Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hangi yaşta hangi vitamin alınmalı

30’lu yaşlar B vitamini kategorisinde yer alan folik asit (B9) alımına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca folik asit, stresle mücadele etmenizi kolaylaştırıyor. Hamilelik düşünenlerin de hamilelik sırasında hatta 3 ay önce folik asit alması gerekiyor.

1/13

30’lu yaşlar Aynı zamanda günde 25-50 mg B5 vitamini almak stres hormonları olan adrenalin ve kortizolun dengelenmesini sağlıyor. Önemli antioksidanlar arasında yer alan C ve E vitaminleri de alınması gerekenler arasında yer alıyor.

2/13

40’lı yaşlar Bu yaşlar çoğu kadın için menopoz yaşı değildir. Ancak ilk belirtilerin görülmeye başlandığı yaşlardır. Gece terlemeleriyle birlikte adet düzeninde değişimler görülebilir.

3/13

40’lı yaşlar Ayrıca bu yaşın bir sorunu da depresyon oluyor. Vitamin alımı menopozun geçişini ertelemiyor ancak yaşanan sorunların azalmasını sağlıyor.

4/13

40’lı yaşlar Uzmanlar özellikle bu yaşlarda B6 vitaminin alınması gerektiğini belirtiyorlar. B6 vitamini adet öncesi görülen sorunların da azalmasını sağlıyor.

5/13

Antioksidan özelliğine sahip A ve E vitamininin C vitamini ile birlikte alınması da cilt, tırnak ve saçların güçlenmesi açısından önem taşıyor.

6/13

40’lı yaşlar C vitamini bu yaşlarda oldukça ihtiyaç duyulan bir vitamin oluyor çünkü bu dönmede ağrılı ve ağır geçen adet dönemleri görülebiliyor.

7/13

50’li yaşlar Bu yaşlar menopoz dönemine adım atılan yaşlar oluyor. Menopozla birlikte kemik sağlığını koruyan östrojen de vücudumuzu yavaş yavaş terk ediyor.

8/13

50’li yaşlar Bu yüzden kemikleri korumak gerekiyor. Bu da ancak vitamin alarak mümkün olabiliyor. Aksi takdirde kemik erimesi sorunu ortaya çıkıyor.

9/13

50’li yaşlar kalp hastalıklarının da artmaya başladığı dönemler olduğu için, kalbe dikkat etmek ve beslenme düzenini ona göre ayarlamak gerekiyor.

10/13

E vitamini cilde oldukça faydalı ve kalp, bağışıklık sistemi ve sinir sistemi üzerinde de büyük etkileri var. Bu yüzden düzenli olarak alınması gerekiyor.

11/13

Kemiklerin güçlenmesi bu dönemde oldukça önemlidir. Kalsiyum ve D vitamini seviyesini mutlaka desteklemek gerekiyor.

12/13

Aynı zamanda çinko ve B12 vitamini desteği de bu dönemde sağlık açısından büyük önem taşıyor. Yetişkinlerin %40’ında B12 vitamini eksikliği görülüyor.

13/13