Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Köyceğiz'de yapılan göl temizliğinden halı çıktı

Türkiye'nin 16'ncı Cittaslow yerleşimi "sakin şehir" ünvanlı Köyceğiz ilçesinde, "Hazine aramamıza gerek yok, gerçek hazinemiz Köyceğiz gölümüz" sloganıyla, gönüllü dalgıçlarla gölde temizlik yapıldı. İşte göl temizliğinden kareler...

1/19

Köyceğiz Turizm ve Doğayı Koruma Derneği tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında Köyceğiz Gölü'nün Karabatak mevkii ile Delta Plajı arasında dalış gerçekleştirdi.

2/19

Yaklaşık 2 saat süren temizlik boyunca gölden, tekerlek, cam şişe, metal içecek kutusu, halı, kilim, bardak, tabak, kaşık, çatal, misina, cep telefonu ve protez diş çıktı.

3/19

Gölden çıkarılan atık malzemeler Köyceğiz Belediyesi temizlik görevlileri tarafından alınarak geri dönüşüm tesisine götürüldü.

4/19

Dernek başkanı Semra Gönenç gazetecilere, her sene dalgıçlarla yaptıkları göl temizliğini geçen sene koronavirüs tedbirleri nedeni ile yapamadıklarını belirtti.

5/19

Çevre bilinci konusunda farkındalık yaratmak olduğunu ifade eden Gönenç, "Bizim bir sloganımız var. 'Başka hazine aramaya gerek yok, en büyük hazinemiz gölümüz' şeklinde.

6/19

Bu yüzden göl temizliğine, kıyı temizliğine çok önem veriyoruz. Halkımıza da bir farkındalık yaratmak için her sene bu etkinliğimizi tekrarlıyoruz.

7/19

Çocuklarımıza çöpünü çöpe at, yere atma şeklinde eğitimler vermeye çalışıyoruz. Bütün amacımız bir farkındalık yaratmak." ifadelerini kullandı.

8/19

Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu 3 Yıldız Dalış Eğitmeni Murat Kulakaç da coğrafyanın suyu, göleti, dağı ve doğasıyla eşsiz bir coğrafya olduğunu vurguladı.

9/19

Köyceğiz'in cennetten bir köşe olduğunu ve bu güzelliğin kirletilmemesi gerektiğini dile getiren Kulakaç, "Suyun altı tabii ki üzücü.

10/19

Suyun altı oradaki canlılara ait. Bol miktarda canlı görüntüledik ama maalesef insan odaklı kirleticilerin çok yoğun bölümü kıyıdaydı.

11/19

Yine doğa önlem almış çünkü kendini yosunlarla, bitkilerle kıyıyla araya bir set çekmiş.

12/19

Tüm kirlilikleri belli bir yerde blokaj oluşturmuş ve kendini koruma altına almış." şeklinde konuştu.

13/19

14/19

15/19

16/19

17/19

18/19