Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en güzel tren istasyonları

En güzel tren istasyonlarını sizin için derledik...

1/35

Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Hub, New York Mimar Santiago Calatrava 'ın merakla beklenen Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Hub Aşağı Manhattan Mart ayında açıldı.

2/35

Projenin merkezinde Oculus olarak bilinen 800.000 metrekarelik cam ve çelik bir çatı yer alıyor...

3/35

Dünya Ticaret Merkezi Ulaşım Hub, New York Göbek 11 metro hatları, PATH tren, Battery Park City Feribot Terminali ve birkaç şehir binaları bağlar. Yükselen ana salon beyaz mermer zeminler ve 355 metrelik geri çekilebilir ışıklık sahiptir.

4/35

Metro İstasyonu Komsomolskaya, Moskova Joseph Stalin ölmeden önce sadece bir yıl 1952 yılında tamamlanan bu barok "insanlar için sarayın" inşaatı yönetti. Resimdeki Moskova metro istasyonu platformu granit yerden yükselen 68 kireçtaşı-ve-mermerden oluşuyor...

5/35

Gare du Nord, Paris 1864 yılında açılan, Paris'in 10. bölgesinde bu görkemli Beaux Arts karmaşık dünyanın en eski tren istasyonları biri işlek hala biri ve belki de en muhteşem. Yirmi üç kadın heykelleri her demiryolu hattı tarafından sunulan bir hedef...

6/35

Gare du Nord, Paris İstasyonun iç yükselen pencereler doğal ışık sayesinde yıkandığı ve tren döken cam-ve-dökme demir çatı mühendislik ve güzellik muzaffer bir birleşme olduğunu.

7/35

Kuala Lumpur Tren İstasyonu, Kuala Lumpur, Malezya Arthur Benison Hubback seçildi ve 1910 yılında açılan bir İngiliz hükümetinin bir mimar tarafından tasarlanan Kuala Lumpur istasyonunda neo-Mağribi zevk, minareler, kubbe kapaklı olarak inşa etti.

8/35

Rotterdam Merkez İstasyonu, Rotterdam, Hollanda demode tren istasyonları ile çok eski şehirler gibi, Rotterdam fazla yolcu yanı sıra yüksek hızlı ve banliyö hatları karşılamak için merkezi demiryolu hub gerekli.

9/35

Kanazawa Station, Ishikawa, Japonya Kanazawa en 1898 istasyon 2005 yılında yükseltildi zaman ilk karışık tepkiler geldi. ultramodern cam ve çelik kubbe ve dev davul şekilli ahşap kapısı eklenmesi kötü uydurma gibi birçok vurdu.

10/35

Union Station, Washington, DC 1907 yılında tamamlanan Bu Beaux Arts merak oldu ülkedeki ilk büyük yapı Bethel, Vermont, beyaz granit, gücünü ve parlaklık için ödüllü bir taştan inşa edilecekti. İ

11/35

Union Station, Washington, DC Mimar Daniel H. Burnham tarafından tasarlanan istasyon kendisi, çarpıcı süslemeli alçı tavan bulunmaktadır ve bu tür Roma'nın (ana cephesi yansıyan) Konstantin Kemeri ve (tonozlu iç görülen) Diocletian Hamamları gibi klasik unsurların ilham. Yüzey bezemeler mermer, altın varak ve maun liberal faydalanmak. Fotoğraf: JL Görüntüleri / Alamy

12/35

CFM Tren İstasyonu, Maputo, Mozambik Maputo'nın merkez tren istasyonu bronz kubbe çevreleyen derli toplu siluetinin karşı etkileyici bir siluet keser.

13/35

King Cross İstasyonu, Londra King Cross tarihi bölümü anda 1852 yılında mimar Lewis Cubitt tarafından tasarlanan ve tamamlanmış, iki tren sundurmalar 'cam çatılar kendi lamine kereste kirişler çelik kirişlerle ile değiştirilmiştir rağmen, üstün kabul ediliyor..

14/35

Liège-Guillemins Tren İstasyonu, Liège, Belçika İspanyol mimar Santiago Calatrava çelik, cam ve beyaz beton kullanarak bu tren istasyonu en son canlı örnek olarak tasarlanmış.

15/35

Estación de Atocha, Madrid Orijinal 1851 Atocha istasyonu çoğunlukla yangın tarafından tahrip edildi ve iki tuğla kanatlarını birbirine bağlayan yükselen ferforje ve cam ters gövde çatı (neredeyse 90 feet yüksekliğinde) özellikleri bir kulübe ile 1892 yılında değiştirildi.

16/35

Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai, Hindistan Eskiden Victoria Terminus İstasyonu olarak bilinen, Chhatrapati Shivaji Terminus Victoria Italianate Gotik Revival ve geleneksel Hint mimarisinin bir karıştır.

17/35

Chhatrapati Shivaji Terminus, Mumbai, Hindistan İstasyon yerli Malad taş, İtalyan mermer, cilalı granit, kalker ve Birmanya tik içeren bir çelik pencereler ile sekizgen yivli duvarcılık kubbe ve malzemelerin coşkulu paleti de dahil olmak üzere pek çok kez kullanıldı.

18/35

Milano Centrale, Milan (Roma'nın Stazione Termini sonra) İtalya'nın en büyük ikinci istasyon Başlangıçta Washington, DC Union Station sonra modellenmiştir 1931 yılında açıldı.

19/35

São Bento Tren İstasyonu, Porto, Portekiz O, Portekiz'in en büyük ikinci kenti 1916 yılında açılan bu istasyonun, taş cephe ve tavan arası tasarlanmış zaman Mimar José Marques da Silva ilham 19. yüzyıl Paris'e döndü.

20/35

São Bento Tren İstasyonu, Porto, Portekiz istasyonun merkezinde Portekiz'in tarihinin sahneleri ile atrium kaplı duvarları ressam ve yerli oğlu Jorge Colaço, tarafından yaratılmıştır.

21/35

Grand Central Terminali, New York Orijinal Grand Central 1871 yılında ulaşım patronu Cornelius Vanderbilt tarafından inşa edildi, ama bu bina 1903 yılında 1913 yılında tamamlanan mevcut yineleme çalışmaları yapıldı.

22/35

Hungerburg İstasyonu, Innsbruck, Avusturya (Hibrit Füniküler) Mimar Zaha Hadid ilk 2002 Bergisel kayak atlama kulesi ile Avusturya'nın Innsbruck bölgesinde onun işareti yaptı.

23/35

Sirkeci Tren İstasyonu, İstanbul Avrupa'ya İstanbul'un ağ geçidi olarak, muhteşem Sirkeci istasyonu uygun Fransız Art Nouveau ve Osmanlı estetik bir kaynaşması oldu. o 1890 yılında açıldığında, bu Avusturya'dan ithal 300 gaz fenerler ve kiremit soba övünme, onun zaman için oldukça modern olarak kabul edildi.

24/35

Sirkeci Tren İstasyonu, İstanbul İstanbul Boğazı'na dibinde duruyor istasyonu, onun cephesi boyunca tuğla bantlar, saat kuleleri, ve vitray pencereler bulunmaktadır. Satır 1977 yılında İstanbul'u hizmet durdu kadar istasyon, 80 saatlik yolculuğun ardından ulaşılıyordu.

25/35

Antwerpen-Centraal Station, Antwerp, Belçika 1905 yılında tamamlanan Anvers istasyonunun şanlı bekleme salonu, bolca mermer ve taş 20'den fazla çeşit ile süslenmiş, ama ne hantal duygu bu tutar kemerli pencereler ve ışık ile süslenmiş.

26/35

Antwerpen-Centraal Station, Antwerp, Belçika dikkatli 2009 restorasyon sayesinde, 1950'li yıllarda çıkarıldı harap alınlıkları ve kuleleri yeniden inşa edilmiş ve orijinal terminalin bütünlüğü yeni tüneller trafik ve yüksek hızlı demiryolu artırılmış

27/35

Haydarpaşa Garı, İstanbul Az ünlü ama az grand-den İstanbul'un Sirkeci Garı'ndan kalkan Haydarpaşa üç tarafı denizlerle çevrili bırakır İstanbul Boğazı'nda, ıslah arazi üzerine inşa ediliyor özelliğini taşıyor.

28/35

Alman mimarlar Otto Ritter ve Helmut Conu adında tarafından tasarlanan heybetli neoklasik yapı, hükümdarlık sultan Mehmed V. doğum gününde 1909 yılında açıldı

29/35

Haydarpaşa Garı, İstanbul istasyonun izdiham özellikleri fıçı tonoz tavanlı ve cömert pencereler Tekneli tavanları. Haydarpaşa restorasyon ve yüksek hızlı hatların geliştirilmesi için 2012 yılında kapalı iken, hala en iyi tekne ile inceledi dış, etkileyici bir manzara.

30/35

Southern Cross İstasyonu, Melbourne bütün bir şehir bloğu germe, Melbourne incelikli istasyonu Y-şekilli sütunlar bir dizi dayanmaktadır dalgalı çatı özellikleri.

31/35

Yapı, 2005 yılında yenilenmiştir (ve adını-daha önce konumu için, Spencer Street İstasyonu olarak biliniyordu) ve şimdi Grimshaw Architects tarafından yenilikçi bir tasarım görüntüler.

32/35

Amsterdam Merkez İstasyonu, Amsterdam Amsterdam'ın neo-Rönesans istasyonu, her gün 260.000'den fazla yolcuya hizmet Hollandalı mimar Pierre Cuypero tarafından tasarlanan 1889 yılında halka açılmış, Avrupa Birliği'nin en büyük tren istasyonu olan, Gotik tarzı terminali dökme demir platformu odası bulunmaktadır.

33/35

Union Station, Los Angeles Baba-oğul mimarlar John ve Donald Parkinson, istasyonun bekleme odasının duvarlarını çizgi batı ABD Patios en büyük yolcu treni terminali 1939 yılında tamamlanan Los Angeles'in ana tren istasyonu, İspanyol Koloni ve Art Deco tarzı harmanlanmış traverten mermer süre düşük düzeyde istasyonun iç duvarları kapsamaktadır.

34/35

Union Station, Los Angeles

35/35