Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Haftanın en iyi 10 uzay fotoğrafı

Bu hafta uzayda neler yaşandı? Uçsuz bucaksız evrende hangi görüntüler objektiflere takıldı? Bu soruların cevabını, haftanın en iyi 10 uzay fotoğrafı ile veriyoruz.

1/11

NASA'NIN SOLUCAN LOGOSU EMEKLİLİKTEN VAZGEÇTİ: NASA'nın 1992'de emekliye ayrılan "solucan" logosu, şimdi insanları Ay'a götürmek için tasarlanan roketi süslüyor.

2/11

Kaliforniya'daki orman yangınları, 21 Eylül itibarıyla 3,6 milyon dönüm araziyi kül etti. NASA'nın uydularından elde edilen bu görüntü, yangınların sonucunda oluşan yoğun dumanı gözler önüne seriyor.

3/11

Hubble Uzay Teleskobu, 70 milyon ışık yılı uzaklıktaki NGC 2525 adlı büyük bir sarmal galakside bulunan bir süpernovayı patlarken görüntüledi.

4/11

BENNU GÖKTAŞINDAKİ PARLAK KAYALAR: NASA'nın OSIRIS-REx aracı, Bennu isimli göktaşının yüzeyini görüntüledi. Bu fotoğrafta, göktaşının yüzeyindeki tuhaf derecede parlak kayalar göze çarpıyor. Bilim insanlaır, bu kaya parçalarının başka bir göktaşı olan Vesta'dan buraya taşındığı görüşünde.

5/11

ABEL 2744 GALAKSİ KÜMESİ: Bu görüntü, Abell 2744 galaksi kümesinde bulunan ve X ışınlarında parlayan çok sayıda aşırı ısınmış gazı gösteriyor. Galaksi kümeleri, yer çekimi tarafından bir arada tutulan muazzam yapılardır ve bu devler, gök bilimcilere evrenin yapısı hakkında bilgi verir.

6/11

CARTWHELL GALAKSİSİ: Gök bilimciler, Cartwhell adı verilen bu tuhaf şekilli galaksinin gizemini çözmeye çalışıyor. Bilim insanlarına göre böyle bir şekil, çarpışma sonucunda oluşmuş olabilir. Çarpışma, yıldız oluşumunu teşvik eden şok gaz dalgaları yarattı ve mor renkli sıcak gazlar 150 bin ışık yılı uzağa dağıldı.

7/11

SPACEX BİR ŞEYLER DENİYOR: SpaceX'in iki Falcon 9 roketi, 1 Ekim 2020'deki en son Starlink fırlatma girişiminden önce Kennedy Uzay Merkezi'nde bekliyor.

8/11

EXOMARS FRANSA'YA TAŞINDI: Avrupa Uzay Ajansı'nın ExoMars görevinde kullanılacak uzay aracı, 20 Eylül'de Fransa'nın Cannes şehrine taşındı. Araç, Mars yüzeyinin altından örnekler toplayarak kızıl gezegende yaşam belirtileri bulmaya çalışacak.

9/11

EXPEDITION 64 UÇUŞA HAZIR: NASA astronotu Kate Rubins ve Roscosmos kozmonotları Sergey Kud-Sverchkov ve Sergey Ryzhikov, Expedition 64'ün bir parçası olarak 14 Ekim'de Uluslararası Uzay İstasyonu'na fırlatılmayı bekliyor. Fotoğraf ise, ekip üyelerinin Soyuz MS-17 kapsülü içindeki bazı testlerini gösteriyor.

10/11

BÜYÜK AYI'DAKİ KARANLIK MADDE: Büyük Ayı takım yıldızında yer alan NGC 5585 isimli galaksi, Hubble Uzay Teleskobu tarafından görüntülendi. Söz konusu galaksi; yıldızlardan, toz ve gaz bulutlarından ve bol miktarda karanlık maddeden oluşuyor.

11/11