Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın dört bir yanından ilginç batıl inançlar

Çin'e giderseniz sakın "4" demeyin.. Ya da bir grup Alman arkadaşınızla birlikte gece gezmesine çıktığınızda su dolu kadehi kaldırıp "şerefe" demeyin...Senegal'e yolunuz düşerse sakın yapmayı planladığınız seyahatlerden kimseye söz etmeyin... İşte dünyanın dört bir yanından ilginç batıl inançlar.

1/19

Hani olur ya bir gece arkadaşlarınızla dışarı çıkarsınız, bir sebepten canınız alkol almak istemeyebilir. İşte öyle bir zamanda sakın arkadaşlarınıza uyum sağlamak için su dolu kadehinizi kaldırıp "şerefe" demeyin. Özellikle de Almanya'daysanız. Çünkü Almanya'da yaygın olan bir inanışa göre bu birlikte kadeh kaldırdığınız diğer herkesin ölmesini istediğiniz anlamına geliyormuş.

2/19

Malezya'da yastıkların üzerine oturmak pek makbul bir davranış değil. Eğer bunu yaparsanız kalçanızda ya da sırtınızda çıban çıkacağına inanılıyor.

3/19

İspanya'da yılbaşı gecesi 12 tane üzüm yemenin şans getireceğine inanılıyor. Yediğiniz 12 üzüm yılın aylarını temsil ediyor ve siz bunları yiyerek yıl boyunca iyi şansın yanınızda olmasını sağlıyorsunuz. Ama tabii bu üzümleri tam gece yarısı yemeniz gerekiyor.

4/19

Dünyanın birçok yerinde 13 sayısı uğursuz sayılır. Ama Çin'de durum biraz değişik. Onlara göre asıl uğursuz sayı 4 Çünkü bu sayının Çince'deki telaffuzu "ölüm" kelimesinin telaffuzuna çok benziyor. Meraklısı için belirtelim Çinliler her iki kelimeyi de "si" sesi ile ifade ediyor

5/19

Hindistan'da da temizlikle ilgili bazı ilginç batıl inançlar var. Örneğin Perşembe ya da Cumartesi günleri saçınızı kestirmek ya da yıkamak size kötü şans getirir. Aynı şekilde bu iki günden birinde tırnaklarınızı kesmeniz de size kötü şans getirebilir.

6/19

Fransa'da köpek pisliğine basmakla ilgili tuhaf bir inanış var. Eğer sol ayağınızda basarsanız bu "iyi şans" sağ ayağınızla basarsanız "kötü şans" anlamına gelirmiş.

7/19

Finlandiya'da örümcek öldürmenin ertesi gün yağmur yağmasına neden olacağına ilişkin tuhaf bir inanış var.

8/19

Senegal'de yolculuk planı yapan kişilerin bu konuyu kimseye söylememesi gerektiğine dair bir inanış var. Aksi durumda seyahat planlarınızda bir aksilik çıkabilir. Yani bir anlamda "nazar değmesi" gibi bir durum söz konusu.

9/19

Rusya'da yaygın olan bir batıl inanca göre boş kova taşımak ya da boş kova taşıyan birini görmek kötü şans getirir. Ama belki de bunun Çar 2. Alexander'ın boş kova taşıyan bir suikastçinin kurbanı olmasıyla ilişkili mantıklı bir açıklaması olabilir.

10/19

Ruanda'da kadınlar keçi eti yemekten kaçar. Sebebi de bu eti yiyen kadınların yüzlerinin kıllanacağına ilişkin batıl inançtan başka bir şey değil.

11/19

Brezilya'da bir insanın çantasını ya da cüzdanını yere koymasının ona uğursuzluk getireceğine inanılıyor. Buna göre cüzdan ya da çantasını döşemenin üzerine bırakan kişi fakirleşebilir.

12/19

Mısır'da eğer herhangi bir şey kesmiyorsanız bir makası açıp kapatmanın uğursuzluk getireceğine inanılıyor. Ama bundan daha kötüsü var o da makasın ağzını açık bırakmak

13/19

Bu inanış bize de yabancı değil. Sınır komşumuz Bulgaristan'da da insanlar bir kuşun üzerlerine pislemesini "iyi şans" olarak yorumluyor.

14/19

İspanya'da bir odaya sol ayakla girmenin uğursuzluk getireceğine inanılıyor.

15/19

Bir inanış da Hollanda'dan. Yemek masasında şarkı söylemek yediğiniz yemek için şeytana şükranlarınızı sunmak anlamına geldiği için hoş karşılanmıyor. Benzer bir inanış ülkemizde de yaygın.

16/19

Buna göre yemek masasında şarkı söylemenin "o evin bereketinin kaçmasına" neden olacağına inanılıyor.

17/19

Nijerya'da yaygın olan bir inanışa göre bebekleri dudaklarından öpmek kötü şans getirir.

18/19

ABD'nin bazı eyaletlerinde evlerin çatı katlarında böyle tuhaf pencereler görebilirsiniz. 19'uncu yüzyılda bunun, cadıları bu evlerden uzak tuttuğuna inanılıyordu. Hala bu inanışa sahip insanlar mevcut.

19/19