Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

İyi ki doğdun gülen adam

Gülen yüzü ile milyonları kendine hayran bırakan usta komedyen Kemal Sunal'ın doğum günü bugün... Türkiye'de komedi alanında doldurulamayan bir boşluk bırakarak henüz 55 yaşındayken hayata veda eden sanatçıyı özlemle ve saygıyla anıyoruz. Onsuz, mizah eksik kaldı. Bir film çekimi öncesi hayatını kaybeden Sunal eğer ölmeseydi, kimbilir bu kadar yıl içinde daha ne güzel filmlere imza atacaktı.

1/42

Kimdir Kemal Sunal? 1944 yılında İstanbul’da doğan Kemal Sunal Lise öğrenimini Vefa Lisesi’nde tamamladı.

2/42

Başlangıç Zoraki Takip ile. Sanat yaşamı ‘Zoraki Takip’ adlı tiyatro oyunuyla başlayan Sunal, 1 yıl kadar Kenterler Tiyatrosu’nda çalıştıktan sonra ‘Devekuşu Kabare Tiyatrosu’nda görev aldı.

3/42

Belkıs Balkır elimden tuttu... Sunal , Sanat yaşamınının başlayış öyküsünü ‘Lise son sınıftayken felsefe öğretmenim Belkıs Balkır, elimden tuttuğu gibi beni Müşfik Kenter' e teslim etti.’ sözleriyle anlatmıştı.

4/42

1973'de Hababam Sınıfı... 1973 yılında Ertem Eğilmez’in yönettiği ‘Hababam Sınıfı’ serisi ile sinemaya transfer oldu ve kalabalık kadrolu sinema filmlerinde rol almaya başladı.

5/42

7'den 70'e herkesin sevgilisi... Türk sinemasında başta ''İnek Şaban'' tiplemesi olmak üzere canlandırdığı pek çok karakterle sevenlerinin gönlüne taht kuran Kemal Sunal, 7'den 70'e herkesin sevgisini kazandı.

6/42

Ticari başarısı da var... Türk Sineması’nın en büyük komedyenlerinden biri olan sanatçı çevirdiği filmler sayesinde ticari açıdan da büyük başarı elde etti.

7/42

"En başarılı erkek oyuncu" 1977'de Antalya Film Festivali'nde ''En başarılı erkek oyuncu'' ödülünü alan Sunal, oyunculuğu ile Türk sinemasına yeni bir soluk getirdi.

8/42

Ve evlilik... Kemal Sunal 1974 yılında Gül Sunal ile hayatını birleştirdi.

9/42

Her zaman güleryüz... Eşi ile gözlerden uzak mutlu bir evlilik yaşayan Kemal Sunal seviyeli özel hayatıyla da Türk Halkının beğenisini topluyordu.

10/42

İki çocuk... Kemal Sunal’ın , Ali ve Ezo isimlerinde iki çocuğu oldu.

11/42

Oyun saati... Ev dışında vakit geçirmeyi çok fazla sevmeyen Sunal, vakit bulduğu her an kendini oğlu Alî'nin yanında buluyordu.

12/42

Kesintisiz yayın dönemi... Büyük ustanın çektiği filmler 1990 yılından itibaren sayısı gittikçe artan televizyon kanallarında kesintisiz yayınlanmaya başlandı. Ama o bu gösterimlerden hiç para kazanmadı.

13/42

Üniversiteden mezun oldu... 12 Eylül döneminde yarım bıraktığı üniversiteyi tamamlayıp gençlere örnek olmayı kafasına koyan Sunal, 1995 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünü bitirdi.

14/42

En büyük hayali... Sanatçının en büyük hayali kızı Ezo’nun mezuniyetini görebilmekti. Ve bu hayal gerçekleşti.Ezo'nun üniversiteden mezun olduğu gün en mutlu günüydü.

15/42

Balalayka ile setlere geri dönüş... Kemal Sunal 2000 yılında Ali Özgentürk’ün yapımcılığını üstlendiği Balalayka filminde rol alacaktı.

16/42

Yolculuk vakti... Usta sanatçı 3 temmuz günü aralarında oğlu Ali Sunal, Ali Özgentürk ve Cem Davran'ın da bulunduğu ekiple birlikte Atatürk Havalimanı'na geldi.

17/42

"Canım hiç istemiyor" İç Hatlar Terminali'nde bilet ve bagaj işlemlerini yaptıran Kemal Sunal, uçağa binmeden önce bilet işlemlerini yapan yer hosteslerine "Canım, hiç gitmek istemiyor. Ama film çekimi var, gitmek zorundayım" dedi

18/42

07.33'te motor çalıştı... Tarifeye göre İstanbul'dan saat 07.05'te kalkması gereken Kaptan Pilot Murat Yüksel ve 2'nci Pilot Altay Meral yönetimindeki uçak, 07.32'de kapı kapattı ve 07.33'te motor çalıştırdı.

19/42

"Biz karışık oturuyoruz" Uçakta, biniş kartına göre yeri 1- D olarak gözüken Sunal, 4- D'ye oturdu. Sunal, bilet kontrolü yapan görevlilere "Fark etmez. Biz grubuz. Karışık oturuyoruz" dedi.

20/42

Sunal, fenalaştı... Bu arada, gazete okumaya başlayan Kemal Sunal'ın başı sağ yana düştü.

21/42

Kaptan Pilota haber verildi... Sanatçının bayıldığını sanan Kabin Amiri Dilek Demirel, durumu Kaptan Pilot'a haber verdi.

22/42

"Uçakta doktor var mı?" Bunun üzerine, "Uçakta doktor var mı?" diye anons yapıldı. Diğer yandan kaptan pilot da kuleye "Hasta var. Geri dönüyorum" dedi ve acil durum frekansından ambulans istedi.

23/42

Türk Sineması'ndan bir yıldız daha kaydı... Uçaktan hiç hoşlanmayan ve uzun yıllar boyu binmeyen Kemal Sunal, Balalayka filminin çekimleri için arkadaşlarıyla birlikte Trabzon’a gitmek üzere bindiği uçakta kalp krizi geçirerek 55 yaşında vefat etti.

24/42

Cenazesi İnternational Hospital'da... Uçak 08.43’te tekrar havalanırken Kemal Sunal’ın cenazesi İnternational Hospital’a kaldırıldı.

25/42

Tüm yurt şokta... Türk sinemasının en sevilen yıldızlarından Kemal Sunal'ın ani ölümü, tüm yurtta şok yarattı.

26/42

En anlamlı söz... Canlandırdığı karakterlerle, yarattığı tiplerle Türk halkının gönlünde taht kuran Kemal Sunal için en anlamlı sözü Yeşilçam'ın Sultanı Türkan Şoray söyledi: "O içten ve sıcak gülüşün unutulmayacak."

27/42

İlk tören AKM'de... Usta sanatçı için ilk tören Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlendi.

28/42

İlk kez ağlattı... AKM'de Kemal Sunal'ın tabutunun sahneye konulduğu anlarda büyük üzüntü yaşandı.

29/42

Göz yaşları sel oldu... Tören sırasında oğlu Ali Sunal, Eşi Gül Sunal, kızı Ezo Sunal ve Usta komedyenin arkadaşları göz yaşlarını tutamadı.

30/42

Büyük üstad son yolculuğuna uğurlandı... Daha sonra cenazesi Teşvikiye Camii’ne Götürülen komedyen Zincirlikuyu Mezarlığı’nda toprağa verildi.

31/42

Unutulmaz filmler... Kemal Sunal sanat hayatı boyunca 82 sinema filminde ve 4 televizyon dizisinde rol aldı.

32/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -1- Ahmet Necdet Sezer "Değerli sinema sanatçısı Kemal Sunal’ın vefatından büyük üzüntü duydum." Bülent Ecevit "Ben bir Kemal Sunal hayranıyım. O'nun filmlerini defalarca seyretmekten hiçbir zaman usanmadım, bundan sonra da usanmayacağım. Çok büyük bir sanatçıydı." Devlet Bahçeli "Türk sinemasının yetiştirdiği ve oynadığı filmlerle yediden yetmişe bütün Türk halkının sevgilisi haline gelen mümtaz sanatçı Kemal Sunal’ın ani vefatını büyük bir üzüntü ile öğrendim."

33/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -2- Recai Kutan "Sinema hayatında yerinin doldurulması zor olan merhum sanatçımıza Cenab-ı Hak’tan rahmet, ailesine, tüm sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyorum" Murat Sökmenoğlu: "Türk sinemasının usta sıfatına layık oyunculardan biri olan Sayın Sunal, çizdiği kompozisyonlarla hafızalarda önemli bir yere sahiptir. " Hülya Koçyiğit: "Biz beraber hiç oynamadık ama kızım Gülşah’la oynamıştı. O duyduğu zaman kahrolacak."

34/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -3- Göksel Arsoy: "...çok takdir ettiğim, çok beğendiğim, hakikaten Türk sinemasına damgasını vurmuş, halkın sevgisini kazanmış, gönlüne girmiş olan çok büyük bir sanatçıydı." Müjdat Gezen: Kemal Sunal’ın ölümüyle çok yakın bir arkadaşını ve kardeşini kaybettiğini“ söyledi. DSP Milletvekili AL: "Ölümünü tabii ki beklemiyorduk. Yine bir komiklik, sürpriz yaptı. Allah rahmet eylesin. Çok yoruluyordu. Kemal’in içinde her zaman fırtınalar kopuyordu. "

35/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -4- Emel Sayın: "Varlığı yokluğu belli olmazdı, ama yönetmen ’motor’ dediği an, karşımızda devleşen bir aktör olurdu." Türkan ŞORAY: "Bu ölüm herkes gibi beni de çok etkiledi. Ben de herkes gibi çok yakın bir dostumu kaybetmiş sayıyorum kendimi. " Gönül Ülkü - Gazanfer Özcan: "Onunla dostluğumuz ve arkadaşlığımız, sinema üzerine konuşmalarımız vardı. Bu zamansız ve sırasız ölüm, bizi çok sarstı"

36/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -5- Yonca Evcimik: Ancak bir tesellim var ki, yaşarken de ne kadar çok sevildiğini biliyordu ve görüyordu." Pınar Aylin: "Böyle değerli bir insanın aniden ve genç yaşta ölmesi beni çok üzdü. Duyduğum üzüntüyü kelimelerle ifade edemiyorum" Altın Portakal Vakfı Başkanı Kumbul: "Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı’nın ilk toplantısında, bu yılki festivalde Kemal Sunal adına özel bir ödül konulmasını gündeme getireceğiz."

37/42

Ölümünün ardından Dostlarının mesajı -6- Altan Öymen: "Sinemamız bir halk kahramanını kaybetti. Kemal Sunal, filmlerinde genellikle, haklının haksıza, güçsüzün güçlüye karşı mücadelesini temsil eden büyük komedi ustasıydı." Cumhur Ersümer: "Bizleri her zaman güldürmeyi başaran, değerli sinema sanatçımız Kemal Sunal’ın beklemediğimiz bir anda gelen ani ölümünden derin üzüntü duydum."

38/42

Her yıl anılıyor... Sanatçı her ölüm yıl dönümünde mezarı başında anılıyor.

39/42

Kemal SUNAL

40/42

Kemal SUNAL

41/42

Kemal SUNAL

42/42