Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en iyi savaş uçakları

Günümüzde orduların en önemli vurucu gücü olarak kabul edilen uçakların en gelişmiş olanlarını sizler için derledik...

1/12

Mitsubishi X-2 Shinshin - Japonya Japonya'nın 5.nesil savaş uçağı olan Mitsubishi X-2 Shinshin dünyanın en gelişmiş savaş uçakları arasında yer alıyor. : 2.475 km/s kadar çıkabilen uçak kendine hayran bırakıyor.

2/12

Chengdu J-20 - Çin Çin üretimi bir savaş uçağı olan J-20 ilk olarak 2017 yılında görücüye çıktı. Asya’da geliştirilip, üretilen ilk beşinci nesil uçak oldu.

3/12

JAS-39 Gripen - İsveç isveç üretimi bir uçak olan Jas-39 Gripen Saab 35 Draken ve 37 Viggen uçaklarının yerini alması için tasarlanmıştır. Gripen İsveç dışında 6 ülkede daha kullanılıyor.

4/12

Tornado - Avrupa Birliği İngiltere, İtalya ve Almanya tarafından yapılmıştır. Lazer güdümlü bombalar taşıyabilir. Tornadolar eskimiş olsada Almanya hava kuvvetleri tarafından kullanılmaktadır.

5/12

Eurofighter Typhoon Avrupa Birliği tarafından yapılan savaş uçağıdır. . Çeviklik ve gelişmiş elektronik sistemleri ön plana çıkmaktadır. Tasarımı Fransız Dassault Rafale şirketine aittir.

6/12

F16 - Amerika Birleşik Devletleri Amerikan yapımı bir savaş uçağı olan F16 Fighting Falcon ülkemizinde envanterinde bulunmaktadır. Hafif avcı uçağı olarak tasarlanan F16 başarılı bir savaş uçağıdır.

7/12

F18 - Amerika Birleşik Devletleri Amerikan McDonnell Douglas ve Northrop şirketleri tarafından tasarlanan F18 savaş uçağı daha çok uçak gemilerinde kullanılmak üzere tasarlanmış çift motorlu bir uçaktır.

8/12

Rafale - Fransa Rafale, Fransız yapımı bir savaş uçağıdır. Keşif, kara ve denizde nokta atışları, nükleer bomba taşıma kapasitesi gibi özelliklere sahip.

9/12

SU - 57 - Rusya Rus yapımı olan Su-57 savaş uçağı ilk olarak 2010 yılında tanıtılmıştır. 5.nesil savaş uçağı olma özelliğini taşıyan uçak geniş kanatlı 2.440 km/s kadar çıkabilen bir uçak olma özelliğine sahip.

10/12

F-22 - Amerika Birleşik Devletleri F-22 Raptor, Amerikan Lockheed Martin firması tarafından, üretilen bir savaş uçağıdır. Düşük radar izi ile yüksek görünmezlik özelliği vardır. Günümüzde en çok beğenilen uçaklar arasındadır.

11/12

F35 Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Kanada, Avustralya, İtalya, Hollanda, Norveç, Danimarka ülkeleri tarafından üretilen 5.nesil bir savaş uçağıdır. Tek kişilik ve tek motorlu olarak tasarlanmış uçak dikey iniş kalkış yapabilir.

12/12