Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en pahalı 10 hayvanı

Dünyanın en zengin kişileri birbirlerine üstünlük sağlamak için egzotik hayvanlar satın almaya başlıyor...

1/35

Kaplan, aslan gibi hayvanların evcil hayvan olarak bakıldığını mutlaka görmüşsünüzdür.

2/35

Birçok hayvan sever bu durumdan oldukça rahatsız olsa bile, dünyanın trilyoner kişileri bunu pek dert etmiyor.

3/35

En pahalı hayvanlarını sizin için derledik...

4/35

1.Beyaz Aslan Yavrusu (140.000 Dolar) Resesif genetik mutasyon geçiren aslan türüdür. Doğada yalnızca 30 kadar olduğu bilinmektedir. Genel olarak milli ulusal parklarda gözetim altında yaşıyorlar.

5/35

Beyaz yeleleri, beyaz türleri ve mavi gözleri ile ‘ormanların kralı’ olmanın dışında, başka dünyalara ait canlılarmış gibi görünüyorlar.

6/35

Ayrıca bu hayvanları görebilmek için insanlar dünyanın dört bir yanından Afrika Kruger Ulusal Parkı’na geliyor. Vahşi doğada yaşamaları imkansız olan aslan türüdür. Eşsiz görünümleri onları direkt avcıların ilgi odağı haline getiriyor.

7/35

İlk defa 1928 yılında görülen bu beyaz aslanların torunlarının günümüze geldiği tahmin ediliyor. Bilim adamlarına göre albino değiller.

8/35

Sadece tüyleri beyaz ve uğradıkları mutasyon nedeniyle ‘renk inhibitörü’ denen bir gen buna neden olmuş. Bu özelliklerini öğrendikten sonra 140.000 doların beyaz aslan yavruları için hiç de pahalı olmadığını düşünüyorum.

9/35

2.Şempanze (60.000 – 65.000 Dolar) Oldukça serinkanlı olan şempanzeler, pek çok yoldan insana benzerler.

10/35

Son derece zeki ve sadıktırlar. Sahiplerini benimsemelerine rağmen bazen sahiplerini durup dururken ısırdıkları da görülmüştür.

11/35

Agresif türler olmalarından kaynaklandığı düşünülmektedir.

12/35

Orta ve Batı Afrika’da yaşayan nesli tükenmekte olan türlerdir. Son derece pahalı hayvanlar olmalarına rağmen tahmin edildiği kadar evcimen değillerdir.

13/35

3.Savannah Kedisi (22.000 Dolar) Savannah kedisinin bulunduğu Afrika’nın savanlarından gelmektedir. Savannah kedileri, Serval kedilerinin taşıdığı birçok özelliği taşımaktadır.

14/35

Ama Serval kedilerinden daha uysal karakterdedirler. Genç bir ırktır ve 1980’li yıllarda yetiştiricilik yapan Judie Frank tarafından çiftleştirilen Serval ve Siyam kedilerinin melezi olarak bilinirler.

15/35

2000 yılının Eylül ayında bir ırk olarak TICA tarafından onaylandıktan sonra kategorisine kabul edilmiştir.

16/35

Gelişim aşamasını tamamlayamamış bir türdür ve Savannah kedilerinin ilk 4 kuşak erkekleri steril olduğundan çapraz yetiştirmeler hala devam etmektedir. Oldukça nadir bulunan bir ırk olduğunu tahmin edebilirsiniz.

17/35

4.Palmiye Kakadusu (16.000 Dolar) Papağana benzeyen bir kuş türüdür. Kakadugiller familyasındandır ve Avustralya’nın kuzeydoğu kesimlerinde, Yeni Gine Adası ve Aru Adaları’nda görülmektedir.

18/35

Palmiya kakadusu, kakadularında en iyi yapılı ve tüm papağanların en iyi gagalı olanıdır. Yalnız yaşarlar ve uzunlukları 65 – 75 cm arasında değişmektedir. Kırmızı renkli çıplak yüzü vardır ve heyecanlandığı zaman mavileşmektedir.

19/35

Elma, portakal, nar, patates, pancar, brokoli, lahana, fındık, çam fıstığı gibi besinleri tüketmektedir. Yılda iki kere yumurta bırakan bir cinstir.

20/35

5.Sümbül Amerikan Papağanı (11.000 Dolar) Papağangiller familyasında yer alan bu tür, Sümbül Ara olarak da bilinmektedir. Orta ve Doğu Güney Amerika’da yaşar ve 1 metreyi bulan boyu vardır. Sümbül mavisi olan renginden adını alır ve yerel palmiyelerin cevizleriyle beslenirler.

21/35

1,5 kilogramı bulan ağırlıkları vardır ve büyük çengel şeklinde bir gagası vardır. Oldukça eğlenceli, sosyal ve akıllı bir türdür.

22/35

Ama insan avı, doğal çevrelerinin yok olması nedeniyle sayılarında azalma vardır. Avcılık nedeniyle tükenmek üzere olan türleri nedeniyle de pahalı egzotik hayvanlardandır.

23/35

6.Deve (10.000 Dolar) Develerin, evcil hayvanlar olduklarını düşünmek belki garip geliyor olabilir. Ama onlar 5000 yıl önce evcilleştirildiler. Genel olarak yük taşımacılığı için kullanılan bu egzotik hayvanlar, bol maliyetleri ile de biliniyor.

24/35

Aynı zamanda bir deveniz olması için özel bir lisansınız da olmalı. Bakımı için 2 dönümlük bir araziniz olmalı ve gıda, sağlık gibi gereksinimleri için uzman veterinerlere de ihtiyacınız var.

25/35

7. Kapuçin Maymunu (10.000 Dolar) Bu maymunları, Jim Carrey Hayvan Dedektifi filminden tanıyorsunuz. Yeni Dünya maymunlarına dahil bir primat familyasına ait maymunlardır.

26/35

Kapuçin maymunları adını kafasının ön kısmında bulunan kel burakan Kapuçin rahiplerinden almaktadır. Orta Amerika’dan Bolivya’ya ve Brezilya’nın güneydoğusuna kadar yayılmışlardır. Farklı orman şekillerinde yaşabilirler ve genellikle ağaçlarda yaşayan maymunlardır.

27/35

Tırmanma kabiliyetleri yükseltir ve nadiren yere inerler. 20 – 25 cm uzunlukları vardır. Kuyruklarının da 20 cm kadar uzadığı bilinmektedir. Kısa türlü ve genel olarak siyah, kahverengi renkleri vardır.

28/35

8.Pastel Sarı Şeritli Top Piton (7.500 Dolar) ‘Kraliyet Pitonu’ olarak da bilinen piton türü, diğerlerinden oldukça farklıdır. Sarı derisinde siyah bir şerit bulunmaktadır. Genetiğinde kaynaklı özel bir şerit olduğu bilinmektedir. Evcil hayvan olarak tek sahibi olan türdür ve uzunluğu 5 metreye kadardır.

29/35

9. Kar Maymunu (3.500 Dolar) Kar Maymunları, Japon Şebeği, Saru gibi isimleriyle de bilinmektedir. Diğer primatlardan farklı özelliklere sahiplerdir. Japonya’ya özgü Eski Dünya karasal maymun türü olarak tanımlanırlar.

30/35

Erkekleri ve dişileri arasında fiziksel özellik farklılıkları bulunmaktadır. Erkekler ortalama 11 kilogram, dişilerse 8,4 kilogram ağırlıkta olabilirler. Soğuk bölgelerde yaşarlar ve vücut ağırlıkları sıcak bölgelerde yaşan ırklarından daha fazladır. Erkek şebeklerin boyları 57 cm ve dişileri 52 cm civarındadır.

31/35

Kısa kuyrukları vardır ve pembemsi suratları, vücutlarını kaplayan kahverengi, grimsi, sarımsı tüyleri vardır. Tüyleri sayesinde soğuğa iyi bir uyum sağlamışlardır ve -20 dereceye kadar dayanırlar.

32/35

10.Bengal Kedisi (3000 Dolar) Bengal kedileri birbirinden oldukça farklı, özel cinsler olarak yetiştirilmektedir. Benekli bir tür evcil kedidir. Habeş Amerikan Shorthair, Birmanya veya Mısır Mau cinsi kedilerin Asya Leopar kedileri ile türetilmiş soyundan gelmektedir.

33/35

Evcimen bir tür olan Bengal kedileri, Orta Asya’nın vahşi yörelerinde bulunan yabani, benekli ve şahane Asya Panter Kedisi soyunun günümüze kalan egzotik mirasını oluşturmaktadır. Son derece güzel, sevecen ve dost canlısı kedilerdir.

34/35

Büyük gövdeleri, kısa tüyleri bulunur. Ağırlıkları 4 – 10 kilogram arasında değişmektedir. Uzun adaleli gövdeleri vardır ve oldukça dayanıklıdırlar.

35/35