Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en ilginç görünümlü canlıları

Dünyada eşine az rastlanır cinsten birçok canlı türü var. Sizler için o canlıları listeledik...

1/13

Bal porsuğu - Sansargillerin en yırtıcı türlerindendir. Cesur ve korkusuzlardır. Yırtıcı hayvanlara bile kafa tutarlar.

2/13

Tazmanya canavarı - Birçoğumuzun çizgi filminden adını duyduğu tazmanya canavarı, Sansargiller familyasının en büyüğüdür ve dünyanın en büyük etobur keselisi olarak kabul edilir.

3/13

Kutu denizanası - Görünüşü kutu şeklini andırdığı için bu adı almıştır. Dünyanın en zehirli üçüncü canlısıdır ve dokunçları 3 metreye ulaşabilir. Kutu denizanası Avusturalya'da ve Güney Doğu Asya sularında yaşamaktadır.

4/13

Yangtze dev yumuşak kabuklu kaplumbağa - Yangtze, nadir görünen bir canlı türüdür. Şuana kadar dünyada sadece 3 tanesini bulunuyor. Kabukları büyük ve sert yapılıdır.

5/13

Tersiyer - Tersiyerler, bir primat familyasıdır. Güneydoğu Asya’nın adalarında yaşayan Tersiyerlerin vücut uzunlukları yaklaşık 9-16 santimetredir. En dikkat çekici özelliklerden biri göz yuvarlaklarının beyinlerinden daha büyük olmasıdır.

6/13

Dikenli kertenkele - yalnızca Avustralya'da bulunan bir canlı türüdür. Derisi dikenle kaplı olan bu kertenkele dikenlerini bir kamuflaj tekniği olarak kullanır.

7/13

Kırmızı dudaklı yarasa balığı - Dünyada nadir görünen canlı türlerinden biri olan yarasa balıklarının en belirgin özelliği parlak kırmızı dudaklara sahip olmasıdır.

8/13

Yıldız burunlu köstebek - Yıldız burunlu köstebeklerin ayakları burnuna bağlıdır bu şekilde yemek ararlar. Kuzey Amerika'da yaşarlar.

9/13

Okapi - Okapiler daha çok zürafayı andıran çizgilere sahiptirler. Orta Afrika'da yaşayan Okapiler 2,5 metre uzunluğa sahiptir. Okapilerin en ilginç başka bir başka özelliği ise dillerinin koyu mavi renkte olmasıdır.

10/13

Komando ejderi - Komando ejderi, dünyanın en büyük kertenkelesidir. 3 metre uzunluğa sahiptirler. Ortalama ağırlıkları 70 kiloya kadar çıkar.

11/13

Çekiç başlı köpekbalığı - En belirgin karakteristik özellikleri ön kafa lobu ve gözlerinin iki uç noktada bulunuşudur. Kafası çekiç şeklinde olan bu köpek balığı türünde iki sırt yüzgeci bulunur.

12/13

Tüp burunlu meyve yarasası - Bu canlı türü, Endonezya'da bulunan Muller Dağları ve çevresinde yaşar. Sarı burunlarıyla bilinirler ve adlarını bu burunlar sayesinde almıştırlar.

13/13