Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın en temiz şehirleri

Dünyayı gezerek güzel anılar biriktiren birçok insan, turistik gezilerden hijyen konusunda hüsranla dönebiliyor. Ziyaret edilen kirli ve gürültülü şehirler, tatili stresli hale getirerek kötü bir izlenimle akılda kalıyor. İşte tüm bunları unutturan, keyifli bir tatil imkanı sunan birbirinden temiz şehirler...

1/11

Calgary, Kanada- Dünyanın en temiz şehirleri listesinin başında yer alan bölgede hükümet, temizliği korumak adına ciddi bir mücadele veriyor.

2/11

Zürih, İsviçre- Her yıl özellikle kış aylarına yoğun bir ziyaretçiyi ağırlayan Zürih'te, etkili bir atık sistemi bulunuyor. Temizliğin sağlanması adına geri dönüşüme büyük ölçüde önem veren hükümet, ürünlerin enerji tüketiminde tekrardan kullanılması de sistem sağlıyor.

3/11

Lüksemburg- Şehrini ve başkentini temiz tutmaya önem veren bir ülke olan Lüksemburg, çevre temizliği konusunda ilk sıralarda yer alıyor. Bölge sakinlerinin de önem verdiği hijyen, ülke genelinde başarıyla yürütülüyor.

4/11

Adelaide, Güney Avustralya- Atık ürünlerin yüzde 85 oranında değerlendirildiği bölgede, çevre temizliği büyük önem taşıyor.

5/11

Singapur- Halka açık yerlerde yere tükürmenin hükümet tarafından suç sayıldığı bölge, Asya'nın en temiz şehri olarak biliniyor.

6/11

Kopengah, Danimarka- Çöpü azaltmak için büyük ölçüde önlemlerin alındığı şehirde, geri dönüşüm ve atıklar titizlikle değerlendiriliyor.

7/11

Helsinki, Finlandiya- Çeşmeden akan suyun içme suyu olarak kabul edildiği şehirde, özellikle kanalizasyonlar ve hava temizliğine büyük önem veriliyor. Bölgede hava kirliliğinin az olmasının nedeni ise yerel halkın otomobillerini terk ederek bisiklet kullanımını tercih etmeleridir.

8/11

Hamburg, Almanya- Şehir genelinde otomobilden daha çok bisiklet ve bisiklet yolları görülüyor. Hükümet, yirmi yıl içinde şehri arabasız hale getirmeyi planlayarak çevre kirliliğine tamamen son vermeyi amaçlıyor.

9/11

Brisbane, Avustralya- Ülkenin en kalabalık üçüncü şehri konumundaki Brisbane, aynı zamanda ülkenin en temiz şehri unvanını taşıyor. Bölgede yeşilliğin hakim olması, kirlilik seviyesini azaltmaya yardımcı olmuştur.

10/11

Stockholm, İsveç- 2010 yılında ilk Avrupa Yeşil Başkenti olma özelliğine sahip olan şehir, bisiklet kültürüne sahiptir. Bölge sakinlerinin de önem verdiği temizlik, şehri yaşanabilir ve ziyaret edilebilir bir konuma getiriyor.

11/11