Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İlginç kabilelerin ilginç gelenekleri

Endonezya'da bir adada yaşayan Dani kabilesi'nde dünyanın en garip yası tutuluyor...

1/27

Erkeklerinin cinsel organlarına taktıkları boru şeklindeki koruyucularla tanınan Dani Kabilesinin kadınları kocaları öldüğünde el parmaklarını kesiyor...

2/27

Ölen kocaları için tutukları yas ve acının bir belirtisi olarak parmaklarını kesiyorlar...

3/27

Bu adet o kadar yaygınlaşmış ki kadınların parmak sayılarına bakarak hangisinin dul hangisinin evli olduğunu anlamanız mümkün...

4/27

Dani Kabilesi, kadının kocası ölse bile onun peşinden gitmesi gerektiğine inanıyor...

5/27

Kesilen her parmağın kocalarını gittikleri yerde güçlü tuttuklarına inanıyorlar...

6/27

Ruhların kocasına karşı öfkesini dindirmenin tek yolunun kesilen parmaklarla ona güç vermek olacağını sanan kabilenin yaşlı kadınlarının neredeyse tamamının parmakları kesilmiş vaziyetti...

7/27

Bu kadınlar parmaklarını kestikten sonra kanamayı kül ve kil ile durduruyorlar.

8/27

Papua Yeni Gine'de de korkunç bir gelenek görenleri dehşete düşürüyor.

9/27

İlk olarak deneyimli mumyalayıcılar kadavraların ayak, diz ve dirseklerinde vücuttaki yağın akması için kesikler açıyor ve bamboo direklerini bağırsaklarına sokarak kalan damlaları topluyor.

10/27

Bu yağ, cesedin yaşayan yakınlarının ciltlerine ve saçlarına sürülüyor böylece ölünün gücünün yaşayana geçeceğine inanılıyor. Geri kalanı da aynı sebeple yemek yağı olarak kullanılıyor.

11/27

Sonrasında cesedin içine hava girip çürütmemesi için göz, ağız ve anüs kısımları dikilerek kapatılıyor.

12/27

Ayak tabanları, avuç içleri ve dil kesiliyor ve yaşayan eşine takdim ediliyor.

13/27

Vücudun kalanı ise ateş çukurunun üzerinde tütsülenerek kurutuluyor ve leşçil hayvanları uzak tutması için balçık ve toprak boyasıyla kaplanıyor.

14/27

Ülkenin Morobe bölgesinde dağ köylerinde hala devam eden gelenek hükümet tarafından yasaklandı...

15/27

Köylüler ölen yakınlarının cesetlerini gömmek yerine köyün dağlık bölgelerinde bambu kafeslerin içinde saklamaya devam ediyorlar…

16/27

Morobe dağlıklarındaki falezler, bazıları 200 yıl ya da öncesinden kalma bu cesetlerle dolu. Bazıları özel kutlamalarda indirilip kutlama sonrası yeniden geri götürülüyor.

17/27

EVLİLİK SONRASI TUVALET YASAĞI Bu gelenek Kuzey Borneo’da bulunan Tidong kabilesine ait.

18/27

Evlilik törenlerinin hemen ardından evli çiftin 3 gün boyunca tuvalet ihtiyaçlarını gidermeleri, yıkanmaları ve cinsel ilişkiye girmeleri yasak.

19/27

Moğol kadınları hamile kalmalarının ardından hiçbir kadına dokunmuyorlar. İnançlarına göre başka bir kadına dokunmak çocuğun cinsiyetini etkiliyor

20/27

Hindistan, Pakistan ve Bangladeş'te yaşayan ve 'üçüncü cinsiyet'e sahip insanlar olarak anılan Hijralar'ın kökenleri Babür İmparatorluğu dönemine dayanıyor.

21/27

Hijralara, içinde bulundukları topluma göre çeşitli sosyal roller biçiliyor.

22/27

Aileleri tarafından reddedilen veya onlardan kaçan erkek çocukları evlat edinerek devamlılıklarını sürdüren Hijralar çoğunlukla genelevlerde çalışarak yaşamlarını idame ettiriyorlar.

23/27

Pakistan'dakiler, tamamı Hijralardan oluşan iyi organize olmuş ve gurular tarafından yönetilen topluluklar halinde yaşıyorlar.

24/27

Hijralığa geçişin tamamen ilkel koşullarda gerçekleştirilen hadım operasyonuyla başladığı belirtilirken, Mumbai'deki sağlık organizasyonu Humsafar Fonu'nun raporuna göre sağlık ocaklarını ziyaret eden Hijraların sadece yüzde 8'i hadım edilmiş halde.

25/27

Hijralar düğünlerde ve törenlerde şarkı söyleyerek ve dans ederek aldıkları bahşiş ve hediyelerle hayatlarını kazanıyor. Düğünlere davetsiz giden hijralar, para ya da çeşitli hediyeler almadan ayrılmıyor.

26/27

Ne kadın, ne de erkek olarak kabul edilen hijralar renkli giysiler giyiyor, ağır makyaj yapıyor ve mücevher kullanıyor. Ülkedeki hijraların sayısının 500 bin olduğu tahmin ediliyor.

27/27