Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Dünyanın farklı yerlerinden fotoğraflar

Dünyanın bir çok yerinde farklı zamanda çekilen en güzel ve en doğal fotoğraflar...

1/78

Nil Timsahları'nın boyu 6 metreye ulaşabilir.

2/78

Çita, ekibimize keskin dişini gösteriyor.

3/78

Alaskalılar, henüz tamamlanmamış salların üstünde, ayı izliyor.

4/78

Kıza, sadece kazanan sahip olacak..

5/78

Adeta gizli, ulaşılması zor Yukarı Amazon'un cennet ormanlarında, egzotik türlerle dolu bir yaşam var. Milyonlarca yıldır el değmeden büyüyen bir dünya olan Manu ise Peru'nun güneydoğu sınırına yakın devasa, bozulmamış bir yağmur ormanı.

6/78

Devasa Deniz Şeytanı mavi sularda.

7/78

Avrupa'nın en renkli kuş türlerinden biri Arı Yiyici kuşlardır.

8/78

Ona verilen bal kabağı ile ne yapacağını bilemyen bir maymun

9/78

Yağmurdan korunmaya çalışan yavru maymun...

10/78

Aslanın karizmasının çizildiği anlar

11/78

Mekong Deltası'nda nilüfer zamanı

12/78

Nadir görülen Beyaz Alageyik Alageyiklerin nadir bulunan bir alt türü olan beyaz alageyik Almanya'da bir ormanda görüntülenmiş.

13/78

Palm Cumeyra üzerinde skydiving Palm Cumeyra Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai'de Basra Körfezi içinde oluşturulan, HHCP Architects tarafından tasarlanan ve geliştirilen yapay takımadalardan birisidir.

14/78

Havana sokaklarındaki nostaljik arabalar...

15/78

Iguazú Şelalesi Iguazú Şelalesi 1.320 km uzunluğunda, Güney Amerika'da bulunan bir nehirdir. İsmi Yguazu kelimesinden (Guarani dilinde Büyük su) gelir.

16/78

Özgürlüğün tadını çıkaran mutlu yunuslar

17/78

Kristal Turkuaz Gölü'nden bir kare

18/78

Turistlerin ve fotoğrafçıların Çin'de en çok uğradıkları mekanlardan birisi olan Kristal Turkuaz Gölü, Jiuzhaigou Milli Parkı içerisinde bulunuyor. Özellikle sonbahar aylarında bu görsel şölen daha da büyüleyici oluyor.

19/78

Gün batımında lavanta tarlası Fransa'nın güneydoğusunda bulunan Provence, dünyaca ünlü bir lavanta yetiştirme bölgesidir.

20/78

Harika kokular eşliğinde ve tam da gün batımında bu fotoğrafı çeken Vincent Brassine'nin yerinde olmayı kim istemez.

21/78

Dolmabahçe Sarayı Dolmabahçe Sarayı, Avrupa sanatı üslûplarının bir karışımı olarak 1843-1856 yılları arasında inşa edilmiştir. Sultan Abdülmecit’in mimarı Karabet Balyan’ın eseridir.

22/78

Sabahın erken saatlerinde birbirinden can yakın iki dostun selamlaşması...

23/78

Paskalya Adası'ndaki dev heykeller Moailer, Büyük Okyanus'ta, Şili'nin 3600 km batısındaki Paskalya Adası'nda yapılan yekpare taş figürlerdir.

24/78

Heykellerin dinsel anlamı tam olarak bilinmemekte, iskelet biçiminde yaşadığına inanılan ataları temsil ettikleri sanılmaktadır. Erkek figürler "Moai Kavakava", dişi figürler de "Moai Pæpæ" adıyla anılır.

25/78

Moai bazen bereket törenlerinde, ama genellikle hasat kutlamalarında kullanılır. İlk toplanan ürünler çevrelerine yığılırdı. Heykellerin en büyüğü 20,65 m boyundadır.

26/78

İstanbul'un incisi Galata Kulesi... Kule 1349'da Cenovalılarca Galata'yı çevreleyen surların başkulesi olarak inşa edilmiştir. Yapılışı hakkında çeşitli söylentiler vardır. Başlangıçta İsa Kulesi olarak adlandırılan kule, Osmanlılar döneminde zindan ve gözlemevi olarak kullanılmıştır.

27/78

Yangın ve fırtınalardan sonra sık sık restore edilen bina, son olarak 1964'de onarım görmüş ve 1967'de yeniden kullanıma açmıştır. Galata semti, her gün yeniden keşfedilmeyi, yapraklarının daha sık karıştırılmasını bekleyen bir tarih kitabı gibidir.

28/78

Haliç’in, tarihi İstanbul’un, Boğaziçi girişinin ve Asya yakasının benzersiz manzarası en muhteşem şekilde Galata Kulesinden görülür.

29/78

Limanı ve şehri gözetlemek gayesi ile kurulan kule değişik amaçlarda asırlarca kullanıldıktan sonra, günümüzde de orijinaldeki gibi, manzarayı seyretme işi görmektedir. Asansör ile çıkılan kulenin üst iki katı restoran ve gece kulübü olarak organize edilmiştir.

30/78

Rengarenk bir İstanbul akşamında Kız Kulesi Üsküdar'ın sembolü haline gelen kule, Üsküdar’da Bizans devrinden kalan tek eserdir.

31/78

MÖ 24 yıllarına kadar uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan kule, Karadeniz’in Marmara ile birleştiği yerde küçük bir ada üzerinde kurulmuştur. Bazı Avrupalı tarihçiler buraya Leander Kulesi derler. Kule hakkında pek çok rivayetler bulunmaktadır

32/78

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş volkanik patlama görüntüsü NASA, Kuril Adaları'nda bulunan ve aktif hale geçen Sarychev Volkanı'nın Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş fotoğraflarını yayımladı.

33/78

Bu fotoğraf 12 haziran 2009 tarihindeki patlamaya ait.

34/78

Masai Mara'da sahne zürafanın..

35/78

Kümbet Yaylası Kümbet Yaylası, Doğu Karadeniz bölgesinde, 1640 metre rakımlı yayla Doğu Karadeniz'in en meşhur ve turistik yaylalarındandır.

36/78

Tam zamanında çekilen av sahnesi...

37/78

İsviçre Alpleri'nde bulunan Maloja Geçidi...

38/78

Sisler altındaki Ukrayna tarlaları... Bereketli tarlaların bulunduğu bu muhteşem ova Ukrayna'da bulunuyor. Evlerin ve yolun bulunduğu alanda yaşayan çiftçiler arkalarında bulunan tarlalarda tarım yaparak geçimlerini sağlıyorlar

39/78

Peru'daki antik tuz havuzları... Peru'nun kuzeyindeki Kuzko şehrine 40 km mesafede, İnka kültürünün gizemli Maras kentinde binlerce tuz havuzu vardır. Yer altından çıkan tuzlu maden sularının güneş altında buharlaştırılması ve kurutulması sonucunda tuz üretilen en eski ve en büyük tuz tesisidir.

40/78

Afrika'da yerel bir çiftlik... Uçaktan çekilen bu mükemmel doğa fotoğrafı Afrika'da bulunan yerel bir hayvan yetiştirme çiftliğine ait.

41/78

Fotoğraf çekmeye meraklı maymun...

42/78

Sıcaktan bunalan yavrular bir damla su ile serinliyor...

43/78

Mardin’in Nusaybin ilçesi Motosikletli baba, trafikte seyir halindeyken iki çocuğunu motosikletinin heybesinde taşıyor.

44/78

Ana fil ilk hamlede kendisini siper ederek yavruyu kurtardı ama kendi hortumunu kaptırdı. Anne fili bu kez yavrusu hayata döndürdü.Uzun bir uğraştan sonra ana fil, timsahı var gücüyle suyun dışına çekerek yavrusunun tekmeleriyle sersemleştirdi. Olan biteni annesinin arkasına gizlenerek izleyen yavru fil daha sonra timsahın üzerine çıkınca annesini kurtardı.

45/78

Gördüğü ilgiye karşılık veren Geyik

46/78

Oyunu ciddiye alan Çinli çocuklar...

47/78

Banyo keyfi yapan kuş...

48/78

Sırf suda yaşayabilen bir memeli familyası...

49/78

Kum banyosu yapan fil

50/78

Kapadokya'ın eşsiz manzarası

51/78

Utangaç maymun

52/78

Altın Göz. Bir bukalemun, en güzel pozunu vermeye çalışır gibi görünse de, aslında aheste aheste bir ısı lambasına doğru ilerliyor. [Fotoğraf: Florence Bennett]

53/78

Bir aslanbalığı, adeta daha küçük balıklardan oluşan bir denizin içinde yüzüyor. [Fotoğraf: Alex Tattersall]

54/78

İki kuş, ağaç dallarının silüetleri, gölgeleri ve yansımaları arasında oturmuş, sabah sisinin arasından süzülen güneş ışınlarını yakalamaya çalışıyor. [Fotoğraf: Roger Becker]

55/78

"Balık sürüsünün kontrolünü ellerine geçirdiklerinde orkalardan biri en kenardaki balıklara vuruyor ve yemek servisi başlıyor."

56/78

Bir ağaç kurbağası, başını bitkilerle kaplı su yüzeyinden dışarı çıkarmış, etrafı gözetliyor. [Fotoğraf: Kevin Chodzinski]

57/78

Libya'nın uçsuz bucaksız çorak düzlüklerinde, dikkatlice seçilip yerleştirilmiş taşlardan oluşan bir mezar, 3000 ila 5000 yıl önce ölmüş bir çobanın yaşamına ve ölümüne işaret ediyor. Yağmurlar azalınca Libya'nın Fizan bölgesinde yaşayan insanlar, bölgedeki vahaların etrafında toplanmış. [Fotoğraf: George Steinmetz]

58/78

Gümüşsırtlı bir goril, puslu bir krater gölünün yamacında fotoğrafçı Christopher Whittier'i inceliyor.

59/78

Masai Mara'da bir anne çita, dört yavrusunu toplamış, stratejik bir tepenin üzerinden etrafı kolaçan ediyor. Yavrulardan biri uykuya yenik düşmüş. [Fotoğraf: Mohammed Yousef]

60/78

Tanzanya'daki Ngorongoro Krateri'nde bir fil, bahar gelince çayırı kaplayan çiçeklerin tadına bakıyor. [Fotoğraf: Daniel Bilsborough]

61/78

Evlerine dönemeyen 60 milyon insan… Yeni Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyadaki mülteci sayısı, geçtiğimiz yıla kıyasla 9 milyon daha arttı ve 60 milyona yaklaştı. Daha fazlası nationalgeographic.com.tr'de. [Fotoğraf: Tomas Munita, The New York Times/Redux]

62/78

Göz teması. Annesinin güvenli kucağında yavru bir babun, fotoğrafçı Bjorn Persson ile göz göze gelmiş.

63/78

Bir kâşif, Franz Josef Buzulu içinde, helikopterle bırakıldığı daracık bir yarıkta ilerliyor. Yeni Zelanda'nın Güney Adası'nda bulunan bu buzul, dünyanın en erişilebilir buzullarından biri. [Fotoğraf: Johan Lolos]

64/78

Erkek bir palyaço balığı, yumurta içindeki yüzlerce yavrusuyla yakından ilgileniyor. Bu baba, yumurtalar çatlayana kadar onları yırtıcılardan koruyacak, ölü yumurtaları ve diğer tortuları temizleyecek ve iyice havalanmalarını sağlayacak.

65/78

Yaban atları Avustralya, Broome'daki bir sazlıkta özgürce koşturuyor. Aralarına bir de ufak tay katılmış; ama sürüye ayak uydurmakta pek zorlanmışa benzemiyor. [Fotoğraf: Lauren Bath]

66/78

Sakla samanı, gelir zamanı. Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de Sovyet döneminden kalma Volga marka bir araba, ağzına kadar elmayla doldurulup park edilmiş. [Fotoğraf: Erik Andre Juriks]

67/78

Mısır, Gize'de bir deve, dünyanın en ikonik manzaralarından biri karşısında pek de etkilenmişe benzemiyor. "Bizi tepeye çıkardıktan sonra uykucu devemiz dinleneceği için mutluydu," diyor fotoğrafı çeken Claire Thomas.

68/78

Hint Okyanusu'nda yer alan Maldivler

69/78

Bir leopar foku, peşinde olduğu pengueni sonunda yakalamış.

70/78

ABD'nin Washington eyaletindeki Rainier Dağı Ulusal Parkı, sıradışı kaya oluşumlarına ev sahipliği yapıyor. Fotoğrafta devasa lav sütunlarından oluşan "Şeytanın Orgu" adlı kaya görülüyor. Rainier Dağı, yaşı 500 bin ila 1 milyon arasında olduğu tahmin edilen, ömrü boyunca binlerce kez faaliyete geçmiş genç ve aktif bir yanardağ. [Fotoğraf: Tiankia Zhang]

71/78

Alaska'nın üzerinde uçan fotoğrafçı Jijian Fan, yerdeki donmuş nehir kanallarını böyle görüntülemiş. Alaska'da ölçülen en düşük sıcaklık 1971'de, -62˚C olarak kayıtlara geçmiş.

72/78

Japonya'nın Kyoto kentindeki Fushimi Inari Tapınağı, kutsal Inari Dağı'na uzanan ve birbirini takip eden kızıl renkli binlerce torii'den oluşan yürüyüş yoluyla ünlü. Şinto tapınaklarının kutsal alanına giriş veren tören kapılarına "torii" adı veriliyor. [Fotoğraf: Lan Lan Tee]

73/78

Devasa bir kral penguen kolonisi, Güney Georgia Adası'nda St. Andrews Körfezi'ni mesken tutmuş. Kral penguenlerin bazı kolonileri 200 binden fazla kuşu barındırabiliyor. [Fotoğraf: Don Pine]

74/78

Bir bayağı puhu, karlarla kaplı bir ormanda sahibinin koluna konmaya hazırlanıyor. [Fotoğraf: Csaba Tökölyi]

75/78

Ganj Nehri kıyısındaki çöplüklerden beslenen inek

76/78

İzlanda'daki Vatnajökull Buz Mağarası, kusursuz form ve rengiyle devasa bir mücevheri andırıyor.

77/78

Eyerinden kurtulmuş bir at, çalılarda sırtını kaşıyor. Manzarasına ise diyecek yok. [Fotoğraf: Michael Christopher Brown]

78/78