Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Karacabey Longozu'ndaki sonbahar göçü

Fotoğraflar: İHA

1/12

Türkiye’nin en önemli doğal alanlarından biri olan ve türünün en büyük örneği olan Karacabey Longozu sonbahar göçünün öncü misafirlerini ağırlamaya başladı.

2/12

Her yıl 280 farklı türden on binlerce kuşa ev sahipliği yapan longoz özellikle göç dönemlerinde belgeselleri aratmayan görüntülere şahitlik ediyor.

3/12

Longoz göçmen kuşların mola verdiği yer olmanın dışında yazın özellikle bazı türlerin üreme alanı için kullandığı özel bir bölge.

4/12

Pelikan ve Kuğulardan pek çok ördek çeşidine, arıkuşlarından ağaçkakanlara her türden kuşun Türkiye’de bu kadar geniş bir yelpazede görülebileceği ender yerlerden olan longoz fotoğrafçılara belgesel tadında görüntüler sunuyor.

5/12

Su basar ormanı olarak bilinen Karacabey Longozu, sonbahar yaklaştıkça suların azalmasıyla birlikte oluşan bataklıklarında özellikle göçmen olan kıyı kuşları için adeta besin deposu görevi görüyor.

6/12

Göç eden binlerce kıyı kuşu longozda mola verip gidecekleri uzun göç yolu öncesi besin depolayarak göçleri için gereken enerjiyi topluyor.

7/12

Göçmen kuşlarda göç yoğun olarak eylül ayında gerçekleşse de üreme alanlarında başarısız olan bireyler ve erken yavru çıkartan çiftler zaman kaybetmeden küçük gruplar halinde güneye doğru dönüş yolculuğuna geçiyorlar.

8/12

İşte bu yolculuğun önemli duraklarından biri olan Karacabey Longozu belgesel tadında anlara tanıklık ediyor.

9/12

10/12

11/12