Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İletişim teknolojisinin ilkleri

İlk tweet, 21 Mart 2006 tarihinde twitterın kurucusu olan Jack Dorsey tarafından atıldı.

1/10

O ilk tweette Dorsey, "Sadece twitterımı oluşturuyorum" (Just setting up my twttr) yazıyordu. Yani Dorsey'in deneme amaçlı mesajı ilk tweet olarak tarihe geçti.

2/10

Twitter'ın kurulmasından 1 yıl kadar önce ise yani 2005'te Youtube hayata geçirilmişti.

3/10

YouTube'un kurucu ortaklarından Jawed Karim tarafından gönderilen ilk YouTube videosunun ismi "Me at the zoo" yani "Hayvanat bahçesinde ben"di. Videoda duyulan ilk cümle ise “Alright, so here we are in front of the elephants” (İşte burda, fillerin önündeyiz" olmuştu.

4/10

İlk atılan SMS 1992 yılının aralık ayında kayıtlara geçti. Mesajı atan Sema isimli şirkette çalışan Neil Papworth isimli genç bir mühendisti.

5/10

Vodafone'daki bir arkadaşına mesaj atan Papworth'un mesajında "Merry Christmas" yani "Mutlu Noeller" yazıyordu.

6/10

İlk atılan e-posta ile ilgili net bir bilgi olmasa da ilk e-mail programını geliştiren Ray Tomlinson, ARPANET üzerinden attığı ilk e-posta mesajının "QWERTYUIOP" olduğunu tahmin ediyor.

7/10

Anlamsız görünen bu mesajın sebebi ise Tomlinson'ın e-posta sisteminin aktif olup olmadığını bilmemesi nedeniyle deneme amacıyla Q klavyenin en üstteki yan yana harf kombinasyonuna basarak bir karalama metin oluşturmuş olması. Atılan ilk e-postanın tarihi ise 1971.

8/10

10 Mart 1876'da yapılan tarihteki ilk telefon görüşmesinde Alexander Graham Bell, asistanı Thomas Watson'a "Mr. Watson buraya gelin. Sizi görmek istiyorum" diye bağırınca, yapılan ilk telefon görüşmesinde kurulan ilk cümle olarak bu sözler tarihe geçti.

9/10

24 Mayıs 1844 ise tarihteki ilk telgraf mesajı olarak kayıtlara geçti. Bu mesajda Samuel Morse, "Tanrı nelere kâdir" (What taht God wrought?) yazmıştı.

10/10