Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İsrail'in duvarları Filistinlileri birbirinden ayırıyor

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

İsrail inşa ettiği duvarlar ve tel örgülerle Filistin halkını parçalara bölerek birbirleriyle fiziksel iletişimini kesmiş durumda. Üç milyona yakın Filistinli, Batı Şeria'nın çevresine örülen "Ayrım Duvarı" nedeniyle Kudüs dahil diğer bölgelere geçemiyor.

1/12

İki milyona yakın Gazzeli ise abluka nedeniyle bırakın Filistin'in diğer bölgelerini, dünyanın hiçbir yerine seyahat edemiyor.

2/12

Buralarda yaşayan Filistinliler bu duvarlar yüzünden adeta bir açık hava hapishanesinde yaşıyor. Bölgenin kalbi niteliğindeki Kudüs şehri de tarihi hinterlandından koparılarak büyük ölçüde Filistinlilerden izole edilmiş durumda. Duvar ve tel örgüler şeklinde yerleştirilen yapılar, Ürdün, Mısır, Suriye ve Lübnan sınırlarında da kurulu.

3/12

ÖNE SÜRÜLEN GEREKÇE GÜVENLİK

İsrail, kendisini çevresinden ve Filistinlileri de birbirlerinden ayıran bu duvarların inşa gerekçesini "güvenlik" sözcüğüyle açıklıyor. İsrail hükümeti Batı Şeria'nın çevresine Ayrım Duvarı'nı inşa ederken uluslararası toplum tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştı, ancak geri adım atmadı.

4/12

İsrail bugüne dek işgal ettiklerinin dışında söz konusu duvar güzergâhında Filistin topraklarının yüzde 10'una daha el koyuyor ve işgal altında tuttuğu Doğu Kudüs'ü Filistin'den koparıyor.Suriye'ye ait Golan Tepeleri'ne konulan tel örgüler de işgal edilen topraklar üzerine konulmuş durumda. Lübnan, İsrail'in yerleştirdiği tel örgülerin şu anki haliyle birçok hakkı ihlal ettiğini savunuyor.

5/12

İsrail ile Batı Şeria arasındaki sınır hattı yaklaşık 330 kilometre uzunluğunda. İsrail'in Gazze ile sınır boyu 59 kilometre, Ürdün ile 307 kilometre, Mısır'la 208 kilometre, Lübnan'la 81 kilometre ve Suriye ile 83 kilometreyi buluyor.

6/12

HUKUKİ DAYANAĞI YOK

İsrail'in içeriye ve dışarıya kurduğu duvar ve tel örgülere ilişkin AA muhabirine değerlendirmede bulunan Arazi Araştırmaları Merkezi Müdürü Cemal el-Umle, İsrail'in "korku saplantısı"na dikkati çekti.

7/12

Umle, "Duvarlar ve güvenlik örgüleri kurmak İsrail'in her şeyine hakim olan korku saplantısından kaynaklanıyor. İsrailliler iç kriz halinde güvenlik korkusu içinde yaşıyorlar. İsrail yönetimi de kendi varlık nedenini güçlendirmek amacıyla İsrail halkının her an Filistinlilerin hedeflerinde olduğuna dair güvenlik saplantılarını besliyor." dedi.

8/12

"İsrail, bu duvar ve tel örgülerin inşası için uluslararası hukuktan bir dayanağa sahip mi?" sorusuna karşılık ise Umle, şunları söyledi: "Bir ülkede herhangi bir rejime ya da işgal gücüne insanları birbirinden ayıran böyle bir duvar kurulmasına destek verecek bir hukuk ve kanun bulunmaz. Duvarlar etnik ayrımcılığın devam ettirilmesidir ki İsrail zaten etnik köken üzerine kurulu bir rejimdir."

9/12

"İSRAİL SINIRLARI OLMAYAN TEK DEVLET"

İsrail'in bu duvarlarla sınırlarını belirlemek istediğine dair görüşün doğru olmadığını dile getiren Umle, "İsrail, genişleme ve başkalarının elindekine tamah eden bir düşünce üzerine kuruludur. Görevi ise çevredeki Arap ülkelerinin arasına ayrılık tohumu ekmektir. İşte bundan dolayı sınırsız kalmayı tercih ediyor." dedi.

10/12

Umle, "İsrail sınırları olmayan tek devlettir. Anayasası da yok. Çünkü anayasa bir halkı ve sınırları belirler, ancak bu güne dek İsrail, halkının kimlerden oluştuğunu ve sınırlarının ne olduğunu bilmiyor." yorumunu yaptı.

11/12

Umle değerlendirmesini şu ifadelerle noktaladı: "İsrail açgözlü bir devlet olup Arap diyarının tümünü hedeflemektedir."

12/12