Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Hayvanlar Aleminin enleri

Doğa'da kimler en hızlı, kimler en güçlü, kim açlığa en fazla dayanabilir, kim susuz kalabilir? Okuyunca şaşıracak ve hayvanların bazı konularda insanlardan ne kadar üstün olduğunu göreceksiniz.

1/20

En hızlı hayvanlar Bir hız timsali olarak gösterilen çita, 2 saniye gibi bir sürede saatte 70 kilometre hıza çıkar. 4.5 saniyede ise 100 kilometre hıza ulaşır hem de hiç zorlanmadan.

2/20

Uzun mesafede hızlı koşabilme rekoru ise greyhounda aittir. Bir greyhound yaklaşık 90 km'lik hızını 1,5 km boyunca koruyabilir.

3/20

Havadaki en hızlı canlılar ise kartallardır. Keskin gözleriyle avını hedeflediği anda inanılmaz bir süratle aşağıya doğru dalışa geçerler.

4/20

Denizlerdeki hız rekoru 110 km/h ile kılıç balığına aittir.

5/20

En güçlü hayvanlar Vahşi doğada avlanan yırtıcılar, afrika filleri, gergedan ve su aygırları kas gücü dendiğinde akla gelen canlılar.

6/20

Güçlü sıralamasında ölçülebilir bir parametre olan 'ısırma kuvveti' belirleyici olabilir.

7/20

Florida Zooloji Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonucuna göre, 4 metrelik orta boy bir 'alligator'un ısırma gücü 963 kilogramı buluyor. Büyük boy 'alligator'ların ısırma gücünün ise 1340 kilograma kadar çıktığı bildirildi.

8/20

En derine dalabilen balıklar Rekor Balinagillerden amber balığına aittir. Amber balığı bir nefes alışla 3000 metre derine dalış yapabilir. Yunuslar da balinalardan sonra en derine dalan ikinci türdür.

9/20

En uzun ömürlü hayvan Yaşama süresi bilenen en uzun hayvan 177 yıl ile Galapagos’ta yaşayan dev kaplumbağa (Geochelone Elephantopus).

10/20

En uzun süre aç kalabilen hayvan 134 güne kadar çıkabilen süresi ile erkek imparator pengueni. Gerçek bir süper baba olan imparator pengueni dişinin bıraktığı yumurtaya uzun antartika kışı boyunca sabırla yanından bir an bile ayrılmadan bakar.

11/20

En uzun süre susuz kalabilen hayvan Konunun tabii ki uzmanı devedir. Meşhur hörgüçleri sayesinde pekçok negatif çöl şartıyla baş etmeyi başarabilirler. Bir yağ yığıntısı şeklindeki hörgüç, Hecin devesinin kıtlık anında periyodik olarak beslenmesini sağlar.

12/20

Devenin susuzluğa dayanıklılığını sağlayan bir diğer önemli özelliği, gündüz vücut ısısını 41°C'ye kadar çıkartan bir mekanizmaya sahip olmasıdır. Bu sayede gündüz aşırı çöl sıcağında su kaybını minimum seviyede tutabilmektedir.

13/20

En ağır hayvan Günümüz dünyasında yaşayan hayvanlar arasında en büyük olanı oldukça açık arayla mavi balina. Boyu 30 metrenin üzerine çıkabilen bu canlının ağırlığı da 150 tona ulaşabiliyor.

14/20

Karada yasayan canlılar arasında en büyük olma ödülü günümüzde afrika filine aittir. 4-5 metreye ulasan yerden yüksekliği ile agırlığı 4-5 ton kadar olabilmektedir.

15/20

En çok yemek yiyen hayvan Dünya’nın en çok yemek yiyen hayvanı bir tırtıl türüdür. Kuzey Amerika’da yaşayan bu canlı hayatının ilk 56 gününde vücut ağırlığının 86 bin katı kadar yemek yemektedir.

16/20

En yükseğe zıplayan hayvanlar Bir İngiliz hayvanbilimcinin yaptığı araştırma, dünyanın en iyi yüksek atlayıcısının 6 mm boyundaki çayır köpüğü böceği olduğunu belirledi. Bilim adamının yaptığı araştırma sonuçlarına göre, çayır köpük böceği 70 cm'den daha fazla zıplayabiliyor.

17/20

En zehirli hayvanlar Kolombiya'da yaşayan dart poison frog adlı kurbağa yılanların bu konudaki ünlerini neredeyse çöpe atıyor. Sadece 2 cm boyunda olan bu kurbaga salgıladığı zehirle 150 insanı yada 30.000 fareyi aynı anda öldürebiliyor.

18/20

Yılan türünden taipan isimli ve avustralyada yaşayan bir ırk ancak ikinciliği alabilmektedir. Isırığı 100 insanı öldürebilecek güçtedir ve beş metre mesafeden etkilidir.

19/20

En hızlı üreyen hayvanlar Memeliler içinde üreme hızı en yüksek olan farelerdir. Dişi farenin bir gebelikte doğurduğu yavru sayısı 18'i bulabildiği ve senede 4-5 kez doğum yapabildiği için, bir çift fare yılda yüze yakın yavru sahibi olabilirler.

20/20