Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İnternetin kısıtlı olduğu ülkeler

Kuzey Kore 24 milyon nüfuslu ülkede internet kullanımı son derece sınırlı. Kuzey Koreliler sadece ülke içinde yayın yapan medya sitelerine erişebiliyor. Elit ailelerin üyeleri, yabancılar ve bazı merkezi otellerde sadece sınırsız internet bağlantısı var.

1/7

İran İran’da Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerinin kullanımı yasak. Siyasi muhalefet yapan ya da erotik içerik bulunan sitelere de erişim yok. Ancak ülkede farklı yöntemlerle internet erişimi kısıtlamaları aşılabiliyor.

2/7

Çin Çin’de 500 milyondan fazla internet kullanıcısı var ama son derece sıkı bir internet sansürüne maruz kalıyor. Ülkede sansür polisi blogları ve pornografik içerik sağlayan yerel sosyal medya sitelerini ve muhalif politika sitelerinin erişimlerini engelliyor. Ülkede Youtube, Facebook, Twitter ve hatta New York Times bile yasaklı siteler arasında yer alıyor.

3/7

Küba Ülkedeki sıkı kontrol, yavaş bağlantı ve yüksek maliyet Küba halkının yalnızca yüzde 5’lik kısmının sınırsız internet kullanmasına olanak sağlıyor. Nüfusun sınırlı internet kullanan yüzde 23’lük kısmı ise devletin sağladığı ülke içi internetten faydalanıyor. Bu da oldukça kısıtlı bir içeriğe erişmeleri anlamına geliyor. İnsanlar internet sitelerine girmek için önce kimlik numalarıyla bir sisteme giriş yapmak zorunda kalıyor.

4/7

Körfez Arap ülkeleri Hükümete tehdit olarak algılanan siteler doğrudan yasaklanıyor. Arap Baharı’ndan bu yana Körfez Bölgesi’ndeki ülkeler bloggerların tutuklanmalarını artırdı ve devlete karşı olan içerik üreticilerini göz altına almaya başladı.

5/7

Merkezi Asya Sovyetler Birliği’nden ayrılan Asya ülkelerinde internet sansürü oldukça yaygın. Ancak en sıkı kısıtlamalar İran’ın sınır komşusu Türkmenistan ve Özbekistan’da. Türkmenistan’da Facebook ve Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerine kesinlikle erişim yasak. YouTube da yine yasaklı siteler arasında. Özbekistan’da hükümet karşı siyasi içerik üreten sitelere doğrudan yasak geliyor. Sosyal medya konusunda Türkmenistan’a kıyasla daha iyi durumda. Tacikistan da ise Facebook’a erişim yok.

6/7

Eritre Ülkede hükümet interneti kısıtlıyor ve internet üzerinden yapılan iletişim denetliyor. Ülkede e-postaların denetlenmesini öngören bir kanun var ve internet hizmetleri sadece hükümetin sağladığı üç vericiyi kullanmak zorunda. Ülke nüfusunun büyük bir çoğunluğu internete erişemiyor.

7/7