Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en çok kazanan 10 sporcusu

Kırılmadık rekor bırakmadı ama sanıldığı gibi gelir rekortmeni değil. Barça’nın yıldızı, en çok kazanan sporcular listesinde Mayweather, LeBron James, Federer, Kobe Bryant ve Tiger Woods gibi isimlerin gerisinde kaldı. Barcelona ile olan sözleşmesini 2018 yılına kadar kadar uzatan 4 kez ‘Yılın Futbolcusu’ ödülünün sahibi Lionel Messi’nin dünyanın en çok kazanan futbolcusu olacağını düşünenler büyük hayal kırıklığına uğradı. 2011 yazında Inter’den ayrılarak Anzhi’nin yıllık 20 milyon Euro’luk teklifini kabul eden Kamerunlu Samuel Eto’yu geçmesi beklenen Arjantinli Messi, yıllık 16 milyon Euro’ya imza attı. Ancak 4 kez ‘Yılın Futbolcusu’ ödülü sanibi Messi, bu artışla en çok kazanan futbolcular listesinde yine de Eto'o’nun ardında kaldı.

1/12

Son 4 yılda kırılmadık rekor ve kazanılmadık kupa bırakmayan Messi, sponsorluk ücretleriyle birlikteyse yıllık kazancını 44 milyon dolara çıkarmış oldu. Messi böylece dünyanın en çok kazanan sporcuları arasında Samuel Etoo’yu geçti ancak bu listede ilk sırayı elde edemedi. Çünkü İngiliz yıldız Beckham sponsor gelirlerinde Messi’yi geçiyor.

2/12

1- Floyd Mayweather 1- Floyd Mayweather Boks/85 milyon dolar Dünyanın en çok kazanan sporcusu unvanının sahibi Mayweather, bir yıl içinde Victor Ortiz’le yaptığı maçtan 40 milyon dolar, Miguel Cotto ile de yaptığı maçtan 45 milyon dolar kazandı.

3/12

2- Manny Pacquiao Boks/62 milyon dolar Filipinli boksör Manny Pacquiao, dünyanın en çok kazanan 2. sporcusu. Pacquiao, unvanını kaybetmesine rağmen 62 milyon dolarla kazancından bir şey kaybetmedi...

4/12

3- Tiger Woods Golf/60 milyon dolar Özel hayatında yaşadığı çalkantılara rağmen yıllık kazancı 60 milyon dolar olan ünlü golfçü Tiger Woods, gelirinin 55 milyon dolarını sponsorlarından sağladı.

5/12

4- LeBron James Basketbol/53 milyon dolar Kazancının yaklaşık yüzde 80’ini sponsorlardan sağlayan isimlerden biri de LeBron. Yıllık kazancı 53 milyon dolar olan basketbolcu da bu rakamın 40 milyon dolarını sponsorlardan tedarik etti.

6/12

5- Roger Federer Tenis/52.5 milyon dolar Sponsorlarından para kazanma konusunda en uzman isim kuşkusuz Roger Federer.Tenisçiler arasında en çok para kazanan Federer’in yıllık sponsorluk geliri ise 30 milyon Euro.

7/12

6-Kobe Bryant Basketbol/52.5 milyon dolar LA Lakers’ın yıldızı Kobe Bryant’ın en önemli özelliklerinden biri de sponsorluk anlaşmaları. THY’nin de reklam yüzlerinden olan Bryant’ın 32 milyon dolarlık kazancını sponsor firmalardan.

8/12

7- Phil Mickelson Golf /47.8 milyon dolar Golf dünyasının Tiger Woods’tan sonra en çok kazanan ismi Mickelson, sporcu yıllık kazancının 30 milyon dolarını sponsorlarından sağlıyor

9/12

8- David Beckham Futbol/ 46 milyon dolar Futbolun altın çocuğu David Beckham, gelirinin çoğunluğunu muhteşem pazarlama yeteneği sayesinde kazanıyor. Beckham, yıllık kazancının 37 milyon dolarını sponsorlardan elde ediyor.

10/12

9- Lionel Messi Futbol/44 milyon dolar Barcelona ile olan sözleşmesini uzatan Messi, yıllık ücretini 16 milyon Euro’ya çıkardı. Sponsorlarla birlikte 25 yaşındaki futbolcunun kazancı 44 milyon dolara ulaştı.

11/12

10- Cristiano Ronaldo Futbol/42,5 milyon dolar Cristiano Ronaldo futbol dünyasının Beckham’dan sonra en pazarlanabilir isimlerinden biri. Başarılı futbolcu yıllık kazancının 30 milyon dolarını sponsorlarından kazanıyor.

12/12