Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

ilkbahar gezi rotaları belirlendi

Doğanın en hareketli, en renkli mevsimi ilkbahar başlıyor.Bahar aylarında tatil planı yapanlar için gezi rotalarını belirledik.

1/24

Artık nereye bakarsak bakalım canlanan doğanın bize sunduğu bir güzellikle karşı karşıya geleceğiz.

2/24

İlkbahar sevincini katlamak için en güzel çiçek tarlalarından tablo gibi görüntüleri ve bu manzaraları nerelerde canlı olarak görebileceğinize dair seyahat rotaları belirlendi.

3/24

LALE, HOLLANDA, Her bahar gökkuşağının her renginden çeşit çeşit çiçeklerden oluşan bir okyanusa dönüşen Hollanda’da mutlaka görülmesi gereken çiçekler kuşkusuz ülkenin simgesi olan laleler.

4/24

Nisan ortasından Mayıs’ın ilk haftasına kadar çiçek açan laleler, Avrupa’nın en büyük çiçek bahçesi olan, Lisse şehrindeki Keukenhof parkında görülebilir.

5/24

Elbette dilerseniz bir trene ya da bisiklete atlayıp Amsterdam veya Rotterdam’ın biraz dışına çıkarak da lale tarlalarının muhteşem manzaralarını görebilirsiniz.

6/24

Tabii ki laleler sadece Hollanda’yı değil, İstanbul’u da renklendiriyor; her yıl Nisan ayında Emirgan Korusu başta olmak üzere şehrin birçok noktası lalelerle süsleniyor.

7/24

KİRAZ AĞAÇLARI, JAPONYA, Her bahar Japonya’nın dört bir tarafı, beyaza çalan pembe çiçeklerin ağaç dallarını bir bulut gibi kapladığı, fonda antik tapınakların ya da modern gökdelenlerin bulunduğu bir kartpostala dönüşüyor.

8/24

Özellikle Kyoto ve Tokyo’da görülmeye değer bir hal alan kiraz ağacı ya da Japonca’daki adıyla ‘Sakura’ çiçekleri Mart’la Mayıs arasında açıyor.

9/24

Japonlar kiraz çiçeklerini o kadar seviyor ki, onlara bakmaktan aldıkları keyfi betimleyen özel bir kelime bile var dillerinde: Hanami.

10/24

Kirazın birçok cinsi ülkemizde de yetiştirildiği için sakura çiçeklerini İzmir, Tekirdağ ya da Konya’daki bahçelerde görebilirsiniz.

11/24

GÜL, BULGARİSTAN, Komşumuz Bulgaristan’ın Gül Vadisi ya da asıl isimleriyle Karlovo ve Kazanlak gül tarlaları Mayıs sonundan başlayarak renkleniyor.

12/24

Her yıl düzenlenen festivalde rengarenk geleneksel giysilerini giyen yerli halk gül topluyor; sokaklarda eğlenceler ve yarışmalar düzenleniyor.

13/24

Türkiye’nin gül bahçesi Isparta da gülleri görmek için ideal bir rota.

14/24

AYÇİÇEĞİ, İTALYA Sarı ve yeşilin en canlı tonlarını uçsuz bucaksız tarlalarda sergileyen ayçiçekleri, güneşin yeryüzüne inmiş bir parçası gibi adeta.

15/24

Yaz mevsiminin başından Temmuz ortasına kadar, İtalya’nın şiirsel güzelliğe sahip bölgesi Toskana’yı kaplayan ayçiçekleri, üzüm bağları, taş evler ve masmavi gökyüzüyle göz alıcı bir kontrast oluşturuyor.

16/24

Toskana’da ayçiçeklerini görmenin en güzel yolu bir araba kiralayıp bölgenin muhteşem bir yolculuğa çıkmak.

17/24

Bu yolculuğun bir benzerini yazın açan ayçiçekleriyle daha da güzelleşen Trakya bölgesinde de yapabilirsiniz.

18/24

LAVANTA, FRANSA, Fransa’nın Provence bölgesi Marsilya’dan başlayıp batıya doğru çıkan, Ortaçağ’dan kalma minik kasabalarla süslü tablo gibi bir bölge.

19/24

Zaten Cezanne, Van Gogh gibi birçok ressama da ilham vermiş bir yer burası.

20/24

Provence’in en güzel mevsimiyse mis kokan lavanta çiçeklerinin tarlaları eflatun bir halı gibi kapladığı Temmuz ve Ağustos ayları.

21/24

Provence bölgesini gezmenin en ideal yöntemi Toskana’yla aynı, bir araba kiralayın ve kasabalara, yerel restoranlara, tarlalara uğrayarak gezinin tadını tam anlamıyla çıkarın.

22/24

Türkiye'nin lavanta cenneti ise, Isparta’nın Kuyucak Köyü, diğer adıyla ‘Lavanta Kokulu Köy’.

23/24

Burada da lavanta tarlalarının güzelliğini görebilir lavantadan yapılmış özel ürünlerden satın alabilirsiniz.

24/24