Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Koronavirüs aşıları Türkiye'ye geldi

Çin'den sipariş edilen koronavirüs aşısının ilk partisini taşıyan uçak, Türkiye'ye geldi.

1/10

Aşıları taşıyan Türk Hava Yolları'na ait "TK 6175" sefer sayılı "Boeing 777" tipi uçak, saat 05.44'te Ankara Esenboğa Havalimanı'na indi.

2/10

Türkiye saati ile 19.50'de Çin'in başkenti Pekin'deki havalimanından hareket eden uçağın Ankara'ya inişi ile aşıların bulunduğu 17 konteyner, uçaktan alınarak depolara taşınmaya başlandı.

3/10

Aşılar, tırlara yüklenirken görüntülendi.

4/10

2 ila 8 derece arasındaki sıcaklıklarda saklanabilen aşılar, özel tasarlanan soğutuculu konteynerler içerisinde, Sağlık Bakanlığı’na ait Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Aşı ve İlaç Deposu'na taşındı.

5/10

Aşılarla ilgili Türkiye Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’na ait laboratuvarlarda 14 günlük testlere başlanması bekleniyor.

6/10

14 günlük testlerden onay çıkması halinde aşılama başlayacak.

7/10

Dört aşamada gerçekleşecek aşılama işlemi ilk olarak, koronavirüs ile birebir temas halinde olan sağlık çalışanlarına ve 65 yaş üzeri vatandaşlara iki doz şeklinde uygulanacak.

8/10

Aşıların Türkiye'ye ulaşmasının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, şunları söyledi.

9/10

"14 gün sürecek testleri hemen Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuzda başlayacak. Testleri biter bitmez ise aşılama programımız Halk Sağlığı GM koordinasyonunda gerçekleşecek. Birlikte başaracağız."

10/10