Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en ilginç ve en pahalı evcil hayvanları

Bu hayvanları evde beslemek için bir servet ödemeniz gerekiyor. İnsanların ne zaman hayvanları hayat arkadaşı olarak beslemeye başladığı ile ilgili birçok tartışma var. Bazıları köpeklerin evcilleştirilmesinin 13,000 ile 30,000 yıl öncesine vardığını söylüyor.

1/44

Köpeklerden çok daha önceyse kediler insanlara arkadaşlık etmekteydi. Yüzyıllar geçtikçe insanlar eski aynı hayvanları evcilleştirmekten sıkıldı ve daha egzotik hayvanları ahbap etmeye çalıştılar.

2/44

Bu hayvanlar elde etmesi en pahalı hayvanlar. Eğer klasik köpek ve kediler size yetmiyorsa işte onlardan çok daha pahalı ahbaplar…

3/44

10. Beyaz perçemli Marmoset: 2,000 dolar Maymunları evcil hayvan olarak beslemek oldukça popüler bir hal aldı. Ve bu küçücük maymun da diğer maymunların arasında en revaçta olanı.

4/44

Küçüklüğüne aldanıp bakımının kolay olduğunu sanmayın. Hastalanması olasılığına karşı yakınında sürekli bir veteriner bulundurulması gerekiyor.

5/44

Yaklaşık 20 yıl yaşadıkları için eğer tuvalet eğitimi vermediyseniz 20 yıl boyunca pisliğini temizlemek zorunda kalabilirsiniz

6/44

Eğer gece kaçıp kaybolmasını veya sabah üzerinizde otururken uyanmayı istemiyorsanız geceleri kafese koymalısınız.

7/44

9. Rhesus Macaque 4,000 dolar Hint şebeği ya da rhesus maymunu, köpeksi maymunlar familyasının en iyi bilinen türlerinden biri.

8/44

Eski Latince adının (rhesus) ilk iki harfinden oluşan Rh kısaltması, bugün kan gruplarında sık duyduğumuz Rh faktörünün adında yaşamakta. Ömürleri genelde 25 yıldır.

9/44

Beslenmeleri tıpkı insan gibidir; sağlıklı kalmaları için meyveden sebzeye, kuruyemişten pişirilmiş balık ve yoğurda her şeyden yemeleri gerekmektedir. Eğer bunlardan birine bakmaya karar verirseniz, hiç büyümeyen, işe girmeyen ve evi terk etmeyen küçük bir çocuğa bakmaya hazırlıklı olun.

10/44

Rhesus maymunları birçok hastalık kapmaya meyillidir ve onu sandığınızdan çok daha fazla hastaneye götürmek zorunda kalabilirsiniz.Ayrıca zaman zaman sahiplerine saldırmalarıyla da meşhurdurlar.İlla bir maymun istiyorsanız bu tür pek önerilmiyor.

11/44

8. Hyacinth (Amerika) Papağanı: 6,000-12,000 dolar Bu güzel yaratıklar sahip olabileceğiniz en pahalı kuşlardan biri.

12/44

Onlar için herhangi bir kuş kafesi alabileceğinizi sanmayın çünkü yaklaşık 100 cm boyundalar. Bu hayvanların bakım masrafı da kendi hastane ortamını yaratmanıza neden olabilir.

13/44

Eğer insana alıştırılmamışlarsa gagalarıyla bir parmağı rahatça kopartabilirler. Evcilleştirmeye biraz zaman ayırmalısınız böylece küçükken onlarla biraz zaman geçire bilseniz.

14/44

Palmiyelerin cevizleriyle beslenen ve Güney Amerika’da yaşayan sümbül mavisi renkteki bu güzel kuşlar nesli tükenmekte olan türler arasında olduğundan başka ülkelerde tutulması yasak.

15/44

7. Mona Guenon: 8,000 dolar Dişi maymun türüdür. Doğal yaşam alanı Batı Afrika tropikal ormanlarıdır fakat her türlü orman hayatına uyum sağlayabilen bir donanıma sahiptir.

16/44

Bu maymunu evde beslemek bazı ülkelerde yasal değildir ve ona sahip olabilmek özel birtakım izinler gerektirmektedir ancak bunun için ufak bir servet ödemeniz gerekebilir.

17/44

Bataklıklardan tarımsal bölgelere hemen her ortama uyum sağlarlar. Bir Mona Guenon’a sahipseniz size karşı mükemmel derecede arkadaş canlısı olacaktır ancak dışarıdan gelenlere o kadar nazik davranmayabilir

18/44

6. Evcil tek hörgüçlü deve: 10,000 dolar Tek hörgüçlü deve kolayca evcilleştirilebilir o kadar ki bu türün vahşi bir örneği olduğuna inanılmamaktadır.

19/44

Listedeki en arkadaş canlısı evcil hayvanın bu olduğu söylenebilir. Tıpkı bir köpek gibi tek hörgüçlü deve de onu okşayıp kaşımanızdan hoşlanır hatta tehlikelere karşı sizi korur.

20/44

Onları tutmak için özel çitlerle çevrili bir alana ihtiyaç duymazsınız. Tabii onun için de özel bir veterinere ve büyük bir hayvana nasıl bakılması gerektiğine dair bilgiye sahip olmanız gerek.

21/44

Evcil hayvan olarak beslemenin dışında bir deveye sahip olmanın başka faydaları da var. Onları gezmek, çalıştırmak ve gübrelerinden faydalanmak için kullanabilirsiniz. Tabii çok büyük oldukları için beslemek de masraflı olacaktır.

22/44

5. De Brazza’nın maymunu: 10,000 dolar Yaklaşık 22 yıl yaşadıklarından bu hayvana ömür boyu bakmaya hazırlanmalısınız

23/44

Adını onları keşfeden bir Fransız kaşiften alan ve oldukça nadir bulunan bu maymunlar çok utangaç ve saklanmakta ustalar. Bu, onları bulup yakalamayı zorlaştırıyor.

24/44

Neyse ki nesli tükenmekte olan hayvanlar listesinde değiller.

25/44

Bu primatlar sahiplerine karşı sadık ve arkadaş canlısı olabilir, ayrıca gruplarını korurlar. Bu da arkadaş canlısı maymununuzun, size tehdit olarak algılayabileceği diğer hayvan ve arkadaşlarınıza saldırabileceği anlamına geliyor.

26/44

4. Kapuçin maymunu: 10,000 dolar Bu küçük arkadaşlar kolayca eğitilebiliyor ve sıklıkla kör veya farklı fiziksel engeli olan insanlara yardım etmeleri amacıyla kullanılıyor.

27/44

Giyinmeye yabancı değiller ve genellikle “laternacı” maymunlar olarak bilinirler. İnanılmaz derecede şirin ve yararlı olan bu maymunlar,

28/44

yetişkinliğe geldiklerinde sahiplerine karşı cinsel dürtüler besleyebiliyorlar. Amerika’nın bazı eyaletlerinde sadece lisansı olanlara verilen bu maymunları almak bazı eyaletlerde tamamen serbest.

29/44

Faydalı özelliklerinden dolayı birçok insan bu maymunlardan edinmek istiyor.

30/44

3. Palmiye kakadusu (Goliath Palm Cockatoo): 16,000 dolar.

31/44

Palmiye kakadusu egzotik evcil hayvanlar arasında en popüler olanlarından biri. Ancak doğal ortamlarındaki yanlış avlanma nedeniyle nesilleri tükenme tehlikesinde.

32/44

Palmiye kakadusu, kakaduların en iri yapılı ve tüm papağanların en iri gagalı olanıdır. Yalnız yaşayan ve uzunluğu 65-75 cm arasında değişen bu türün kırmızı renkli çıplak yüzü heyecanlandığında mavileşir.

33/44

Eskiden köpeklere yem yapmak için avlanan bu hayvanlar evcil hayvan olarak saklanmaya başlandıktan sonra besinden çok daha fazlası oldukları anlaşıldı.

34/44

Meyve, kuruyemiş, sebze, tatlı patates gibi şeylerle beslenen kakadular siyah tüyleri, parlak kırmızı yanakları ve eşsiz başlarıyla oldukça rağbet görüyor.

35/44

2. Lavanta rengi albino pitonu: 20,000 dolar Bu yılan nadir bulunan eşsiz rengi nedeniyle oldukça pahalı.

36/44

Tipik bir albino piton gibi görünse de lavanta rengi çizgilere ve yakut rengi kırmızı gözlere sahip. Lavanta rengi albino pitonu ayrıca yüksek bir bakım masrafına da sahip

37/44

Bu soğuk kanlı canlının vücut ısısını dengede tutmak için özel ekipmanlar gerekiyor

38/44

Ayrıca ağız kuruması, döküntü, solunum hastalıkları gibi birçok hastalığa yakalanabiliyorlar.

39/44

Bir bebek gibi ürkektirler ancak büyürken evcilleştirilebilir ve arkadaş canlısı olabilirler.

40/44

1. Ashera kedisi : 22,000 dolar Neyse ki egzotik evcil hayvan hayranları bu Asya-Afrika melezi leopar ve ev kedisi için 22,000 dolar ödemek zorunda kalmayacak.

41/44

Çünkü artık bulunmuyor. Lifestyle Pets’in iddialarına göre, Ashera kedisi yetiştirenler aslında sadece Savannah kedilerini pahalılaştırıyordu.

42/44

DNA kanıtları spekülasyonu doğruladı.

43/44

Savannah kedileriyse sadece yabani Afrika kedisi kırması ev kedileri ancak yine de ona sahip olmak size 7,000 dolara patlıyor.

44/44