Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en güzel 15 doğa harikası

Bir birinden ilginç ve güzel dünyanın en doğal 13 yeryüzü oluşumunu sizin için derledik...

1/55

1.Ukrayna’da bulunan Aşk Tüneli Bir çok listeleme ve içerik platformu tarafından en güzel, en ziyaret edilesi yerler gibi listelerin başında gösteriliyor.

2/55

Ukrayna içerisinde belki de bulunmak isteyebileceğiniz en güzel yer olsa da bilinirliği aslında internetin dışında Kiev, Lviv gibi büyük şehirlere göre çok fazla değil ve ulaşım konusunda çok detaylı bilgi yok

3/55

Yolun küçük bir kısmı şehrin dışındaki orman içinden geçiyor fakat bu tamamen asfalt bir yol. Tünelin girişinde çeşitli hediyelik eşya, magnet satıcıları ve yiyecek-içecek alabileceğiniz bir stand mevcut.

4/55

2.Salar de Uyuni Tuz gölü Dünya'nın en büyük tuz göllerinden biri. Bolivya 'nın güneybatısında, 3.653 m yükseklikte bulunur ve Titikaka Gölü ile beraber Altiplano Platosu'nun tabiat açısından doruk noktası olarak kabul edilir.

5/55

Gündüz ışıldayan aydınlığı geceleri sert ayazı ile daha çok sert buz tutmuş bir göle benzer.

6/55

Ancak yüründüğünde ayakların altında gıcırdayan buz değil kaba tuz kristalleridir.

7/55

alar de Uyuni'nin tuz kapasitesi yaklaşık 10 milyar ton olarak tahmin edilir. Bunun yıllık 25.000 tonu çıkarılarak şehirlere nakledilir. Daha güneydeki lagünlerle beraber göl Güney Amerika Flamingoları için önemli bir yaşam alanı teşkil eder.

8/55

3.Mendenhall Buzulu Alaska Alaska’daki Juneau Buzul Bölgesi 4000 km karelik bir alanı kaplayarak batı yarıküresindeki yedinci en büyük buzulları oluşturuyor.

9/55

Buraya yıllık kar yağışı 35 metreyi buluyor. Soğuk ve yükseklik karın yazın da erimesini engelliyor.

10/55

Fakat bölgede ziyaret edilebilecek en iyi yer Mendenhall Buzulu. 2005’ten bu yana buzullar her yıl 35 metre kadar geriliyor. Bu 50 yıl önceki rakamların iki katı.

11/55

2006’da Mendenhall’a ilk gittiğimde buzulların 12 mil boyunca ayaklarımın altında uzayıp gitmesini hayranlıkla izleyeceğimi, derin girintilerden kaçınarak üzerinde yürüyeceğimi hayal etmiştim.

12/55

Fakat buzulun başlangıcı daha çok ilgimi çekmiş, buzulun batısından eriyen suların açtığı oyuk dikkatimi cezbetmişti.

13/55

4.Kızıl Sahil Çin Kırmızı sahil; Çin’nin Parjin şehrinin 30 km güney batısında Liaohe Nehri Deltası bulunur. Adını tuzlu-alkali topraklarda yayılan deniz otu türünün (flourishes) görünümünden almaktadır.

14/55

ilkbahar (Nisan-Mayıs) aylarında büyümeye başlayan bu otlar, yaz boyunca yeşil kalır.

15/55

Sonbaharda ise kırmızı-alevli renge dönüşür ve kırmızı bir plaj manzarası oluşturur.

16/55

Kırmızı Plaj, bir doğa rezervi olduğu için küçük bir bölümü hariç halka kapalıdır.

17/55

5.Hollanda Lale Tarlaları Mart sonu itibari ile Hollanda’da rengarenk laleler etrafınızı sarıyor. Şehrin dışındaki lale tarlaları inanılmaz renklerle bir halı gibi önünüze seriliyor. Tam bir bahar coşkusu yaşanıyor. Renkler ve kokular baş döndürüyor.

18/55

Artık Hollanda’daki lalelerin hikayesini bilmeyen yok, ama kısaca hatırlatmak gerekirse; yaklaşık 11. yüzyıldan beri Türkler tarafından yetiştirilen laleler, 16. yüzyılda batılı seyyahların Osmanlı İmparatorluğuna yaptıkları ziyaretlerle Avrupa’ya taşınmaya başlamış.

19/55

Kanuni Sultan Süleyman’ın büyükelçisi De Busbecq, Hollandalı botanikçi Carolus Clusius’a ilk lale soğanlarını hediye etmiş. O da çeşitli türler geliştirerek Hollanda’yı bir lale cennetine dönüştürmüş.

20/55

Öyle ki o dönemlerde çok kıymetli olan lalenin bir soğanı ile bir ev satın alınabildiğini söylenir. Bugün lale, Hollanda’nın yel değirmenleri ve tahta ayakkabılardan sonra üçüncü simgesi.

21/55

6. Hitachi Deniz Kenarı Parkı Çiçek cenneti olan "Hitachi deniz Parkı" adını bulunduğu şehir olan Japonya’nın Hitachinaka şehrinden alıyor. "Mavi gözlü bebek" denilen çiçekleriyle meşhur olan burada yaklaşık 4,5 milyon bu çiçekten var.

22/55

7. Tianzi Dağları Tianzi Dağları Çin'de bulunan 67 km karelik koca bir alan. Anlamı ise cennetin oğlu. Bu koca alan ve içerisinde bulunduğu dağlar Avatar filminin çekildiği yerede çok benziyor.

23/55

Teleferikle buranın manzarasını keyifle izleyebilirsiniz.

24/55

8.Derweze Krateri Türkmenistan'daki cehenneme açılan kapı olarak biliniyor...

25/55

1971'de Rus bilim adamları Türkmenistan'da doğalgaz araması yaparken 70 metre çapında bir kratere rastladılar. İlk önce buldukları kraterin bir göktaşı çarpması sonucu oluştuğunu zannetseler de, bu kuyudan Metan gazı çıktığını fark ettiler ve doğal çevreyi koruma maksadıyla ateşe verdiler.

26/55

Türkmenistan'ın Derweze ilçesinde bulunan bu krater 1971 yılından beri aralıksız olarak yanmaktadır. Bu özelliği sayesinde Türkmenistan'ın önemli turist çeken noktalarından biri olmuştur.

27/55

İnsanlar 43 yıldır yanan bu kuyuyu görmek için Türkmenistan'a gelmektedir. Halk arasında ve artık dünya kültüründe de "Cehennemin Kapısı" olarak anılmaktadır.

28/55

Aralıksız yanan ve ateşler içindeki bu devasa kraterin önünde fotoğraf çekilmek için binlerce kilometre uzaktan Derweze'ye gelen bir çok turist bulunmakta.

29/55

9.Yeni Zelanda’da rüzgârın şekil verdiği ağaçlar Yeni Zelanda’nın sert rüzgârlarıyla meşhur Slope Point bölgesindeki ağaçlar sizi bir hayli şaşırtacak!

30/55

Yeni Zelanda’nın birbirinden büyüleyici doğal ortamlarından pek çoğunu barındıran güney sahillerinde bulunan Slope Point bölgesi, yıl boyunca sert rüzgâr alan bir yer olmasıyla biliniyor. Meşhur olduğu bir başka konu ise, dünyanın rüzgâr tarafından şekillendirilen tek ağaç topluluğuna sahip olması

31/55

Bu bölgede yıl boyunca o kadar sert rüzgârlar esiyor ki, ağaçların gövdeleri zaman içinde bu rüzgârlara direnemiyorlar ve eğim almaya başlıyorlar.

32/55

10. Antilop Kanyonu Amerika Birleşik Devletleri' nin güney batısında bulunan en çok fotoğraflanan ve ziyaret eden kanyon Antilop Kanyonu. Arizona da yer alan bu kanyon, erozyonlar (ani su baskınları ve rüzgarlar) sonucu meydana gelmiş doğal bir oluşum. Kanyonun Navajo dilindeki ismi "Tse' bighalinili" yani "suyun taşların arasından aktığı yer" anlamı taşıyor.

33/55

Muson yağmurlarının olduğu sezonda yağışlar kanyonun aralarındaki pasajlara dolarak akar ve su daha fazla ivme kazanır bu durumda kanyon duvarları daha fazla aşınmaktadır.

34/55

Bu gibi sel baskını olası durumlarından korunmak için kanyonu sadece turlarla gezebilirsiniz.

35/55

Dünyanın her yerinden turist akınına uğrayan Antilop Kanyonu özellikle fotoğraf sanatçılarının ilgisini çekmektedir.

36/55

11. Peribacaları Kapadokya Peribacası, vadi yamaçlarından inen sel sularının ve rüzgarın, tüflerden oluşan yapıyı aşındırmasıyla ortaya çıkan oluşumdur.

37/55

Peribacaları konik gövdeli olup, tepe kısımlarında bir kaya bloku bulunmaktadır.

38/55

Çapları ise 1 m ile 15 m arasında değişmektedir. 1 m'den küçük olan ve 15 metreden büyük olan oluşumlar peribacası olarak değerlendirilmemektedir.

39/55

Sel suları dik yamaçlarda kendine yol bulurken, sert kayaları çatlatarak aşındırır. Bitki örtüsünün özelliklerine göre aşınan malzeme peribacası olarak isimlendirilen şekillerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

40/55

12.Pamukkale Travertenleri Pamukkale termal kaynağını meydana getiren jeolojik olaylar geniş bir bölgeyi etkilemiştir. Bu bölgede sıcaklıkları 35-100 C arasında değişen 17 sıcak su alanı bulunmaktadır.

41/55

Pamukkale termal kaynağı, bölgesel potansiyel içindeki bir ünitedir. Kaynak, antik dönemlerden beri kullanılmaktadır.

42/55

Termal su kaynaktan çıktıktan sonra, 320 m uzunluğunda bir kanal ile traverten başına gelmekte ve buradan, 60-70 m.lik kısmi çökelmenin olduğu traverten katlarına dökülmekte ve ortalama 240-300 m. yol kat etmektedir.

43/55

Kaynaktan çıkan 35.6 0C sıcaklığında, içinde yüksek miktarda Kalsiyum Hidrokarbonat bulunan suyun havadaki oksijen ile olan teması sırasında Karbondioksit ve Karbon monoksit uçarak kalsiyum karbonat çökelmekte ve traverten oluşumuna sebep olmaktadır. Çökelti ilk etapta jel halindedir. Reaksiyon kimyasal olarak; Ca(HCO3)+O2 CaCO+CO2+CO+H2O şeklindedir. Kat kat havuzcuklarında ve kat kat seddelerinde, çökelmekte olan kalsiyum karbonat, başlangıçta yumuşak bir jel halindedir.

44/55

13.Senegal Pembe Göl Tuz üretilen gölün renginin pembe olmasının nedeni ise, içinde yaşayan bakterilerin güneş enerjisi kullanarak kırmızı pigment üretmesi.

45/55

Yılda yaklaşık 24 ton tuzun çıkarılan bu gölde tuz üretimi için sadece insan gücü kullanılıyor. Senegal'in kuzeybatısında bulunan Pembe Göl, görenleri hayrete düşürüyor.

46/55

14.Çikolata Tepeleri, Filipinler 50 km alanı kapsayan bu yer Filipinler’de bulunmaktadır. Tahmin edeceğinizin aksine, burada çikolata yoktur, sadece kuraklık döneminde bu tepeler çikolata kıvamında kahverengi rengini almaktadır.

47/55

Filipinler’de bulunan bu sıradışı bir coğrafik oluşum, yaklaşık 1268 koni şekilli aynı boyutlarda tepelerden oluşuyor.

48/55

Bu yer Bohol eyaletinin bayrağında da tasvir edilmiştir.

49/55

15.Kolombiya'daki Gökkuşağı Nehri Kolombiya'nın Macarena eyaletinde bulunan bir nehirdir. Nehir genellikle "Beş Renk Nehri" veya "Sıvı Gökkuşağı" adıyla anılır.Çarpıcı renkleri ile dünyanın en güzel nehri olarak bilinir.

50/55

Kolombiya'nın en dikkat çekici doğal güzelliklerinden biri. Yeşil, kırmızı, mavi siyah ve sarının dansı.

51/55

Kolombiya'daki Gökkuşağı Nehri

52/55

Kolombiya'daki Gökkuşağı Nehri

53/55

Kolombiya'daki Gökkuşağı Nehri

54/55

Kolombiya'daki Gökkuşağı Nehri

55/55