Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Google bugüne kadar hangi şirketleri satın aldı

Motorola Mobility İnternetin dev şirketi Google, piyasadaki varlığını sağlamlaştırmak ve rekabetçiliğini farklı kollardan artırmak adına, birçok şirketi kendi bünyesine geçirdi. Şirket toplamda satın aldığı firmalara 20 milyar doların üzerinde para harcadı. Google en son olarak Android telefonlarının piyasadaki duruşunu güçlendirmek için ABD’li cep telefonu üreticisi Motorola Mobility’i 12.5 milyar dolara satın aldı.

1/10

DoubleClick 3.1 milyar dolar değerindeki şirket, Google’ın önemli iş alanlarından biri olan görüntülü reklam pazarının en güçlü isimlerinden biriydi.

2/10

YouTube Google’ın, 1.65 milyar dolar değerindeki YouTube’u satın almasını, ABD’li banka Goldman Sachs, “Bu şekilde Google, üç büyük pazardan ikisinde lider konuma yükseldi” yorumuyla değerlendirmişti.

3/10

AdMob Google, internet üzerinden yürütülen reklam piyasasında öne çıkmak için, uzun zamandır AdMob şirketini satın almak istiyordu. Şirketin değerinin 750 milyon dolar olduğu belirtildi.

4/10

ITA Software Seyahat siteleri ve havayolları için yazılımlar üreten şirketinin değerinin 700 milyon dolar civarında olduğu belirtildi. Google’ın ITA Software’yi satın alması, piyasada bazı şirketleri rahatsız ederken, Google yetkilileri Federal Ticaret Komisyonu’yla görüştü.

5/10

Postini Postini, Google’un akıllı telefon uygulamalarının önde gelen destekçi şirketlerindendi. Değeri 625 milyon dolar olan şirketin, dünya genelindeki 26 milyon Google kullanıcısının güvenliğini sağladığı belirtildi.

6/10

AdMeld Google, internet üzerinden yapılan reklam dünyasının önemli şirketlerinden biri olan AdMeld’i satın alarak, bu alandaki rekabetçiliğini artırdı. Şirketinin değerinin 400 milyon dolar olduğu belirtildi.

7/10

Slide Sosyal paylaşım sitelerindeki oyunların ve uygulamaların üreticisi şirketinin değerinin 182 milyon ile 228 milyon dolar arasında değiştiği belirtildi

8/10

WideVine Tech Video kalitesini güçlendirme üzerine yazılımlar üreten WideVine şirketinin değerinin 150 milyon dolar seviyesinde olduğu belirtildi.

9/10

On2 Technologies Google, internet üzerindeki görüntü akışını hızlandıran yazılımların üreticisi olan şirketi, 133 milyon dolar karşılığında satın aldı.

10/10