Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en pahalı şehirleri belirlendi

Güneydoğu Asya’nın şehir devleti Singapur bir kez daha dünyanın en pahalı şehri olarak belirlendi. Burada 100 metrekare bir dairenin aylık kirası 4 bin 500 euroya kadar çıkabiliyor. Singapur’u en pahalı şehir yapan etkenler arasında dışa bağımlılık önemli rol oynuyor.

1/10

Zürih ve Cenevre pek de gıpta edilmeyecek bir kategoride birbiriyle yarışıyor. 2015’in dördüncü sırasındaki İsviçre kenti, bu kez zirveyi zorluyor. Zürih, listenin ikinci sırasına yerleşerek aynı zamanda Avrupa’nın en pahalı şehri oldu.

2/10

Listede üçüncü yok. İkinci sırayı iki kent paylaşıyor. Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı, turizm ve ticaret merkezi Hong Kong En Pahalı Şehirler sıralasında iki numarada. Burada benzin nispeten pahalı buna karşılık gıda ucuz. Ancak Hong Kong ikinciliği bir İsviçre kentiyle paylaşıyor.

3/10

İsviçre Frangı’nın Euro karşısında serbest bırakılması ve gelir ve fiyat düzeyinin yüksek olması iki İsviçre kentini üst sıralara taşıdı. Bunlardan ilki 4 numarada yer alan Cenevre. Cenevre 2015’te 7’nci sıradaydı.

4/10

Avrupa’dan bir başka başkent Paris ilk beşte yer aldı. Turistlerin gözdesi kent, burada yaşamak isteyenler için de hiç ucuz değil.

5/10

Londra düzenli yapısı, geniş metro ağları, birbirinden güzel parklarıyla Avrupa’nın önde gelen metropollerinden. Ancak bu gözde şehirde yaşamanın da bir bedeli var. İngiltere başkenti listenin 6. sırasında yer aldı. Bu yıl ilk 10'dan düşen şehirler Melbourne, Sydney ve Oslo oldu.

6/10

Böyle bir liste yeni bir kente taşınacak olanların yerleşecekleri şehirde ne kadar masraf yapacaklarını hesaplamalarına da yardımcı oluyor. Listedeki iki ABD kentinden biri olan New York pahallılık sıralamasında 7’nci. Kent geçen yıl 22'nci sıradaydı. Artan gıda fiyatları ve güçlü dolar bunda etkili oldu.

7/10

İlk 10’da Alman kentleri yer almadı. Beş Avrupa metropolünün girdiği 'Top 10’in 8 numarasında Danimarka başkenti Kopenhag var.

8/10

Gıda maddesi ve akaryakıt fiyatlarının yanı sıra konut kirası, özel okul, giyim gibi giderler de listenin oluşmasında dikkate alındı. Güney Kore başkenti Seul listenin 9’uncu sırasında bulunuyor.

9/10

İngiliz analiz şirketi EIU, 160 ayrı ürün ve hizmetten oluşan listenin fiyat karşılaştırmasıyla oluşturduğu sıralamanın 10 numarasında ABD'nin batı kenti Los Angeles yer aldı.

10/10