Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İçinden İstanbul geçen 14 yabancı film

Yabancı yapımcı ve yönetmenlerin gözdesi İstanbul, daha çok Kapalı Çarşı, Balat ve Sultanahmet Camii gibi tarihi yansıtan mekânları sayesinde tercih nedeni oluyor.

1/15

Hitman (2007) Son yılların gözde bilgisayar oyunlarından Hitman'ın sinema uyarlaması.

2/15

Argo (2012) Ayasofya’da gönül dostlarıyla. Ben Affleck imzalı geçen senenin En İyi Oscar ve birkaç editing ödülü sahibi film, yine endüstrinin bitmek bilmez Kapalıçarşı sevdasından nasibini alıyor. Filmde İran olarak lanse edilen birçok lokasyonun da aslında İstanbul’da konumlandığını, hatta ve hatta elçilik binasının da Bakırköy’deki Zuhuratbaba Mahallesi’nde çekildi.

3/15

The International (2009) Başrollerinde Clive Owen ve kendisini düşündüğünüzde bile gözyaşı dökmenize sebep olan ağlak surat Naomi Watts’ın paylaştığı aksiyon filmi, ülkemiz seyircilerini Sultanahmet arka fonlu kovalamaca sahneleri ve üç dakikalık Haluk Bilginer ile filmi izlemeye çekti.

4/15

Tinker Tailor Soldier Spy (2011) Gary Oldman’ın başrolünde olduğu, konusu çoğu ajan filminde olduğu gibi emeklilik hayallerini çöpe atıp gençlik günlerine geri dönen bir Gary Oldman’ı anlatıyor. Filmin İstanbul parçası ise Sultanahmet veya Kapalıçarşı değil bu sefer, vapur.

5/15

From Russia With Love (1963) James Bond film serisinin İstanbul’u ne kadar çok sevdiğinin ilk kanıtı olan film İstanbul’da sahne alan ilk Bond filmi. Üzerine konuşmaya gerek varsa size üç kelime söyleyebiliriz; alt edilecek düşmanlar, güzel bir kadın ve tabii ki Sean Connery’nin benzersiz aksanı.

6/15

Skyfall (2012) İstanbul, Fethiye ve Adana dolaylarında çekilen son Bond filmi.

7/15

Murder on The Orient Express (1974) Agatha Christie’nin Pera Palas Otel’de yazdığı romanın film çevirmesi olan yapımda her zamanki gibi karakterlerin arasından en ummadığınız kişi katil çıkıyor.

8/15

The Reluctant Fundamentalist (2012) Wall Street’in kralı olmaya gelip kendisini doğal olarak belanın içinde bulan genç bir Pakistanlıyı konu ediniyor.

9/15

A Touch of Spice (2003) İstanbul’da yaşayan Yunan bir çocukla Türk kızının uluslararası ve haliyle imkansız aşkını anlatan soft opera tadındaki film .

10/15

The Rebound (2009) Catherine Zeta-Jones’un kafayı genç erkeklere taktığı film bünyesinde ufak bir Saadet Aksoy da barındırıyor.

11/15

Topkapi (1964) Topkapı Müzesi’nden çalınan mücevherli bir hançerin peşinden koşan insanları konu alan Hollywood yapımı filmi müzeyi gezmek yerine izleyebilirsiniz.

12/15

The Accidental Spy (2001) Sakar ama sakarlığıyla işi götüren ajan klasmanını literatüre sokan Jackie Chan’in kariyerinin zirvesinde olduğu zamanlardan kalma olan film.

13/15

The World Is Not Enough (1999) .

14/15

Ghost Rider: Spirit of Vengeance (2011) Kapadokya dolaylarında çekilen film lokasyon olarak İstanbul olmasa da ülke sınırlarımız içinde yer alıyor.

15/15