Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en büyük 10 şelalesi

Birbirinden büyük ve göz kamaştırıcı dünyanın en büyük şelalelerini sizin için derledik... İşte en büyük şelaleler...

1/20

Detian Şelalesi Çin'in Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi ve Vietnam sınırında bulunan Detian Şelalesi, Asya'da en büyük, dünyada ise ikinci büyük sınır ötesi şelale.

2/20

Burası 2005 yılında "Çin Ulusal Coğrafyası" adlı dergi tarafından düzenlenen seçimde ülkedeki en güzel şelale seçilmişti.

3/20

Detian şelalesinin genişliği 100 metre, yüksekliği de 50 metredir. Üç basamaktan oluşan şelale, yılın dört mevsiminde değişik görünümlere bürünür.

4/20

Gullfoss Şelalesi Altın Şelale anlamına gelen Gullfoss, İzlanda, Beyaz Nehir üzerinde bulunan iki katlı ve 32 metre yüksekliğinde bir şelale.

5/20

Düzenli yağmurlar ve eriyen buzullar nedeniyle yaz mevsiminde Avrupa’nın en büyük şelalesi haline geliyor.

6/20

Kaieteur Şelalesi Potaro Nehri üzerinde yer alan şelale Guyana yağmur ormanlarının merkezinde yer alır. Dünyadaki en güçlü şelalelerden biri. 226 metre yüksekten sular düşer.

7/20

Huangguoshu Şelalesi Dünyanın elle dokunulabilen tek şelalesi Huangguoshu Şelalesi, Guizhou eyaletindeki Huangguoshu Şelaleler Bölgesi'nde bulunur.

8/20

Huangguoshu şelalesi, aslında büyük bir şelale ve çevresindeki diğer 17 şelaleyle birlikte oluşan büyük bir şelaleler topluluğu. Bu şelaleler topluluğunun en büyüğü, hiç kuşkusuz budur. Şelalenin dört yanında, inci kolyeyi andıran şelaleler dağılmıştır.

9/20

Yosemite Şelalesi Toplam 739 m ile Sierra Nevada Dağları'nda bulunur. Üç bölümden oluşan Yosemite Şelaleleri Kuzey Amerika'nın en yüksek şelaleri.

10/20

Victoria Şelalesi Victoria Şelaleleri veya Mosi-oa-Tunya dünyanın en görkemli şelalelerinden.

11/20

Zambezi Nehrinin üzerinde, Zambiya ve Zimbabve sınırları arasında, bulunan şelaleler yaklaşık olarak 1,7 km genişliğinde ve 128 m yüksekliğinde.

12/20

Cataratas Las Tres Hermanas Şelalesi Cataratas Las Tres Hermanas şelalesi dünyanın üçüncü en büyük şelalesi. Peru’da, Ayacucho bölgesindeki Rio Cutivireni’deki şelale 914 metre yükseklikten akar.

13/20

Yaklaşık olarak saniyede 1 metreküp su akmaktadır. Şelalenin çevresi yaklaşık 30 metre yüksekliğe ulaşabilen oldukça bitkili vejetasyonu yüksek bir alandır. Şelalenin aktığı yerde yaklaşık 4 metre derinliğinde bir de göl bulunur.

14/20

Angel Şelalesi Venezuela'da bulunan dünyanın en yüksek şelalesi. National Geographic ekibi tarafından 1949 yılında yapılan ölçüme göre 979 m yüksekliğindedir.

15/20

Şelalenin suları, en uç noktadan tabana doğru düşerken 807 metre boyunca hiçbir engele çarpmadan ilerler.

16/20

Blue Nile Şelalesi Etiyopya'da 1450 kilometre uzunluğa sahip olan Mavi Nil nehrinin 800 kilometresi Etiyopya ülke sınırları içerisinde yer almaktadır.

17/20

Kuzey Etiyopya’daki bu şelaleler ülkenin en çok turist çeken yerleri arasında.

18/20

Jog Şelalesi Hindistan'ın güneybatı kesiminde ülkenin en yüksek şelalelerinden biri olan Jog Şelalesi 253 metre yükseklikten aşağı dökülen Sharavathi Nehri tarafından yaratılmış.

19/20

Yağmur dönemi öncesinde ince birkaç dere şeklindeki şelale, muson yağmurları başladığında muhteşem bir kapasiteye ulaşır.

20/20