Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

En ölümcül hayvanlar

En tehlikeli kuş Cassowary Guiness Rekorlar Kitabı'na göre, Cassowary dünyanın en tehlikeli kuşu. Çok sinirli olan bu kuş, gagasıyla sizi öldürebilecek güçte.

1/36

Avustralya ormanlarında ve Yeni Gine'de yaşayan Cassowary'le karşılaşma şansınız çok yüksek değil.Ancak eğer karşınıza çıkarsa, dikkatli olmanızda fayda var. Zira bu kuşun pençeleri de, gagası da aynı derecede ölümcül.

2/36

Zehirli Ok Kurbağası Kolombiyada yaşar. Dünyanın en zehirli canlısıdır. Bir kere dokunmak bile ölüme sebep olabilir. 2 cm boyundadır. Zehiri 150 insanı aynı anda öldürebilir. Zehiri 30.000 fareyi öldürebilecek güçtedir. Vücudu sürekli zehir kaplıdır.

3/36

Mavi Çıngıraklı Ahtapot Dünyanın en zehirli ikinci yaratığıdır. Zehiri iki dakikada öldürür. Japonyada yaşar. Gökkuşağı taklidi yapar. Siyanürden 10 bin kat daha güçlüdür.

4/36

İnland Taipan Kobra yılanından 100 kat Kara mambadan 50 kat güçlüdür. Avustralyada yaşar. Bir ısırığı 100 insanı öldürebilecek güce sahiptir. Zehiri 5 metre uzaktan etkilidir.

5/36

Sarı Akrep Ortadoğuda yaşar. Halk arasında sarı akrep diye bilinir. 1 mg zehiri 15.000 fareyi öldürebilir. Zehiri insanı bir saatte öldürebilecek kadar güçlüdür.

6/36

En Zehirli Örümcek Dünya'nın en zehirli örümceğidir. 2-3 cm boyundadır. 1 mg zehiri 10.000 fareyi öldürebilir. Ocak-Mart ayı en tehlikeli dönemidir. 30 dakikada öldürür. 2 metre uzaktan sıçrayabilir.

7/36

Gila Canavarı Dünya üzerindeki en zehirli kertenkele türüdür. Amerika kıtasında yaşar. Bilinen adı GİLA canavarıdır. Isırığı tedavi edilmezse öldürücüdür.

8/36

Başlıklı Maymun Başlıklı maymun, insanların ceplerini değme yankesiciler kadar ustalıkla karıştırıp yenilebilecek maddeleri alır. Karşısına bir köpek çıkınca, sırtını kamburlaştırır, tükürür ve o kadar çirkin havlar ki, köpek çoğu kez çareyi kaçmakta bulur. Fakat başlıklı maymunlar genellikle tatlı huylu yaratıklardır.

9/36

Kirpi Kızdırıldığı zaman vücudu yuvarlak hale gelir ve böylece bir diken topuna dönüşür.

10/36

Cüce Tavşan Her kemirgen gibi o da evinizde bir şeyleri kemirecektir

11/36

Şeker Planör Evcil ve doğal yaşamdaki şeker planör, farklı davranışlar sergiler. Çünkü çok sosyal hayvanlardır. Vahşi doğada aileleriyle birlikte yaşadıklarından, evcil hayvan olarak da bu ilgiyi ararlar. Özellikle beslenme zamanı olan gece yarısından sonraki saatlerde daha aktiftirler. Bu nedenle onlarla ilgilenmek, bu isteklerini karşılamak gerekir. Şeker planörler grup içinde tutulurlarsa vahşi doğadaki davranışlarını tekrar gösterirler.

12/36

Pirana Piranhaların en belirgin özelliği iri ve sivri dişleridir. Güçlü kaslara bağlı alt ve üst çenesinde sıralanmış olan ustura gibi dişler ağız kapandığında birbirlerine sıkıca kenetlenir. Böylece piranha kendinden çok daha iri olan avından büyük parçalar koparabilir

13/36

Karakulak Karakulaklar kolayca evcilleştirilebilir. Zaman zaman bir evcil hayvan izlenimi verir. İnsanlarla birlikte yaşamaya kolayca adapte olur. Afrika'daki çiftçiler bu hayvanı sevmez, çünkü çoğu zaman telleri aşarak tavuk ve diğer kümes hayvanlarını yerler. Doğada düşük yoğunlukta bulunmaları ve iyi gizlenmeleri nedeniyle vahşi yaşamda görülmeleri çok zordur.

14/36

Amerikan Papağanı Macawlar tahta parçalarını kemirmeyi sever. Küçükken alınan Macawlar çok daha kolay aile ve ev ortamına adapte olur. Bazı zamanlar çığlık atabilirler

15/36

Vaşak Vaşak, kedigiller familyasından Lynx cinsini oluşturan orta büyüklükte etçil omurgalı ve yabanıl hayvan türlerindendir. Her vahşi kedigiller gibi onlar da avını affetmez.

16/36

Vahşi Kedi Serval orta boyutlu Afrikalı vahşi bir kedidir. 85 cm. uzunluktadır, 40 cm. civarında da kuyruk uzunluğu bulunur. Uzun bacakları ve kısa sayılabilecek kuyruğu ile narin bir hayvandır. Uzun ve oval kulakları birbirlerine yakındır. Postunun deseni değişiklik gösterir.

17/36

Örümcek Maymun 9 metre öteye sıçrayabilir ve evde beslemek büyük bir dağınıklığa neden olur. Fakat yabancılardan pek hoşlanmaz. 4 veya 5 kilo ağırlığında kuru dalları, insanlara attığı bilinmektedir

18/36

Misk Kedisi Misk kedisi, misk kedisigiller familyasından kediye benzeyen kısa bacaklı ve etçil memeli hayvandır. Kuyruğunun altındaki bezlerden salgıladığı koku yüzünden bu ismi almıştır. Bu salgı maddesi, kalıcılığı artırmak üzere parfüm yapımında kullanılır. Misk kedileri kayaların arasında ve kovuklarda barınırlar. Çoğu yerde yaşamasına rağmen palmiye misk kedileri ağaçlarda bazıları da hem karada hem suda yaşar. Besinlerini bitki ve küçük hayvanlar oluşturur.

19/36

Kokarca En önemli özellikleri çok iyi gelişmiş, kötü kokulu bir sıvı üreten anal bezeleridir. Bu kokulu sıvıyı, kendilerini korumak için 6 metre bir mesafeye kadar sıçratabilirler. Anlatılanlara göre bu iğrenç koku, sarımsak, kükürt ve yanık plastik karışımı bir kokudur.

20/36

Rakun Rakunun, yiyeceği eti suya batırması âdeti ilgi çekicidir. Bundan ötürü kendisine 'yıkayıcı'(lotor) adı yakıştırılmıştır. Et parçası ne kadar temiz olursa olsun, onu o yakınlardaki bir suya iyice batırıp yıkamadan yemez.

21/36

Lama Meşhur tükürmesini bilmeyen var mı?

22/36

Keçi İnatçılıklarıyla bilinirler. Otları kökleriyle sökerek yediklerinden toprağın verimini azaltırlar. Yaşlı bir erkeğin önderliğinde sürü halinde gezerler. Yabanileri ormanlarda çalı ve genç ağaçların filiz ve kabuklarını yediğinden büyük zararlara neden olur.

23/36

Dev salyangoz Geçtikleri yerlerde iz bırakmalarını sağlayan parlak renkli sümüksü bir sıvı üretirler. Evinizde besleyecekseniz yerde dolaşmasına izin vermeyin.

24/36

Kemancı Yengeç Her yengeç gibi o da kızdığı zaman kıskacını kullanmaktan kaçınmayacaktır

25/36

Tarantula Oldukça zehirlidirler. İnsanoğlunu en fazla korkutan, gizemiyle en fazla merak uyandıran canlılardan biri olan tarantula, pek çok filmde, kitapta, belgeselde karşımıza çıkar ve değişik özellikleriyle bizi hem büyüler hem de içimizin ürpermesine neden olur. Genelde tropikal ormanlara ve Amerika'ya ait olduğu düşünülen tarantula, sanılanın tam aksine Avrupa'ya aittir.

26/36

Akrep Kıvrık ve kalkık kuyruğunda zehir iğnesi bulunur.

27/36

Dev Kırkayak Tehlike anında spiral şeklinde ölü taklidi yaparlar. Kırkayakın iri cinsleri bu durumdayken cilt gözeneklerinden bazı kişilere alerji yapabilecek bir toksin salgılayabilir. Göze değerse suyla yıkanmalıdır.

28/36

Hamam böceği Bunlar aslında parazit değildir. Fakat çeşitli hastalık etkenlerini mekanik taşıyıcıklık veya arakonaklık yaparlar. Hamam böcekleri, kolera, tifo, verem, koli basilinin, Entamoeba coli, E. histolyrica, Balantridium coli, Giardia intestinalis kistlerinin yayılmasında taşıyıcı olarak rol oynar.

29/36

Keşiş Yengeci Diğer kabuklulardan farklı olarak kendi kabukları yoktur. Boş buldukları deniz kabuklarına, kafa ve bacakları dışarıda kalacak şekilde yerleşirler. Geliştikçe daha büyük kabuğa ihtiyaç duyar ve bulunduğu kabuktan çıkıp kabuk aramaya başlarlar.

30/36

Kobra Kobranın uzunluğu genellikle 1.2 metre ile 5.8 metre arasında değişir. Zehirli dişleri öndedir. Zehri sinir sistemine yöneliktir ve genellikle felç edicidir. Evinizde besleyecekseniz çok dikkatli olmalısınız

31/36

Boğa Yılanı Boğa yılanı avını sıkarak öldürür. Avını göğsünün etrafında 3 düğüm halinde dolanarak sıkmaya başlar. Birkaç sıkışta avının nefesini keserek yutar. Evcil hayvanınız olacaksa kesinlikle boynunuza dolanmasına izin vermeyin.

32/36

Piton Zehirsizdir ve dünyanın en uzun yılanıdır. Fakat bu size zarar veremeyeceği anlamına gelmez

33/36

Kaplan Semender Parlak nemli derilerinde mukus bezleri vardır. Bazılarında deri tarafından zehir salgılanır. Bu özellik onların düşmanları tarafından yenmesini önler.

34/36

Iguana Erkek iguanalar dişilerine göre daha saldırgandır. Kendilerini koruma yöntemi kuyrularını kırbaç gibi sallamalarıdır. İguanalar özellikle kuşlardan çok korkar.

35/36

Aslan Balığı Dikenleri zehirlidir. Zehir kelimesi sizleri korkutmasın, çünkü ne kadar zehirli olsalar da bir o kadar sakindirler.

36/36