Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Fakir doğup milyarder oldular

Para parayı çeker derler. Ancak az sayıda zengin için bu geçerli değil. Onlar sahip oldukları serveti yeni bir ürün yaratarak, bir marka geliştirerek elde ettiler ve dünyanın en zengin insanları arasına girdiler. İşte bileğinin gücüyle sıfırdan en büyük servetleri yaratan ilk 10 isim...

1/11

STEVEN JOBS - Serveti: 5.5 milyar dolar Hikayesi: Apple’ın kurucusu Jobs, San Francisco’da yaşayan bir aile tarafından evlat edinilmişti. Bugün hala Silikon Vadisi’nde yaşıyor.

2/11

SHELDON ADELSON - Serveti: 9 milyar dolar Hikayesi: Babası Boston’da taksi şoförüydü. 12 yaşında iş hayatına gazete satarak başladı. Finansal danışmanlık yaptı. Üniversiteyi tamamlayamadı.

3/11

MİKHAİL PROKHOROV - Serveti: 9.5 milyar dolar Hikayesi: Sıfırdan bir servet yarattı. Norilisk Nikel şirketini yönetirken firmayı dünyanın en büyük nikel üreticisi haline getirdi. Rusya’nın en zengin kişisi haline geldi.

4/11

R. ABROMOVİCH - Serveti: 18.8 milyar dolar Hikayesi: Askeri görevdeyken çalıntı benzin satışıyla imparatorluğunun temellerini attı. Sokak satıcılığı yaptı. Politik bağlantıları onu çok zenginleştirdi.

5/11

INGVAR KAMPRAD - Serveti: 23 milyar dolar Hikayesi: İş hayatına çocukken bisikletle komşularına kibrit satarak başladı. Stockholm’den çok ucuza kibrit alıp, yine ucuza ama yüksek kâr marjıyla satabileceğini farketti. IKEA zincirini kurdu.

6/11

KARL ALBRECH - Serveti: 23.5 milyar dolar Hikayesi: Essen’li bir madencinin oğlu. Annesinin manavında iş hayatına atıldı. İlk Aldi marketini (Albrecht-Discount) 1961’de kurdu.

7/11

AMANCİO ORTEGA GAONA Serveti: 25 milyar dolar Hikayesi: İspanya’nın en zengin, dünyanın 10’uncu zengin kişisi. Inditex’in kurucusu. Babası bir demiryolu işçisiydi. Mağazalarda tişört satarak başladığı iş hayatında Zara mağazalar zinciriyle sonuçlanan bir başarı öyküsü yazdı.

8/11

LARRY ELLİSON Serveti: 27 milyar dolar Hikayesi: Chicago’da orta sınıftan bir aile tarafından evlat edinildi. Oracle’ın kurucusu olan Ellison çok parlak bir öğrenciydi ancak annesi ölünce üniversiteyi ikinci sınıfta bırakıp iş hayatına atıldı.

9/11

LAKSHMİ MİTTAL Serveti: 28.7 milyar dolar Hikayesi: Arcelor Mittal’in kurucusu. 1950’de fakir bir ailenin üyesi olarak Hindistan’da doğdu. Ailesinden 20 kişiyle birlikte yaşıyorlar, ipten yapılmış yataklarda uyuyup bahçelerinde yakılan odunlar üzerinde pişen yemekleri yiyorlardı.

10/11

BİLL GATES Serveti: 53 milyar dolar Hikayesi: Microsoft’un kurucusu. Babası orta gelirli bir avukattı ve onun da bir avukat olmasını hayal ediyordu. Ancak Gates kendine çok farklı bir yol çizip dünyanın en zengin ismi oldu.

11/11