Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en güzel 10 binası

Dünyanın en çok satan gezi rehberlerinden Lonely Planet dünyanın en güzel 10 binasını seçti.

1/15

1- Guggenheim Müzesi, İspanya Bilbao’da 15 yıl önce açılan sanat müzesi, yüzlerce metrelik kurdela şeklindeki titanyum kaplaması ile çağımızın en özgün yapıtı.

2/15

Frank Lloyd Wright'ın tasarımı olan ve 1959'da tamamlanan yapı, geleneksel müze mimarlığından bütünüyle farklı bir anlayışı sergiler.

3/15

2- Potala Sarayı, Tibet Llasa’da 1300 yıl önce 7 bin işçinin inşa ettiği 13 katlı binlerce odalı “Kışlık Saray” bugün bir müze ve UNESCO’nun Dünya Mirası listesinin gözdelerinden biri.

4/15

3- İskenderiye Kütüphanesi, Mısır Dünyanın 7 harikasından biri sayılan 2 bin 300 yıl önce inşa edilmiş İskenderiye Kütüphanesi’nden esintiler taşıyan 8 milyon kitaplık yeni kütüphane, 10 yıl önce açıldığında “Milenyumun ilk büyük eseri” olarak kabul görmüştü.

5/15

4- Sagrada Familia, İspanya Tarihin en sıradışı mimarı Antonio Gaudi’nin Barcelona’ya armağanı görkemli gotik katedral, hâlâ bitmiş değil. Gaudi’nin ölümünün yüzüncü yılı olan 2026’da bittiğinde Hıristiyanlığın en yüksek kilisesi olacak. Bitmiş halini görememek çok yazık olacak.

6/15

5- Tac Mahal, Hindistan Şüphesiz dünyanın en ünlü yapılarından biri. Üstelik en romantiği. Şah Cihan’ın kendisine 14’üncü çocuğunu doğururken ölen ikinci karısı Mümtaz Mahal anısında yaptırdığı bu beyaz mermer yapı, Hintli şair Tagore tarafından “Sonsuzluğa karşı dökülmüş bir gözyaşı” olarak tanımlanmıştı.

7/15

6- İmam Cami, İran İsfahan’da 17’nci Yüzyılda inşa edilen cami, ışığa göre rengi değişen soluk mavi-sarı çinileri ve 54 metrelik kubbesi ile dünyanın en etkileyici camileri arasında.

8/15

7- Crac des Chevaliers, Suriye Humus yakınlarındaki haçlı seferleri sırasında inşa edilmiş bu beyaz kale, ortaçağın en güzel kalelerinden biri olarak UNESCO Dünya Mirası listesine girdi.

9/15

8- Oscar Niemeyer Müzesi, Brezilya Brezilya’nın başkenti Brasilia’nın mimarı olarak anılan Oscar Niemeyer’in Curitiba kentinde inşa ettiği müze, bütün sıradışı sanat eserleri gibi ya çok seviliyor ya da nefret ediliyor.

10/15

Ama kimse bu göz şeklindeki egzantrik yapıya kayıtsız kalamıyor.

11/15

9- Kış Sarayı, Rusya Rusya’nın St. Petersburg şehrindeki Kış Sarayı’nı Katerina yaptırdı.

12/15

Binalar kompleksi, günümüzde dünyanın en göz alıcı koleksiyonlarına ev sahipliği yapan Hermitage Müzesi’ni de içinde barındırıyor.

13/15

10- Ayasofya, Türkiye 6’ncı yüzyılda sadece 5 yıl gibi kısa bir sürede inşa edilen 56 metre yüksekliğinde 31 metre genişliğinde eşsiz bir kubbeye sahip bu devasa yapı Bizans zamanında kilise, Osmanlı zamanında cami olarak kullanıldı.

14/15

Ayasofya, 1932’den beri de bir müze.

15/15