Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Eğitimi yarım kalan ünlüler

Milyarder olmak, büyük bir holding sahibi olmak herkesin hayalidir. Bunun için çok çaba, emek, ileri görüşlülük ve şans faktörü gereklidir. Eğitim de çok önemli bir unsurdur. Fakat günümüzde bazı milyarderlerin, gerek olumsuz hayat şartları, gerek ekonomik zorluklar, gerekse kurduğu şirkete verdiği önem yüzünden eğitimlerini yarıda bıraktıkları görülür. İşte eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan bazı yerli ve yabancı iş adamları..

1/11

DAVID KARP İnternet sektörünün en genç milyarderlerinden David Karp, meşhur blog sitesi Thumblr'ın sahibi idi. Geçtiğimiz aylarda sitesinin internet devi Yahoo tarafından 1.1 milyar dolara satın alınmasıyla Carp adını basında epey bir duyurdu. 26 yaşındaki genç girişimci ailesinin onayı ile 15 yaşında bıraktığı ve tüm vaktini Yahoo'ya sattığı sitesini geliştirmek için harcadığı ortaya çıktı.

2/11

BILL GATES 1955 Seatle doğumlu olan bir zamanların en zengini ve Microsoft'un sahibi Bill Gates, şirket kurmak için okulunu yarıda bıraktı. Harward Üniversitesi Hukuk Fakültesi 3. sınıf öğrencisi iken, okuduğu bir makaleden etkilendi ve okulunu bıraktı. Paul Allen ile beraber Microsoft isimli bir şirket kurarak micro bilgisayarlara yazılım üretmeye başlayan Bill Gates daha sonra Basic dili, MS - DOs ve Windows işletim sistemleri ile Microsoft'u dünyanın en büyük yazılım şirketi yaptı.

3/11

SAKIP SABANCI Sakıp Sabancı 1933 yılında Kayseri'nin Akyaka köyünde dünyaya geldi. Çocukluğunda yoksul bir hayat süren Sabancı, lise öğretimini yarıda bıraktı. Memurluk, veznedarlık gibi işlerde çalışan Sabancı daha sonra Hacı Ömer Sabancı tarafından kurulan Sabancı Holding'in başına geçti.

4/11

MARK ZUCKERBERG Çağımızın kitle iletişim aracı haline gelen sosyal medya denince akla ilk olarak arkadaşlık sitesi Facebook geliyor. Facebook'un 1984 doğumlu genç kurucusu Mark Zuckerberg, Harward'da öğrenim görürken birkaç arkadaşı ile beraber sosyal paylaşım ve arkadaşlık sitesi Facebook'u kurdu. Okul yurdunda geliştirdiği Facebook, çok fazla ilgi görünce tüm zamanını almaya başladı ve okulunu bırakmak zorunda kaldı.

5/11

ALİ AĞAOĞLU Yaptığı reklamlarla ve medyadaki sempatik tavırlarıyla tanınan Türkiye'nin lider inşaat şirketlerinden Ağaoğlu Şirketler Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, okulunu yarıda bırakıp iş hayatına atılarak zengin olan en ünlü patronlardan biri. 1954 Of doğumlu Ağaoğlu, lise öğrenimini yarıda bırakarak müteahhitlik yapmaya başladı. Günümüzde Forbes Dergisi'ne göre 2.7 milyar serveti olan Ağaoğlu, inşaat sektöründe bir numara haline geldi.

6/11

VEHBİ KOÇ Türkiye'nin ilk holdingi olan Koç Holding'in kurucusu Vehbi Koç'da öğrenimini yarıda bırakan iş adamlarından. 1901'de Ankara'da doğan Vehbi Koç, lise öğrenimini yarıda bırakarak 16 yaşında Ankara'da küçük bir bakkal dükkanı açtı. Ankara'nın başkent olması ile yapı sektörüne girerek işlerini büyüten Koç, 1928'de Türkiye'nin en büyüğü olacak Koç Holding'in temellerini attı.

7/11

JOHN D. ROCKEFELLER Tarihin ilk dolar milyarderi olan Rockefeller Şirketler Grubu Kurucusu John D. Rockefeller, lise öğrenimini tamamlayamamış iş adamlarından. Rockefeller, mütevazı bir köy kilisesinde ayin eşyası muhafızıyken, bir ticarî işletmeye muhasebeci olarak girdi. Daha sonra simsarlık şirketine ortak oldu. Çelik ve madencilik işine girerek bir dünya devi yarattı. 1937'de ölmeden önce ise servetinin çoğunu öğrenimini tamamlayamamasının verdiği burukluk yüzünden eğitim kurumlarına bağışladı.

8/11

AHMET NAZİF ZORLU 1946'da Denizli Babadağ'da dünyaya gelen Zorlu Holding'in patronu Ahmet Nazif Zorlu, küçük yaşta ticaret hayatına atıldığından eğitimini tamamlayamadı. Askerlik dönüşü ailesinin ürettiği çarşafları satarak tekstil sektörüne girdi ve nevresim üreten "Taç" markasını yarattı. Böylece Vestel gibi bir dünya devini de bünyesinde barındıran Zorlu Holding'in temelleri atılmış oldu.

9/11

WALT DISNEY Disney çizgi filmlerinin yaratıcısı ve Disney temalı eğlence parklarının kurucusu multi milyarder Walt Disney, okuyamayan zenginlere en büyük örneklerden. Disney film stüdyolarını kurmadan önce orduya katılan ve Kızılhaç'ta ambulans şoförlüğü yapan Disney, lise diplomasını ancak Disney Şirketleri'ni kurup üne kavuştuktan yıllar sonra 58 yaşında fahri olarak alabildi.

10/11

STEVE JOBS Çağımız'ın en önemli düşünürlerinden ve tasarımcılarından biri olarak kabul edilen Steve Jobs, iPad, iPod ve Apple bilgisayarlarını dünyaya sunan Apple şirketler grubunun kurucu üyelerindendi. 1955'te doğan Jobs, üniversite için Portland'taki Reed Üniversitesi'ne başvurdu fakat bir dönem okuduktan sonra o okuldan ayrıldı. Çeşitli işlerde çalıştıktan sonra Steve Wozniak ile Apple şirketini kurdu. 2011 yılında vefat ettiğinde sadece Apple şirketinin CEO'su değil aynı zamanda dünya tarihine geçmiş bir düşünürdü.

11/11