Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Her ilin kendine has simgeleri var

Her ilin kendine has bir simgesi var. Örneğin 'pamuk' denince akla ilk Adana geliyor. Denizli denince 'Pamukkale', Kütahya denince 'çini', Zonguldak denince de 'taşkömürü'... O ilin marka değeri olan bu simgeler, ülke ekonomine ve istihdama da büyük katkı sağlıyor. Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler...

1/99

Denizli denince 'Pamukkale', Kütahya denince 'çini', Zonguldak denince de 'taşkömürü'... O ilin marka değeri olan bu simgeler, ülke ekonomine ve istihdama da büyük katkı sağlıyor. 1- ADANA- PAMUK

2/99

Çukurova’nın tarihten gelen geleneksel tarım yapısı içinde önemli bir yeri olan pamuk, Adana’nın simgesi durumundadır.

3/99

ADIYAMAN- NEMRUT DAĞI Nemrut Dağı, Adıyaman ilindeki Kahta ilçesi yakınlarında Ankar dağları civarında 2.150 metre yüksekliğinde bir dağdır. Toros dağ silsilesinde bulunur. 1988 yılından beri millî parktır.

4/99

AFYON- KAYMAK Afyon dediğimizde aklımıza ilk yelen yiyecek kaymaktır.Manda sütünden yapılan kaymağın lezzeti en güzel Afyon'da yenir.

5/99

AĞRI- AĞRI DAĞI Türkiye'nin en yüksek dağıdır. Zirvesi 4 mevsim boyunca erimeyen kar ve takke buzulu ile kaplı volkanik bir dağ olan Ağrı Dağı, Türkiye'nin doğu ucunda, İran'ın 16 km batısında ve Ermenistan'ın 32 km güneyindedir. Dağın %65'lik bir kesimi Iğdır ilinde, kalan %35'lik kesimi ise Ağrı ili sınırları içerisindedir.

6/99

AKSARAY- IHLARA VADİSİ Aksaray'a 40 km uzaklıktadır. Ihlara Vadisi, Hasandağı'volkanından püskürtülen lavların akarsu aşındırması sonucunda oluşan cemal şekilli bir vadidir.

7/99

Melendiz çayı, milyonlarca yıllık bir sürecin sonunda, 14 kilometre uzunluğunda ve yüksekliği yer yer 110 metreye ulaşan kanyon görünümlü bu vadiyi meydana getirmiştir. Bu çatlaklardan yol bulan kanyonun bugünkü halini almasını sağlayan Melendiz çayına ilk çağlarda Kapadokya ırmağı anlamına gelen "Potamus Kapadukus" denilmekteydi.

8/99

AMASYA- AMASYA ELMASI Amasya'nın Simgesi : Misket Elması Amasya denilince akla ilk olarak Misket elması gelir. Türkiye'nin neresinde olursanız olun, eğer mevsimiyse, mutlaka Misket elması "Amasya Elması" olarak karşınıza çıkar.

9/99

ANKARA- ANITKABİR Anıtkabir, Türk Kurtuluş Savaşı'nın, inkılapların önderi ve Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Atatürk'ün, Ankara Anıttepe'de bulunan anıt mezarıdır.

10/99

ANTALYA- OLİMPOS Olimpos, Antalya'ya 85,7 km. uzaklıkta, Caretta Caretta kaplumbağalarının yavrulama alanı olduğundan sit alanı olarak korunan, genellikle üniversite öğrencileri ve sırt çantalı turistlerin tercih ettiği bir tatil köyüdür.

11/99

Ağaç evleri, çadır mekanı olarak kullanılabilecek açık alanları, Likya Yolu üzerinde bulunması önemli özellikleridir. Beydağları - Olimpos Sahil Milli Parkı sınırları içinde yer alır.

12/99

ARDAHAN- KAŞAR PEYNİRİ En çok sevilen peynir çeşidi de Ardahan kaşarı...

13/99

ARTVİN- SARP SINIR KAPISI Sarp Sınır Kapısı, Karadeniz kıyısında, Türkiye ile Gürcistan arasındaki sınır kapısıdır. Adını, Sarp köyünden alır. Gürcistan tarafındaki sınır köyünün adı da Sarpi'dir. Bu sınır kapısı, 1988 yılında açılmıştır. Hopa ilçesinin 15 km doğusunda yer alan Sarp Sınır Kapısı Gürcistan'a açılan bir kapı olmanın yanında, bütün Kafkasya'ya ve Orta Asya ülkelerine açılan karayolu üzerindeki sınır kapısı olarak da önemlidir.

14/99

AYDIN- AYDIN İNCİRİ Aydın iline özgü bir meyve olan incir, ilin simgesi haline gelmiştir. Ülkemizin ihraç ettiği incirin % 65’i Aydın’da üretilir. Aydın, kaliteli incir üretimi ve kapasite üstünlüğü ile Türkiye incir üretiminde ilk sırayı alır.

15/99

BALIKESİR- SUSURLUK AYRANI VE TOSTU Bol köpüklü susurluk ayranı ile birleştiğinde inanılmaz bir lezzet yumağı haline gelen besin.Tost ekmeği de genelde ev yapımı ekmeklere benzer. peyniri kaşar gibi uzar ama tadı farklıdır, ayransız yenmez.

16/99

BARTIN- AMASRA KALESİ Kale Roma Döneminde yapılmış, Bizanslılar, Cenevizliler ve Osmanlılar zamanında büyük onarımlar görmüştür. Sormagir ve Zindan Kalesi adında iki ana kütleden oluşmaktadır. Boztepe’deki Sormagir kalesi “Kemere” denilen bir köprüyle Amasra’ya bağlanır.

17/99

Kalenin Kuzeydoğu kesiminde Büyükliman Kapısı, batısında Küçükliman Kapısı, güneyinde Zindan Kapısı bulunmaktadır. Sormagir Kalesine, Kemere Köprüsüne bitişik “Karanlık Yer” olarak bilinen tonozlu ana kapıdan girildikten sonra Küçükliman ve Hacıdenizi yönlerinde iki katlı kapıdan çıkılır.

18/99

BATMAN- HASANKEYF TÜRBESİ VE KALESİ Hasankeyf, insanlığın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mezapotamya bölgesinde yer almaktadır. Hem içinden Dicle nehrinin akıp gitmesi, korunmaya müsait coğrafi yapısı, mesken olarak kullanılan binlerce mağarası hep dikkatleri çekmiş ve çağlar boyunca stratejik önemini korumuştur.

19/99

Yekpare taştan meydana gelen kalesi nedeniyle “Hısn Keyfa” adını almıştır. Ancak başka isimler de kullanıldığı bilinmektedir

20/99

AYBURT- BAYBURT KALESİ Şehrin kuzeyindeki yalçın kayalar üzerinde inşa edilmiş olan Kalenin ilk defa kimler tarafından yapıldığı kesin olarak bilinmemektedir. Bagrat Sülalesi (885-1044) zamanında varlığından söz edilen Kalenin çok daha önce miladın ilk yüzyıllarında mahalli prens ve krallıkların mücadelesine konu olduğu anlaşılmaktadır.

21/99

BİLECİK- MERMER ÜRETİMİ Bilecik ili mermer sektöründe Türkiye ekonomisinde önemli yer tutmakta ve Bilecik mermerleri hem ulusal hem de uluslararası pazarda çok iyi tanınmaktadır.

22/99

Nitekim DPT'nın (2006) illerin öne çıkan sanayi sektörleri arastırmasında Bilecik'te süsleme ve yapı taşının kesilmesi, sekil verilmesi ve kullanılabilir hale getirilmesi adı altında mermer sektörü birinci derecede öne çıkan sektörler arasında yer almaktadır.

23/99

MTA verilerine göre Bilecik İli ile ilgili mermer rezervleri hem tür hem de kalite bakımından önemli bir yere sahip olup, uluslararası piyasada en çok talep edilen Türk mermer türlerinden birisi de Bilecik Bej'idir.

24/99

BİNGÖL- YÜZEN ADA (TURNALAR GÖLÜ) Yüzenada, karaya bağlantısı olmayan, su yüzeyinde serbest halde bulunan adalardır. Türkiye'de günümüzde bilinen 22 adet yüzenada bulunmaktadır. Bingöl ilinin Solhan ilçesine bağlı Hanzarşah Köyü Aksakal Göl mezrasında hareket eden üç ada vardır.

25/99

Yüzenada o yörede yaşayan halk tarafından keşfedilmiştir. Söz konusu ada, şimdiye kadar görülmemiş bir tabiat olayına sahiptir. Bingöl-Solhan karayolunda 4.5 km uzaklıktadır. Yolu stabilize olup, 1.5 km'dir. Yolun asfaltlanması ve gölün ıslahı halinde yerli ve yabancı turistlerin ilgisini artıracaktır.

26/99

BİTLİS- BEŞ MİNARE Bitlis ilinin merkezi olan şehirdir. Merkez ilçeye bağlı üç bucak vardır. Doğu Anadolu Bölgesi'nde yer alan Bitlis'i, güneyden Siirt, batıdan Muş, kuzeyden Ağrı illeri ve doğudan Van Gölü çevreler. Bitlis, Kaleleri ve İslam eserleriyle önemli bir ildir

27/99

BOLU- YEDİGÖLLER edigöller Milli Parkı, Batı Karadeniz bölgesinde Bolu ilinin kuzeyinde Zonguldak ilinin güneyinde Düzce ilinin doğusunda yer alan Milli Parka Bolu İli Mengen ilçesinden ulaşım mümkündür. Ayrıca Ankara-İstanbul karayolunun 152inci km'sinden Yeniçağa ve 190 km'sindeki Bolu ilinden kuzeye ayrılan yollarla ulaşılır.

28/99

Kışın Bolu-Yedigöller güzergahı karla kapalı olduğundan ulaşım sadece Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden yapılır. Her iki yolun da yaklaşık 30 km'lik bölümü stabilizedir.

29/99

BURDUR- SAGALASSOS ANTİK KENTİ Sagalassos, Antalya'ya 110, Burdur'a 33 km uzaklıkta, Ağlasun ilçesinin 7 km kuzeydoğusunda yer alan antik bir kenttir.

30/99

Antik Yunan'da Pisidya'nın başkenti olan bu şehrin çoğu yapısı kısmen ayakta kalabilmiştir. Bunların en iyi durumda olanı ise tiyatro bölümüdür.

31/99

BURSA- ULUDAĞ Uludağ, Bursa ili sınırları içinde, 2.543 m yüksekliği ile Türkiye'nin en büyük kış ve doğa sporları merkezi olan dağ. Uludağ; Marmara Bölgesinin en yüksek dağıdır. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ'ın uzunluğu 40 km'yi bulur. En yüksek noktası göller bölgesinde yer alan Uludağtepe'dir (2.543 m).

32/99

ÇANAKKALE- TRUVA Çanakkale il sınırları içinde yer alan tarihî kent. Homeros tarafından yazıldığı sanılan iki manzum destandan biri olan İlyada'da bahsi geçen Truva Savaşı'nın gerçekleştiği antik kenttir.

33/99

1870'lerde Alman amatör arkeolog Heinrich Schliemann tarafından Tevfikiye köyü civarında keşfedilen antik kentte çıkan eserlerin çoğu günümüzde Türkiye, Almanya ve Rusya'dadır. Antik kent, 1998 yılından beri Dünya Miras Listesinde, 1996 yılından beri de Milli Park statüsündedir.

34/99

ÇANKIRI- KAYATUZU Tuz(Sodyum klorür-NaCl) vazgeçilmez bir besin katkı maddesidir. İnsanların kanında ve hücre özsularında belirli bir konsantrasyonda (derişimde) tuz bulunması hayati önem taşır. Aralarında yarı geçirgen bir zar bulunan iki sıvı arasında madde alış-veriş olur.

35/99

Alış-verişin yönü derişimi çok olan maddenin, derişimi az olan tarafa geçmesi şeklinde olur. Bu olaya osmoz denir. Osmoz canlıların yaşamı için olmazsa olmazlardandır.

36/99

ÇORUM- LEBLEBİ Coğrafi olarak tescillenen ilk leblebi, Çorum leblebisidir.Türkiye'de kent, bu yüzden leblebi ile anılır. Leblebi nohut'un kavrulmasıyla üretilen bir çeşit kuru yemiştir. En bilinen türleri beyaz leblebi ve sarı leblebidir. .

37/99

DENİZLİ- PAMUKKALE Pamukkale, güneybatı Türkiye'deki Denizli ilinde doğal bir mevkidir. Kent kaplıcaları ve akan sulardan kalan karbonat mineralleri teraslarını, travertenleri kapsamaktadır. Türkiye'nin Ege bölgesinde, ılıman bir iklimi olan Menderes Nehri vadisinde bulunur.

38/99

Eski Hierapolis kenti, toplam 2700 metre uzunluğunda, 600 metre genişliğinde ve 160 metre yüksekliğindeki beyaz "kalenin" üzerine inşa edilmişti.

39/99

Pamukkale, Denizli'nin 20 km uzaktaki merkezindeki vadinin karşı tarafındaki tepelerden görülebilir. 5-10 km yakınında Laodikya antik kenti bulunur. 5 km ilerisinde ise uluslararası bir termal merkez olan Karahayıt köyü vardır.

40/99

Pamukkale UNESCO tarafından belirlenen Dünya Miras Listesi'nde yer almaktadır. Travertenler görsel zenginliğin yanı sıra kalp rahatsızlıkları romatizma göz ve deri rahatsızlıklarına iyi gelmektedir

41/99

DİYARBAKIR- DİYARBAKIR KARPUZU Karpuzun en lezzetlisi ve en büyüğü bu ilde yetiştiği için Diyarbakır karpuzu ile meşhurdur.

42/99

DÜZCE- GÜZELDERE ŞELALESİ Gölyaka İlçesi Güzeldere Köyü Güzeldere Şelalesi Mevkiinde yer almakta olup 21 hektarlık alanı kapsamaktadır. Mesire Yeri olarak 1993 yılında Tabiat Parkı olarak 2011 yılında tescil edilmiştir.

43/99

EDİRNE- KIRKPINAR YAĞLI GÜREŞLERİ Kırkpınar Yağlı Güreşleri, geleneksel Türk yağlı güreş turnuvası. Her sene haziran ayı sonu ila temmuz ayı başında Edirne'de düzenlenir. Pehlivanlar üç gün süresince er meydanında mücadele ederler.

44/99

Son gün yapılan finallerde her boyun (kategorinin) birinci, ikinci ve üçüncüleri belirlenir. Bunlardan en önemlisi başpehlivandır. Güreşler esnasında Kırkpınar Festivali düzenlenir ve çeşitli etkinlikler gerçekleştirilir.

45/99

ELAZIĞ- KEBAN BARAJ GÖLÜ Keban Barajı, Elazığ ilinin Keban ilçesinde, Fırat Nehri üzerinde, 1965-1975 yılları arasında inşa edilmiş olan elektrik enerjisi üretimi amaçlı barajdır. Beton ağırlık ve kaya dolgu tipi olan barajın gövde hacmi 16.679.000 m³, akarsu yatağından yüksekliği 210,00 m, normal su kotunda göl hacmi 31.000,00 hm³ normal su kotunda göl alanı 675,00 km²'dir.

46/99

ERZİNCAN- BAKIR İŞLEMECİLİĞİ Anadolu’da en çok kullanılan maden bakırdır. Bakır eşya, bakırdan ve pirinç diye tabir edilen bakır ve çinkonun karışımından elde edilen maddeden işlenerek yapılır.Erzincan bu alanda gelişmişti.

47/99

ERZURUM- PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ Palandöken Kayak Merkezi Erzurum'un güney batısında yer alan başlangıç yüksekliği 2200 metre, zirve noktası olan Ejder tepe noktası 3176 metre olan ve haklı olarak Türkiye de birinci derecede önemli kayak merkezidir.

48/99

ESKİŞEHİR- LÜLETAŞI Lületaşı, magnezyum ve silisyum esaslı ana kaya parçalarının yerin muhtelif derinliklerindeki başkalaşım katmanları içinde, hidrotermal etkilerle hidratlaşması sonucunda oluşmuş kayaçtır.Ticari olarak işlenebilir Lületaşı yataklarının nerede ise tamamı Türkiye'nin Eskişehir İli'nde bulunur.

49/99

GAZİANTEP- ANTEPFISTIĞI Antepfıstığı, sakız ağacıgiller familyasından yenebilen kabuklu bir meyve ve bu meyvenin ağacı. Bazı yörelerde Şam fıstığı olarak da bilinir. Antepfıstığı denilmesinin sebebi ilk fıstık işletmelerinin Gaziantep'te kurulması ve Türkiye'ye buradan dağıtılmasıdır.

50/99

Bu meyvenin Türkiye'de ki anavatanı Şanlıurfa'dır. Antepfıstığı ağacından yetişir, yağlı, ince kabukludur. Tatlıcılıkta, ayrıca eczacılıkta öksürük şurubu yapımında kullanılır.

51/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... GİRESUN- FINDIK

52/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... GÜMÜŞHANE- GÜMÜŞHANE EVLERİ

53/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... HAKKARİ- ZAP SUYU

54/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... HATAY- Künefe

55/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... IĞDIR- TUZLUCA TUZ MAĞARALARI

56/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... ISPARTA- ISPARTA GÜLÜ

57/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... İSTANBUL- BOĞAZİÇİ

58/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... İZMİR- MERYEM ANA EVİ

59/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KAHRAMANMARAŞ- MARAŞ DONDURMASI

60/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KARABÜK- SAFRANBOLU EVLERİ

61/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KARAMAN- KARAMAN KOYUNU

62/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KARS- ANİ HARABELERİ

63/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KASTAMONU- KIR PİDESİ

64/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KAYSERİ- PASTIRMA

65/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KIRIKKALE- SİLAH FABRİKALARI

66/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KIRKLARELİ- DUPNİSA MAĞARASI

67/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KIRŞEHİR- AHİ EVRAN TÜRBESİ

68/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KİLİS- KİLİS YORGANLARI

69/99

KOCAELİ- PETROKİMYA VE OTOMOTİV SANAYİ

70/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KONYA- AKŞEHİR NASRETTİN HOCA ŞENLİKLERİ

71/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... KÜTAHYA- PORSELEN VE ÇİNİ

72/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MALATYA- MALATYA KAYISISI

73/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MANİSA- MESİR MACUNU

74/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MARDİN- TELKARİ GÜMÜŞ İŞLEMECİLİĞİ

75/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MERSİN- SİLİFKE YOĞURDU

76/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MUĞLA- BODRUM

77/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... MUŞ- MALAZGİRT ANITI

78/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... NEVŞEHİR- PERİBACALARI

79/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... NİĞDE- PATATES

80/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... ORDU- BAL

81/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... OSMANİYE- YERFISTIĞI

82/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... RİZE- ÇAY

83/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... SAKARYA- SOĞAN

84/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... SAMSUN- TÜTÜN

85/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... SİİRT- PERDE PİLAVI

86/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... SİNOP- İNCEBURUN

87/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... SİVAS- KANGAL ÇOBAN KÖPEĞİ

88/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... ŞANLIURFA- HALİL-ÜL RAHMAN GÖLÜ (BALIKLI GÖL)

89/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... ŞIRNAK- HABUR SINIR KAPISI

90/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... TEKİRDAĞ- ŞARKÖY ÜZÜMÜ VE ŞARABI

91/99

TOKAT- BALLICA MAĞARASI

92/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... TRABZON- SÜMELA MANASTIRI

93/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... TUNCELİ- MUNZUR VADİSİ MİLLİ PARKI

94/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... UŞAK- DERİ, KİLİM VE BATTANİYE SANAYİ

95/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... VAN- AKDAMAR ADASI

96/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... YALOVA- TERMAL KAPLICALARI

97/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... YOZGAT- KERKENEZ HARABELERİ

98/99

Her ilin kendine has bir simgesi var.İşte o simgeler... ZONGULDAK- TAŞKÖMÜRÜ

99/99