Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En arıza futbolcular

Bazı futbolcular attıkları gol, sergiledikleri oyunla bazıları da bulaştıkları olaylarla hatırlanır; bu isimler, her ikisiyle de hatırlanıyor...

1/16

ERIC CANTONA Fransızlar’ın efsane futbolcusu Eric Cantona’nın arızalarını anlatmaya satırlar yetmez. Futbolcunun, Fransa’da kariyeri pek parlak geçmedi; yaşadığı olaylar, verdiği ölçüsüz demeçler (Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu yöneticilerine ‘Salak’ demişti...) yüzünden ülkesinde çok adres değiştirdi. Leeds United’da dirildi ve Manchester United’da efsane oldu.

2/16

En büyük arızası: 1995 yılında, Crystal Palace maçında kırmızı kartla oyun dışında kalırken, kendisine laf atan bir taraftara uçan tekme attı; dokuz ay futboldan men edildi.

3/16

ROY KEANE Şu sıralar Ipswich Town’ın teknik direktörlüğünü yapan Roy Keane, futbolculuk yaşamı boyunca; kavgalar, ırkçı söylemler ve kartlarla karşımıza çıktı. Arsenal-Manchester United maçında Patrick Vieira’ya ‘Köle’ demesi, aylarca tartışıldı. 2002 Dünya Kupası öncesinde, İrlanda Millî Takımı’nın antrenman tarzını ağır bir dille eleştirdi ve millî takımla ilişkisi kesildi.

4/16

En büyük arızası: 1997 yılında kendisini sakatlayan Norveçli Alf-Inge Haaland’ı, intikam almak için, dört yıl sonra çok sert bir şekilde sakatlayarak, 29 yaşındaki futbolcunun spor yaşamını bitirdi.

5/16

MARCO MATERAZZI 36 yaşındaki İtalyan, dünyanın en agresif ve provokatör oyuncularından biri. Futbol tarihinin en efendi futbolcularından Zinedine Zidane’ı, 2006 Dünya Kupası finalinde, kendisine kafa attıracak derecede çileden çıkaran Marco Materazzi, cüssesi ve gücüyle rakiplerine korku salıyordu. Zidane; olaydan sonra, Materazzi’nin, annesine ve kız kardeşine küfrettiğini öne sürdü.

6/16

En büyük arızası: 2004 yılında, Siena’lı futbolcu Bruno Cirillo’yu soyunma odasında dövdü ve iki aylık bir ceza aldı.

7/16

Faşist kimliğini hiçbir zaman gizlemeyen Paolo Di Canio, listedeki bir diğer İtalyan futbolcu. İtalya’da ve İngiltere’de sürdürdüğü kariyeri boyunca 100’den fazla gol atan Di Canio’nun, siyasi tarafı her zaman gündemdeydi; o kadar ki, CV’sine Mussolini hayranı olduğunu yazdığı söylenir.

8/16

En büyük arızası: 2005 senesinde emekçilerle özdeşleşmiş Livorno ile yaptıkları maçta sahanın ortasında Nazi selamı verdi.

9/16

İngiltere, İskoçya ve İtalya’da birçok maçta kırmızı kart gören İskoç Graeme Souness, rakiplerine yaptığı sert faullerle tanınıyordu. Teknik direktörlük hayatında Galatasaray’ı da çalıştıran Souness, en son 2006 yılında Newcastle United’ın başındaydı.

10/16

En büyük arızası: 1996 yılında, Türkiye Kupası Finali’nde Galatasaray Fenerbahçe’yi mağlup edince, santraya Galatasaray bayrağını dikerek, unutulmaz bir olaya imza attı.

11/16

EDMUNDO Brezilya Millî Takımı’na kadar yükselmiş yetenekli bir forvet olsa da, Edmundo, 18 yıllık kariyerinde neredeyse her yıl takım değiştirdi. ‘Hayvan’ lakaplı futbolcu, saha içinde sürekli kavga hâlindeydi. Ama aynı zamanda evinin arka bahçesine, oğlunun doğum günü için sirk kurduran ve şempanzeye viski içirdiği iddia edilen renkli bir kişilikti...

12/16

En büyük arızası: 2008 yılında, Juninho’ya tükürdüğü için oyundan atıldı. Ardından, soyunma odasında, bir başka futbolcuya tekme attı.

13/16

ANDONİ GOIKOETXEA Listenin en acımasız, en sert isimlerinden biri olan İspanyol Andoni Goikoetxea, kariyerinin büyük bir kısmını Atletico Bilbao’da geçirdi. Bask ekibinde yaptığı birbirinden sert faullerle tanınan Goikoetxea’nın lakabı, ‘Bilbao Kasabı’ydı.

14/16

JOSE BATISTA Uruguaylı Jose Batista, 163 cm’lik boyuna rağmen, sert oyunuyla savunmada iyi işler çıkarabiliyordu. 21 yıllık kariyerinde, Uruguay’ın ve Arjantin’in birçok kulübünde forma giydi.

15/16

En büyük arızası: 1986 Dünya Kupası’nda Uruguay, İskoçya ile karşı karşıya gelirken, Batista henüz 56. saniyede kırmızı kart gördü ve Dünya Kupası rekorlarından birine sahip oldu.

16/16