Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en güzel binalarından biri Türkiye'de

Guggenheim Müzesi - İspanya İspanya'nın Bilbao kentindeki müzenin dış cephesi titanyum ile kaplı. Sıradışı hatlara sahip yapı 1997 yılında tamamlanmış.

1/10

Potala Sarayı - Tibet Lhasa kentine tepeden bakan saray, Tibet hükümetinin merkezi ve Dalai Lama'nın kışlık konaklama mekanı.

2/10

İskenderiye Kütüphanesi - Mısır 2002 yılında tamamlanan yapı, milattan önce üçüncü yüzyılda inşa edilen klasik İskenderiye Kütüphanesinden esinlenerek tasarlanmış. Disk şeklindeki yapının Akdeniz'den yükselen ikinci bir güneşi temsil ettiği belirtiliyor. Kütüphanenin raflarında 8 milyon kitap bulunuyor.

3/10

Sagrada Família - İspanya Antoni Gaudi'nin tasarladığı Sagrada Familia, dünyanın en sıradışı kilisesi olarak kabul görüyor. İnşası 1882 yılında başlayan yapı, Gaudi'nin zamansız ölümü ve tasarımlarının karmaşıklığı nedeniyle halen devam ediyor. İspanya, kiliseyi 2026 yılında tamamlamayı hedefliyor.

4/10

Tac Mahal - Hindistan İmparator Şah Jahan'ın 14'üncü çocuklarını doğururken hayatını kaybeden eşi Mumtaz Mahal'a adadığı bu anıt, dünyanın en ünlü yapılarından bir

5/10

İmam Camii - İran İsfahan kentindeki İmam Camii'nin içi ve dışı tamamen mavi çinilerle kaplanmış. 17'inci yüzyılda inşa edilen caminin bu özel kaplaması gün içerisinde gelen ışığa göre ton değiştiriyor.

6/10

Kış Sarayı - Rusya Günümüzde Ermitaj Müzesi olarak hizmet gören bu yapı aslen Rus çarlarının kış sarayı olarak inşa edilmiş. Bir şehir blokunu tamamen kaplayan saray, Rusya'nın mimari güzellikte Avrupa'yla boy ölçüşebileceğini ispatlamak için yapılmış.

7/10

Crac des Chevaliers - Suriye Suriye'de bir tepeye hakim konumda bulunan Crac des Chevaliers, 800 yıl önce bu bölgeye hükmeden Haçlı krallığı tarafından inşa edilmiş.

8/10

Oscar Niemeyer Müzesi - Brezilya Brezilya'nın başkenti Brasil'i tasarlayan mimar olarak tanınan Oscar Niemeyer'in imzasını taşıyan bu müze, aynı zamanda "Göz Müzesi" olarak da biliniyor.

9/10

Aya Sofya - Türkiye Milattan sonra altıncı yüzyılda kilise olarak inşa edilen Aya Sofya, İstanbul'un fethinden sonra camiye dönüştürülmüş. Yapı 1935 yılından bu yana ise müze olarak hizmet veriyor. Yerden 56 metre yüksekte bulunan 31 metre çapındaki kubbe, yapının en hayranlık uyandıran parçalarından biri olarak kabul ediliyor.

10/10