Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en ilginç hayvanı: Ornitorenk

Avustralya'nın kangurudan sonraki sembollerinden biri olan ornitorenk, hayvanlar dünyasının en ilginç üyelerinden biridir.

1/21

Onu özel kılan pek çok neden var, ancak bu nedenlerden en öne çıkanı memeli olmasına rağmen yumurtlayabilmesi diyebiliriz.

2/21

Ornitorenk her şeyden önce yumurtlayan memeli bir hayvandır.

3/21

Hem suda hem de karada yaşayabilir ve özellikle Doğu Avustralya kökenli bir hayvandır.

4/21

Bu kadar ilginç özellikleri olması nedeniyle 1799'da bilim adamları tarafından ilk kez incelendiğinde bu hayvanın farklı hayvanların birbirine dikilmesi oluşan sahte bir hayvan olduğu sanılmıştır.

5/21

Alışılmışın dışındaki yumurtlama özelliği, ördek gagası, kunduz kuyruğu, perdeli ayakları yüzünden Avrupalı doğa bilimciler de bu hayvanı ilk gördüklerinde oyuncak sanmışlardır.

6/21

Bununla birlikte vücudunda da zehir taşıyan birkaç memeli hayvandan biridir ornitorenk.

7/21

Ayak bileğinde güçlü bir zehir barındıran ornitorenk, bu özelliğiyle kendini korumaktadır.

8/21

Bu zehrin oldukça güçlü olduğunu ve insanlarda kötü sonuçlar doğurabildiğini belirtmemiz gerekiyor.

9/21

Bu tür çarpıcı özellikleri nedeniyle ornitorenkler, evrimsel biyoloji alanında oldukça ilgi gösterilen bir hayvan durumundadır.

10/21

Avustralya'nın kangurudan sonraki sembollerinden biri olan ornitorenk, 20 sentlik demir parada kendine yer bulmaktadır.

11/21

20. yüzyıla kadar kürkü için avlanan ornitorenkler şimdilerde koruma altındadır.

12/21

Çiftliklerde sayılarını çoğaltma faaliyetleri yapılmasına karşın, şu an için ornitorenklerin ciddi bir tehditle karşılaşmadığı söylenebilir.

13/21

Ortalama bir ornitorenk yaklaşık 40 santimetre uzunluğunda ve 15 santimetre genişliğindedir. Yaklaşık 1.5 kilogram ağırlığındadırlar.

14/21

Ornitorenk fosili bulan bilim adamları geçmişteki ornitorenklerin iki kat daha büyük olduğunu tespit etmişlerdir.

15/21

Ornitorenklerin kürkü oldukça sıktır. Bu kürkün rengi de koyu kahverengidir. Ancak göz civarı ve göğüs kısmı biraz daha açık renkte olabilmektedir.

16/21

Ornitorenk etçil bir hayvandır. Bir ornitorenk bir günde vücut ağırlığının %20'si kadar yiyeceğe ihtiyaç duyar.

17/21

Dişi bir ornitorenk yumurtlayacağı zaman, deniz veya nehir kenarındaki kumsala bir çukur kazar ve burada yumurtlamayı bekler. Bir ya da iki yumurta bırakan ornitorenk bu yumurtaları gövdesi ve kuyruğuyla sıcak tutmaya çalışır.

18/21

10 gün sonra yumurtalar kırılır ve neredeyse fasulye tanesi kadar küçük ornitorenkler 3-4 ay boyunca anne ornitorenk tarafından kollanır. Bu süre sonunda yavru ornitorenkler kendi başlarına yüzebilirler.

19/21

Memeli hayvanlar insanlar gibi doğum yaparlar. Ancak ornitorekler yumurtlayarak çoğalırlar. Bu bakımdan monotreme adı verilen ilkel memelilere benzerler.

20/21

Yavru ornitorenkler 12 ila 18 ay arasında tamamen yetişkin hale gelirler. 18 aylıkken de üreme yeteneğin sahip olurlar. Memeli ailesinin küçük hayvanlarından biri olmasına karşın görece uzun yaşarlar.

21/21