Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyadaki ilginç Noel gelenekleri

Yeni yılın yaklaşmasıyla birçok ülkede Noel hazırlıkları başladı. Kalabalık sofralar, eğlenceler ve kutlamaların olduğu rutin hazırlıkların yanı sıra dünyanın dört bir yanında sıra dışı Noel gelenekleri bulunuyor. İşte birbirinden ilginç gelenekler...

1/13

İTALYA- Noel Cadısı Befana Efsaneye göre Befana, Hz. İsa'yı karşılamak için üç bilge adama eşlik etmesi için görevlendirilmiş. Evini temizlemekle meşgul olan Befana, teklifi geri çevirmiş. Daha sonra pişman olarak Hz. İsa'yı aramak için yola koyulmuş fakat bulamamış. O zamandan beri de İsa'yı aradığına inanılıyor. Bölgede ise çocuklar Noel Baba'ya çok benzettikleri Befana'yı çok seviyor. Geceleri süpürgesiyle uçuyor, hediyeler bırakıyor ve evleri süpürüyor.

2/13

NORVEÇ- Süpürge saklamak İtalya'da insanlar cadıları dört gözle beklerken Norveç'te durum böyle değil. Pagan batıl inançlarına dayanan mevsimlik bir gelenekte, Norveçliler Noel arefesinde süpürgelerini cadılardan saklıyor.

3/13

İSPANYA- Tio de Nadal Katalonya'nın en ilginç gelenekleri arasında yer alan "dışkılayan" insana benzetilen kütük, Noel'in en yaygın hediyeleri arasında yer alıyor. Kütüğün bulunduğu eve şans getirdiğine inanılıyor. Bunun nedeni ise dışkının toprağı gübrelediği ve gelecek yıl için şans ve mutluluk getirdiği düşünülüyor.

4/13

JAPONYA- Kentucky Fried Christmas Hristiyanların küçük bir oranda bulunduğu Japonya'da 25 Aralık'ta Kentucky Fried Chicken yemek yaygın bir gelenektir. Japonya'da Noel'de KFC yemek popüler bir yemek kültürü olarak biliniyor. Öyle ki kutlamalardan haftalar önce siparişler veriliyor ve o zamana özel büyük indirimler yapılıyor.

5/13

VENEZUELA- Havai fişekler ve patenler Noel'in en coşkulu kutlandığı yerlerden biri de hiç şüphesiz Venezuela. Bölgede Noel sabahı halk herkesi erkenden uyandırmak için havai fişekler yakmaya başlıyor. Ardından patenlerini giyen herkes sokağa çıkıyor. Öyle ki sabah saatlerinde patenciler için bir kısım trafiğe kapatılıyor.

6/13

GÜNEY AFRİKA- Noel'de kamp yapmak Bölgede tek bir Noel geleneği bulunuyor. Arkadaşlarla, ailecek ya da yalnız başına herkes Noel'de barbekü eşliğinde kamp yapıyor.

7/13

İSVEÇ- Donald Duck Listenin en gülümseten geleneği ise televizyonlarda Noel mesajı olmadan gece tamamlanmıyor. Noel arefesi öğle saatlerinden sonra "30'lar, 40'lar ve 50'lerden çoğunlukla Noel olmayan temalı Disney çizgi filmlerinden oluşan "Donald Duck ve arkadaşları size mutlu Noeller diliyor" yayınlanır.

8/13

AVUSTURYA- Krampus Krampus, Noel babanın uşağı ve infazcısı gibi davranan, yaramaz çocukları sopalarla döven bir canavar olarak biliniyor. Noel babaya sadık olanlara ise hediyeler veren bir karakter olarak ün salıyor. Bölgede Noel kutlamalarında eski gelenek yeniden yaşatılıyor.

9/13

İZLANDA- Yule kedisi Yule kedisi efsanesinin işçileri korkutarak Noel'e kadar işlerinin bitirmesi için çiftçiler tarafından ortaya çıkarılan bir karakter olduğu biliniyor.

10/13

MEKSİKA- Turp gecesi Bölgede Noel denince akla ilk gelen turptur. Meksika'da Noel, İncil'den ve çağdaş yaşamdan karakterleri, şekilleri vermek için turplar oyuluyor ve gece bu şekilde kutlanıyor.

11/13

GALLER- Zombi Noel atı Mari Lwyd Yeni yıl arefesinde hayalet şeklinde dolaşan gruplar, bir direğe at kafası yapıştırıyor. At kafasını süsleyerek grotesk kuklalarıyla evleri dolaşarak geleneksel bir şarkı söylüyor.

12/13

İSPANYA- Kaka yapan çocuk (El Cahaner) Katalonya, Andorra ve Güney Fransa'nın meşhur geleneği olan el cahaner, inanışa göre doğuşu simgeliyor. Meydanlarda ve kutlamalarda sembol hale gelen karakter, Noel'i kutlarken insanlara enerji ve mutluluk veriyor.

13/13