Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kanserle savaşın hikayesi

Jennifer Merendino evlendikten sadece beş ay sonra, meme kanseri olduğunu öğrendi. Jennifer'ın kocası fotoğrafçı Angelo Merendino, eşinin kanser ile olan savaşını belgelemeye karar verdi.

1/26

"Bu bir zorunluluk değil ama karar verdik" diyen Angelo, tüm süreci kare kare fotoğrafladı.

2/26

MEME KANSERİ TEŞHİSİ Jennifer'a lenf düğümlerine yayılmış 3B meme kanseri tanısı konuldu. Doktorlar Jennifer'a bir çift mastektomi ve rekonstrüktif cerrahi uyguladı. Jennifer Merendino'ya ayrıca radyasyon tedavisi ve diğer tedaviler de uygulandı.

3/26

ANGELO KARARINI VERDİ Angelo, teşhis konulduktan sonra fotoğraflar çekmeye başladı ancak asıl hikaye 2010 yılı Nisan ayında kemik ve karaciğer kanseri teşhisi konulmasından sonra başladı.

4/26

YALNIZLIK Angelo, Jennifer'a teşhis konulmasından sonra etrafında daima aile üyelerinin ve arkadaşlarının olduğunu söyledi. Ancak 2010 yılından sonra etraflarında arkadaşlarının olmadığını fark ettiğini söyleyen Angelo, bu durumun kanser yüzünden olduğunu düşündüğünü söyledi.

5/26

"KIZGIN DEĞİLDİK" İnsanların etraflarında olmamasının bilgi eksikliğinden kaynaklandığını düşündüğünü söyleyen Angelo, "Bu yüzden insanlara kızgın değildik. O zaman insanların bilgiye erişiminin ne kadar önemli olduğunu anladık" dedi.

6/26

ÖNCE SAÇLAR GİDİYOR Bir yıl dört ay sonra Angelo, Jennifer'ın gözünden kanserle mücadeleyi belgelemeye başlamış. Bu fotoğrafta Angelo, Jennifer'ın saçlarını kendi elleriyle kesiyor.

7/26

UMUDUN FOTOĞRAFI Fotoğrafları ilk başta aile ve arkadaşlar için hazırladığını söyleyen Angelo, bu sayede insanlardan daha fazla destek görmeyi umduklarını söyledi.

8/26

BENİM SEVİMLİ PALYAÇOM İnsanların "Jen iyi olmak istiyorsa sadece pozitif düşünmesi lazım" dediklerini söyleyen Angelo, kanser ilerledikçe Jennifer'ın davranışlarının değişmeye başladığını söyledi. "Bunun tek sebebi bededine yayılan kanserdi" diyen Angelo Jennifer'ın agresifleşmeye başladığını belirtti.

9/26

SEN HER HALİNLE GÜZELSİN! Angelo, kanser olan biri için ailenin ve arkadaşların çok büyük öneme sahip olduğunu belirtiyor.

10/26

KIRMIZI OJELER VE BASTON Bir çok kişinin ilk zamanlar, "Biz ne yapalım, nasıl hareket edelim" diye sorular sorduğunu ifade eden Angelo, insanların yapması gereken tek şeyin sadece yanında olmaları olduğunu söyledi.

11/26

GÜZEL BİR GÜN Angelo da Jennifer da asla vazgeçmiyordu. Angelo bir gün Jennifer'a sürpriz yaparak onu plaja götürdü. Plajdaki hali ilerleyen kanserin göstergesiydi. Zayıflamıştı ve yürümekte zorlandığı için baston kullanıyordu.

12/26

GÖTÜRÜR DERTLERİ BİR DAMLA SU Jennifer'ın yüzebilmek için çok zayıf olduğunu düşündüğünü söyleyen Angelo, "Önce kız kardeşi ve eşi destek oldu ve suya girdi. Sonra kendi başına okyanusun tadını çıkarmak istedi ve suda tek başına kaldı" diyor. Jennifer'ın o gün nasıl bir mutluluk yaşadığını tahmin etmek çok da zor değil.

13/26

DENİZİN KIZI Angelo, yaşadığı o gün için "Hayatımın en güzel anlarından biriydi. Okyanusta yüzen ve eğlenen Jen'imi görmek inanılmazdı" dedi.

14/26

ARTIK DAHA DA ZOR Jennifer'ın meme kanseri ile mücadele ettiği tüm süre boyunca güçlü kalmak zorunda olduğunu bildiğini söyleyen Angelo, her zaman olumlu kalmaya çalışmış.

15/26

UMUTLAR TÜKENİRKEN... Tedavi olumlu sonuç vermiyordu ve Jennifer her geçen gün daha da kötüye gidiyordu. Umudun yerini umutsuzluk almaya başlamıştı. Yaklaşıyordu acı günler...

16/26

ACILAR BAŞLADI Zor günler ile birlikte aklında binlerce düşünce oluştuğunu söyleyen Angelo, "Eğer durum böyle devam ederse Jen'in yoğun bakıma alınacağını hissettim." dedi.

17/26

BİTSİN BU ACI! Acılar artık dayanılmaz bir hale gelmişti. Jennifer'ın yüzündeki ifade insanın içinin yanmasına yetiyordu. Angelo o anlarda bile insanlar daha duyarlı olsun diye fotoğraf çekmeye devam etti.

18/26

KANSERE İNAT GÜLÜMSE! Her ne kadar acılar dayanılmaz olursa olsun, Jennifer'ın yaşama isteği gözlerindeki parıltıdan anlaşılabiliyordu. Angelo güçlü kalabilmek için elinden geleni yapıyordu.

19/26

ANNEM... Jennifer tedavi için hastaneye giderken yorgun ve bitkindi. Annesinin omzuna dayandı. Gözlerini kapatan annesi sadece dua ediyordu.

20/26

ZOR GÜNLERDE ARKADAŞLAR Jennifer için artık umut yoktu ama arkadaşları vardı. Onu son günlerinde yalnız bırakmamak için ellerinden geleni yaptılar.

21/26

VEDA BUSESİ Jennifer için hayatın sonu yaklaşıyordu. Yakınları ona destek vermek için öpüyordu ama o da biliyordu bunların aslında bir veda busesi olduğunu...

22/26

YANIBAŞINDAN AYRILMADI Angelo, kanserin son evrelerinde Jennifer'a olan yakınlığını göstermek için kanepeyi onun yatağının yanına getirdi. "Fotoğrafların insanlara kötü günleri hatırlatmak için birer done olacağını düşünüyorum" diyen Angelo, Jennifer'ın hikayesini böyle anlatıyor.

23/26

BOŞ YATAK Artık Jennifer yok... Ondan geriye anılar ve özel eşyaları kaldı. "İnsanların bir dakika bile olsa durup düşünmesini umuyorum" diyen Angelo, kansere karşı sabrın çok önemli olduğunun altını çizdi. "Biz hala birlikteyiz" diyen Angelo, her anında Jennifer'ı hissettiğini söyledi.

24/26

"HEPSİNİ SEVDİM" Jennifer 22 Aralık 2011 tarihinde vefat etti. Şimdi sadece anılarda yaşıyor. Kanser fotoğraflarının ağır bir tema olduğunu bildiğini söyleyen Angelo, "Jennifer'ın hayatı hakkında başka şeyleri anlattığı için çok seviyorum" dedi.

25/26

hikayesiKİTAP YAZIYOR Angelo ile Jennifer hala aynı karenin içinde. Angelo yaşadığı acı deneyimi bir kitap haline getirmek için çalışıyor.

26/26