Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kiev'de Meydan Devrimi'nin yıl dönümü

Ukrayna'da 2014'te başkent Kiev'deki Meydan Devrimi'nde çıkan olaylarda hayatını kaybedenler için anma programı düzenlendi.

1/19

Kiev'de yüzlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olan "meydan olayları"nın fitili, dönemin Rusya yanlısı hükümetin Avrupa Birliği Ortaklık Anlaşması görüşmelerini askıya almasıyla ateşlendi.

2/19

Başbakan Nikolay Azarov'un, Litvanya’nın Vilnius kentine düzenlenen Avrupa Birliği Doğu Ortaklık Zirvesi’nden hemen önce 21 Kasım 2013'te aldığı bu kararı, Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan bin 500 kişi protesto etti.

3/19

Zirvenin sonuna kadar olaysız geçen protestolar, kolluk kuvvetlerinin kalabalığı dağıtmak istemesiyle adeta kontrolden çıktı.

4/19

Güvenlik güçleri müdahalesini sertleştirdikçe meydanda toplananların sayısı arttı.

5/19

Eylemciler ve güvenlik güçleri arasında aylarca süren çatışmaların sonunda sadece meydanda 100'e yakın kişi hayatını kaybetti.

6/19

Azarov hükümetinin istifasının ve Rusya yanlısı Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in ülkeden kaçışının ardından, parlamentoda bir geçiş hükümeti kuruldu.

7/19

Ukrayna'nın Kırım Özerk Cumhuriyeti’ndeki Rusya yanlısı gösteriler giderek arttı.

8/19

Üzerlerinde aidiyet belirten işaretler bulunmayan asker üniformalı kişiler, yarımadada hükümet binalarını ele geçirmeye başladı.

9/19

"Silahlı, yeşil adamların" bastığı Kırım Parlamentosu, yarımadanın geleceğini belirlemek amacıyla referandum yapma kararı almak zorunda kaldı.

10/19

Kırım'ın yerli halkı olan Tatarların ve Ukraynalıların katılmadığı tartışmalı referandum sonrası Rusya, Kırım'ı ilhak etti.

11/19

Böylece Karadeniz'in uydusu, askeri açıdan son derece stratejik olan Kırım'ı Rusya, tüm dünyanın gözü önünde topraklarına kattı.

12/19

Ukrayna'nın Rus kökenli nüfusunun yoğun olarak yaşadığı, Donetsk ve Lugansk (Donbas) bölgelerindeki ayrılıkçılar da "Kırım senaryosunu" hayata geçirmek için silahlı mücadeleyi artırdı.

13/19

Ağır silahlarla Ukrayna ordusuna saldıran ayrılıkçılar, Donetsk ve Lugansk bölgelerindeki bazı şehirlerde düzenlenen "halk oylamalarıyla" bugüne kadar hiç kimsenin tanımadığı iki ayrı yönetim oluşturdu.

14/19

Bu süreçte, Moskova yönetimi inkar etse de Kiev yönetiminin kontrolünü kaybettiği sınır bölgelerinden Rus askeri araçları ve ağır silahlar Donbas'a girdi.

15/19

AGİT gözlemcilerinin raporlarına rağmen Rusya bu durumu kabul etmedi, Kırım’daki gibi "o gruplarla ilişkimiz yok" dedi.

16/19

Resmi verilere göre, Ukrayna'nın doğusunda çoğu sivil 8 bine yakın insan hayatını kaybetti, on binlercesi yerini terk etti.

17/19

Minsk Anlaşmaları sonrası Donbas'ta sağlanan kırılgan ateşkes, krizin taraflarına güven vermiyor.

18/19

Kiev yönetimi, tüm bu sorunları aşabilmek için AB Ortaklık Anlaşması'nı imzalarken vadedilen maddi yardımların gönderilmesini istiyor.

19/19