Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En ilginç 5 hapisten kaçış hikayesi

Hapisten kaçma ya da kaçırma hikayeleri sadece filmlerde mi olur zannediyorsunuz?

1/12

1-Bundy gerçek bir sosyopattı, öldürme yöntemi olarak boğma ve kafaya şiddetli darbeyi kullanıyordu. 1975'de sivil bir polis memurunu kaçırmaya çalışan ve sonrasında tutuklanan Bundy, kendisine atfedilen cinayetleri reddetti ama yine de tutuklu yargılanmaya başlandı.

2/12

İsteği kabul edilen Bundy ikinci kattaki kütüphanenin penceresinden atlayarak kaçtı. Düşüş sebebi ile bilekleri zarar gören seri katil bir hafta sonra yakalandı. Yine hapishaneye yollanan Bundy bu sefer de hücresinin zeminine bir tünel kazdı! Yorganının altını kitaplarla doldurdu ve tünele girdi. Tünelin ucu şans eseri başgardiyanın evine çıkıyordu ve Bundy kaçtığı gece, gardiyan evde değildi.

3/12

Kuzuların Sessizliği'nden, Amerikan Sapığı'na kadar pek çok filme ilham kaynağı olan Bundy tekrar yakalandı ama bu sefer idam edildi. Bu fotoğrafta Bundy'yi karara itiraz ederken görüyoruz.

4/12

2- Vassilis Paleokostas Yunanların Robin Hood'u gibi bir şey. Yani profesyonel bir soyguncu ve fidyeci ama çaldığı paralarla fakir ailelere yardım etmesi ile ünlü. S onunda yakalanıp hapse atılan Paleokostas adam kaçırmada bir çeşit kompetan olduğu için harika bir plan yaptı: Kardeşi kiralık bir helikopterle hapishane bahçesine indi ve basitçe Yunan Robin Hood'unu kaçırdı!

5/12

Paleokostas 2 sene kaçak yaşadıktan sonra tekrar yakalandı ve 25 sene hapse mahkum edildi. Aynı hapishanede cezasını çeken soyguncu bir plan kaçış planı daha yaptı: İnanamayacaksınız ama 2009'da bir helikopter daha geldi ve hapishanenin bahçesinden Paleokostas'ı aldı götürdü! Aynı hapishaneden, aynı yöntemle iki kere kaçmayı başaran Robin Hood hala kaçak. Yunan makamları işin ucunu bırakmış olmalı!

6/12

3- Charles Victor Thompson eski kız arkadaşını öldürmekten ömür boyu hapis cezasına çarptırılmıştı ancak bunu haketmediğini düşünüyordu. Tabii ki bir kaçış planı yaptı. Ama öyle tünel kazmalı, helikopterli değil. Thompson önce hücresine günlük kıyafetler soktu. sonra avukatı ile görüşme talebinde bulundu. Görüşme sırasında kıyafetlerini değiştiren mahkum kilitli olmayan kapıdan çıkıverdi.

7/12

Çıkışta gardiyanlar tarafından durdurulan Thompson'a kimlik soruldu. Bu soru karşısında hiç de şoklamadı ve sakince hapishane kimliğini gösterdi. Gardiyanlar o sırada ne düşünüyordu bilemiyoruz ama kimliğe şöyle bir bakıp geçmesine izin verdiler. (demek ki Thompson hücresine gerçekten havalı kıyafetler sokmuş)

8/12

4- Alfie Hinds 20. yüzyılda çok ünlü olmuş bir mücevher hırsızı. Sürekli masum olduğunu iddia eden Hinds tam 3 kere İngilterenin en iyi korunan hapishanelerinden kaçmayı başardı.

9/12

İlk kaçışında kilidin anahtarının şeklini ezberledi ve bir taklidini yaptı. 8 ay sonra yakalanıp hapse konulduğunda ona özellikle hiç bir anahtarı göstermediler. O da tüm suçlamaları reddetti ve temyiz davası açtı. Dava sırasında tuvalete gitti kelepçelerden kurtuldu, gardiyanları tuvalete kitledi ve puffff yokoldu.

10/12

4 sene sonra hapisanede kalmaya daha fazla dayanamadı ve havalandırma deliklerini kullanarak kaçtı. Evet evet aynı filmlerdeki gibi. 10 ay sonra tekrar yakalandı. Bu sefer en yüksek güvenlik seviyesine sahip bir hapishaneye koyuldu. 2006'da mahkumlara yönelik posta çantalarını tamir işine girdi. Ve bir gün çantalardan birinin içine girdi, kamyona yüklendi ve ortadan kayboldu.

11/12

5- Richard Lee McNair soygun sırasında bir adamı öldürmek birini de yaralamak suçundan ömür boyu hapis cezası aldı. Ancak daha yakalanışı sırasında, karakolda, dudak balsamı kullanarak kelepçelerden kurtuldu ve kaçtı. (sürekli kuruyan dudakların tek faydası bu olabilir herhalde) Uzun bir kovalamacadan sonra yakalandı.

12/12