Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İşte Spor spikerleri

DİLARA GÖNDER NTV Spor Sunucusu 27 yaşında 1.73 m boyunda Tuttuğu takım: “Güzel futbolu seviyorum, artık takım tutmuyorum” diyor. En sevdiği spor dalı: Tenis ve son dönemde Formula 1. Dişiliğin öne çıkmasına karşılar: Küçükken farklı dallarda lisanslı sporcuydum; 400 metre ve 800 metre koştum, daha sonra masa tenisi müsabakalarında ve hentbolda şansımı denedim. Üniversitede ise tek tercihim İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’ydü, istediğim bölüme girdim. 2004’te 2. sınıf öğrencisiyken hem tecrübe kazanmak hem de iş hayatına atılmak için staj yapmaya karar verdim. Bir arkadaşım FB TV’yi önerdi. Deneme çekimi yaptık ve Music Box isimli programla sunuculuk hayatıma başladım. Bana şans tanıyan kişi İhsan Topaloğlu’ydu. 2005’in sonunda haber okumaya başladım. Sonra Lig TV’de şansımı denedim. Maç anlatmak ya da yorumcu olmak gibi bir hedefim yok, ama Formula 1’de çalıştığım dönemde dünya çapındaki organizasyonlardan çok keyif aldığımı gördüm. Daha öğrenmem gereken çok şey var. Günümüzde izleyiciler kadınlara alıştı. Çalışma arkadaşlarım arasında da büyük zorluklar yaşamadım, aksine destek oldular. Yakın arkadaşlarımla maç muhabbeti yapıyoruz. Yeni tanıştığım insanlar ne iş yaptığımı öğrendiklerinde, konu ister istemez spora geliyor. Bugüne kadar çalıştığım hiçbir kurumda, programda dişiliğimi ön plana çıkarma konusunda bir talep olmadı. Aksine, bunun bir araç olarak kullanılmasına hep karşı çıkıldığını gördüm.

1/8

İMGE FISTIKOĞLU Habertürkʼte Spor Müdürü ve Sunucusu 27 yaşında 1.72 m boyunda Takımını söylemiyor En sevdiği spor dalı: Basketbol, futbol, binicilik. Arkadaşlarım transfer sorularıyla beni bunaltıyor Televizyon dünyasına tam anlamıyla bodoslama girdim. Spiker ablamın ısrarıyla 2006’da hiç tecrübem yokken Habertürk kanalında iş görüşmesine gittim. Deneme çekimi yapmadan spor servisine dahil oldum. Sunuculuk da yaptım, ama ben program yapmayı daha fazla seviyorum. Böylece kontrol daha çok bende oluyor, kendimi daha rahat istiyorum. Şu anda futbol programı sunuyorum ama ben geçmişte bireysel sporlarla uğraştım. 10 yıl binicilik yaptım. Ailem zaten futbola çok meraklı, şimdi bu benim işim haline geldi. Futbol sayesinde farklı bir dünyayla ilişkiye geçiyorsunuz. Geçen gün hastanede yanıma gelen bir beyle 10 dakika lig değerlendirmesi yaptık. Sık sık iddaa tahmini isteyen çıkıyor benden. Bir de özellikle erkek arkadaşlarım, “Transferde kim gelecek” sorularıyla beni bunaltıyor.

2/8

AYLİN KUYUCU Lig TV Günaydın Futbol Programıʼnın Sunucusu 30 yaşında 1.68 m boyunda Galatasaraylı En sevdiği spor dalı: Futbol, tenis, NBA ve Formula 1. Kadınlar 2-0 yenik başlıyor Doğan TV’de dış haberlerde işin mutfağında yetiştim. Üç buçuk yıl önce, yeni yüzler arayan spor servisinin deneme çekimleri sonrasında spor dünyasına girdim. Babam eski futbolcu, abim spor müdürü. Ben de ortaokul yıllarında basketbol oynamış eski bir sporcuyum, kolay uyum sağladım. Bir kadın olarak özellikle futbol medyasında oyuna 2-0 yeni başlıyorsunuz. Herkes birbirini çok iyi tanıyor. Bu işteki üç buçuk yıldan sonra spor, hayatımın öyle bir parçası oldu ki arkadaşlarımla bile spor muhabbeti hiç bitmiyor. Halka açık bir mekândaysam etrafımda çok fiskos duyuyorum. Programlarla ilgili çok sayıda mail alıyorum.

3/8

EBRU GÜRSOY Lig TV Ana Haber Sunucusu 30 yaşında 1.71 m boyunda Galatasaraylı En sevdiği spor dalı: Basketbol, binicilik, snowboard. Herkes bana maç bileti soruyor 10 yıldır sunuculuk yapıyorum. Son dört yıldır kültür sanat programı sunuyordum. Sporla da haşır neşir biriyim; snowboard yaptım, sörfle uğraştım. Yaklaşık bir aydır da Lig TV’de futbolla haşır neşirim. Uzun yıllara dayanan bir canlı yayın tecrübem var, bu sayede ekran karşısında pek zorluk çekmiyorum. Ancak, bu bir ayı futbol dünyasına uyum sağlamakla geçirdim. Haberleri okurken sorun yok, ama son dakika bağlantılarında biraz zorlanıyorum. Ana haber sunmaya başladıktan sonra hayatımdaki bir numaralı değişiklik; arkadaşlarım dahil herkesin bana maç bilet sorması. Sokakta da Lig TV etkisini görüyorum; futbol seyircisi beni tanıyor.

4/8

AYŞİN ZEREN Lig TV Futbol Lig ve Süper Gol Programıʼnın Sunucusu 32 yaşında 1.70 m boyunda Galatasaray ve Beşiktaş taraftarı En sevdiği spor dallı: Tenis, futbol, basketbol. Fasulye ayıklarken maç izliyorum 16 yaşından beri televizyon dünyasındayım. Daha önce de ekstrem sporları içeren programlarda sunuculuk yaptım. 15- 16 yaşlarında Selimpaşa’da futbol oynadım. Voleybol, yüzme, tenis, aklınıza gelecek her spor dalıyla uğraştım. Futbolu da dört büyük takım sayesinde takip ediyordum. Zaten futbol, sosyalleşmenin en önemli aracı. Bir buçuk yıldır da hayatımın en önemli parçası. Sadece işte değil, iş dışında da futbol konuşan biri haline geldim. Geçen gün bir yandan fasulye ayıklayıp bir yandan da maç izlerken buldum kendimi. Futbol medyasında kadınlara karşı önyargı azaldı. Ama zaman zaman bir kadının bu ortamda bulunmasını yadırgayabiliyorlar. Geçen gün maçta, arkamda oturan adam muhtemelen benim orada bulunmam yüzünden küfredemedi.

5/8

MERVE TOY Lig TV Günün Sonu Programıʼnın Sunucusu 25 yaşında 1.78 m boyunda Takımını söylemiyor En sevdiği spor dalı: Futbol, basketbol ve olimpik sporlar. Futbol sayesinde sokakta tanınıyorum Dokuz yıldır yani ilk günlerinden beri Lig TV’de çalışıyorum. Haber, montaj, sunuculuk dahil her alanda çalıştım; bu işin her yönüne hâkim oldum. Bir dönem Beşiktaş muhabirliği, iki sezon boyunca basketbol muhabirliği yaptım. Futbolun değişik yönleriyle ilgili programları sundum. Bundan sonra da bu yönde devam edeceğim. Futbol sayesinde sokakta da tanınan bir sima oluyorsunuz. Beni özellikle Starbucks’larda tanıyan çıkıyor. İyi geri dönüşler almak çok hoşuma gidiyor. Futbol hayatımın çok önemli bir parçası ama yakın arkadaşlarım artık onlarla futbol konuşmamam için beni tehdit ediyorlar.

6/8

BİRSU EREN Lig TV Maraton ve Depar Programıʼnın Sunucusu 30 yaşında 1.63 m boyunda Tuttuğu takımı söylemiyor En sevdiği spor dalı: Futbol. Bilkent Tiyatro’yu birincilikle bitirdim Ankaralıyım. Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü birincilikle bitirdim. Ama yıllarca İstanbul’a gelmemekte direndim. Okul sonrası tiyatro yerine TRT’de çalışmayı tercih ettim. Birkaç yıl haber programlarında çalışıp, geçen yılın sonunda spor servisine geçtim. Geçen sezon sonu Şanlıurfa’daki Türkiye Kupası final maçı sırasındaki yayında Şansal Büyüka’nın dikkatini çektim ve bu sayede Lig TV’ye transfer oldum. Gençlik yıllarımda yüzme, voleybol ve dansla uğraştım. Fanatik bir futbol taraftarı olan dayımın da etkisiyle futbola ilgisiz değildim. Bir ay önce Maraton programını sunmaya başladığımdan beri belli bir çevrede daha çok tanınmaya başladım. Geçen gün alışveriş merkezinde bir adam “O kadar soru gönderiyorum, programda hiçbirini sormuyorsunuz” diye veryansın etti. Yakın arkadaşlarımla bol bol maç analizi yapar hale geldim.

7/8

BURCU ESMERSOY NTV Spor Sunucusu 32 yaşında 1.74 m boyunda Takım tutmuyor. Güzellik yarışmasından ekranlara 1998’de bir güzellik yarışmasında dereceye girince dikkat çekti. Futbol hariç birçok spor dalını bizzat denemiş bir spor meraklısıydı. Kulüp yöneticisi olan eski sevgililerinden birinin sayesinde futbola da merak sardı. 2000 yılında İhsan Topaloğlu’nun önerisiyle CNN Türk Spor Servisi’nde muhabirlik yapmaya başladı. Formula 1 yarışlarını yerinde takip etti. Ama 2004’e kadar ekrana çıkmadı. 2006’da NTV’ye transfer olduktan sonra yıldızı iyice parladı. Önce spor haberlerini sunarak işe başladı. Sonra prime time’a terfi etti, kendi hazırladığı programlarda ve Spor Aşkı’nda her spor dalından konukları ağırladı.

8/8