Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi kapatıldı

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Kudüs'teki Kıyamet Kilisesi, İsrail'e bağlı Kudüs Belediyesinin kentteki kiliseleri vergiye bağlama kararına tepki amacıyla üç gün önce ibadete kapatılınca hac için kutsal şehre gelen binlerce Hristiyan mağdur oldu.

1/10

Hristiyanların en kutsal mekanlarından biri olan kilisenin kapısında açıklamalarda bulunan hacılar, yaşadıkları hayal kırıklığını ve İsrail'in bu kararına olan öfkelerini dile getirdi. Endonezya'dan gelen Katolik rahip Indra Yogyakonto, bu hayal kırıklığını yaşayan binlerce hacıdan biri.

2/10

Kıyamet Kilisesi'nin kapalı olan kapısında bekleyen Yogyakonto, Kudüs'e gelirken kendileri için en kutsal mekan olan bu kilisesinin zeminine dokunmayı hayal ettiğini ancak görmenin bile nasip olmadığını söyledi.

3/10

Müslüman bir ülke olan Endonezya'da kiliselerin vergiden muaf olduğunu ve hatta hükümetin İncil basımı ile kilise yapımına mali destek bile sağladığını ifade eden Yogyakonto, İsrailli belediyenin bu kararından dolayı büyük hayal kırgınlığı yaşadığını ve kızgın olduğunu dile getirdi.

4/10

Endonezya'dan Kudüs'e gelmenin hem mali hem de fiziksel olarak son derece zor olduğunu belirten Yogyakonto, uzun zamandır bu hac ziyareti için hazırlandığını kaydetti.

5/10

İsrail otoritelerinin neden böyle bir karar aldığını anlayamadığını belirten Yogyakonto, "Bir din adamı olarak İsrailli yetkililere buraya barış getirmek için geldiğimizi söylemek ve üç dinin tanrısına özgürce ibadet edebilmemiz için bu kararlarından bir an önce vazgeçmelerini talep ediyorum." diye konuştu.

6/10

KİLİSENİN ANAHTARINI BULUNDURAN MÜSLÜMAN AİLEDEN TEPKİ

Kıyamet Kilisesi'nin anahtarını asırlardır ellerinde bulunduran iki Müslüman aileden Cudeh ailesi mensubu Edip Cevat Cudeh El-Hüseyni de, kiliselerin İsrail yönetimine vergi ödemek zorunda bırakılmasının tüm ülkeler tarafından kabul edilen ve 1952'den bu yana var olan mevcut statükonun çiğnenmesi anlamına geldiğini vurguladı.

7/10

Kıyamet Kilisesi'nin kapatılmasının üzerinden üç gün geçtiğini belirten Hüseyni, söz konusu durumun İsrail'in "zalimane" tasarruflarının sonucu olduğunu kaydetti.

8/10

"OSMANLI'NIN KURDUĞU STATÜKO ÇİĞNENİYOR"

Sultan Abdülhamid'in emriyle hazırlanan fermanla Kudüs'teki Müslüman ve Hristiyanlara ait kutsal mekanların vergiden muaf tutulduğunu belirten Hüseyni, İsrailli belediyesinin bu kararına kadar da bu muafiyetin korunduğunu ifade etti.

9/10

İsrail'in her vesileyle mevcut "statükoya dokunmayacağını" söylemesine rağmen Kudüs Belediyesinin kiliseleri vergiye bağlamasının bu söylemle çeliştiğine işaret eden Hüseyni, İsrail makamlarını bu plandan derhal vazgeçmeye çağırdı.

10/10