Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kadınların girmesi yasak olduğu tek yer: Aynaroz

Yunanistan'da sadece keşişlerin yaşadığı Aynaroz yarımadasına her dinden ziyaretçi kabul ediliyor. Tabii bu beş günlük 'inziva' tatilini sadece erkekler yapabiliyor

1/14

Yunanistan'ın kuzeyinde üç parmaklı bir yarımada var. Bu üç parmağın en doğusundaki yarımadanın özerk olduğunu fazla bilen yoktur.

2/14

Özerkliği de Bizans İmparatorluğu'nda başlar, Osmanlı İmparatorluğu döneminde bu özerkliği korur, 2. Dünya Savaşı'nda Alman işgali yıllarında da özerkliğine saygı gösterilen yegane yerdir.

3/14

Resmi adı Aynoroz Özerk Keşişsel Devleti, Yunanistan toprakları içinde 390 km² alanda özerk bir devlet yönetimi vardır. Yarımadaya kadınların girmesi yasaktır.

4/14

Halkın başlıca gelir kaynağı zeytin ve üzümcülük gibi Akdeniz ürünleridir. 10. yüzyılda dinsel bir topluluk olarak doğan Aynoroz; Bizans, Osmanlı ve Yunan, egemenlikleri boyunca bağımsızlığını korumayı başarmıştır.

5/14

Aynoroz, 20 manastırı temsil eden 20 kişilik bir meclisle yönetilir.

6/14

20 manastırın da mimari yapısı aynıdır. Yüksek surlarla ve bir kuleyle etrafı çevrilmiştir.

7/14

Aynoroz'da yaşayan yaklaşık 2000 kişinin hepsi erkektir. Bunlar manastırda çalışanlar ve din adamlarından oluşur. Komünal bir yaşam tarzları vardır.

8/14

Yaklaşık 1045'ten beri bölgeye bir tane bile kadın girmemiştir.

9/14

Bölgeye karayolundan ulaşım bulunmuyor, ancak deniz üzerinden ulaşılıyor. Gidip herhangi bir tekneye bindiğinizde bu kutsal ve kadınsız bölgeye hemen girilemiyor. Zira her gün sadece 100 erkek bölgeye giriş yapabiliyor.

10/14

Önce Selanik'ten randevu ve pin kodu, ardından limanın oradaki bürodan giriş izni almanız gerekiyor. Hele yabancıysanız bunların yanında kendi konsolosluğunuzdan tavsiye kağıdı, Yunanistan Dışişleri bürolarından izin kağıdı almanız gerekiyor.

11/14

Aynoroz yarımadasının statüsü günümüzde Avrupa Birliği ve Avrupa Parlamentosu’nda bile tartışılmaktadır. Avrupa Parlamentosu sosyalist grubunun Hollandalı kadın milletvekili J. Svibel’in, AB ülkelerinde temel insan haklarının durumu ile ilgili 135 maddelik raporunun 255’e karşı 277 oyla kabul edildiği haberi hiç de hoş karşılanmadı.

12/14

Çünkü raporda Aynoroz’a kadınların ayak basmasına ilişkin yasağın, AB vatandaşlarının serbest dolaşım hakkını ve kadın-erkek eşitliğini ihlal ettiği belirtiliyordu.

13/14

Bölgenin tarihine bakacak olursak Athos dağı ve yarımada adını Trakyalı bir devden alıyor. Poseidon'a dev kayalar fırlatmayı hobi edinmiş olan bu dev, kayayı denize düşürünce Athos dağının oluştuğu söyleniyor.

14/14