Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Laura Kasırgası uzaydan görüntülendi

ABD'nin güneyindeki Meksika Körfezi'nde ilerleyen ve Texas ile Louisiana'yı vurması beklenen Laura kasırgası 4'üncü kategoriye çıktı.

1/11

Louisiana, Texas'ın güneydoğusu ve Mississippi eyaletleri için hortum uyarıları da yapıldı. Şiddetli rüzgar ve su baskınlarının beklendiği Louisiana ve Texas'ta, yağmur nedeniyle su seviyeleri yükselmeye başladı.

2/11

Yetkililer, şiddetli ve yıkıcı fırtına dalgalarının kıyı şeridinden yaklaşık 50 kilometre içeri ulaşabileceği uyarısı da yaptı.

3/11

Texas ile Louisiana'da yarım milyona yakın kişinin tahliyesi istendi. ABD basınında yer alan haberlere göre her iki eyalette 430 binden fazla ev, kasırga nedeniyle zarar görme riski taşıyor.

4/11

Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görevli astronot Chris Cassidy, Laura kasırgasını uzaydan fotoğrafladı.

5/11

Cassidy bu fotoğrafları, "herkes güvende kalsın" notuyla paylaştı.

6/11

Ulusal Kasırga Merkezi’nin “Son derece tehlikeli” olarak değerlendirdiği kasırga, Meksika Körfezi’nin ılık sularından beslenerek şiddetini son 24 saat içinde yüzde 70 arttırdı.

7/11

Teksas Valisi Greg Abbott ve Louisiana Valisi John Bel Edwards, uyarı ve tahminlerin kıyı kesimlerinde yaşayan yeterli sayıda kişi tarafından ciddiye alınmamış olmasından endişe ettiklerini belirtti.

8/11

Teksas Valisi, kendi isteğiyle bölgeden ayrılmayan ailelere kasırganın ardından ulaşmanın zor olacağı ve bu kişilerin uzun süre yardım alamayabileceği uyarısında bulundu.

9/11

Ulusal Kasırga Dairesi daha önce suların 3 metre yükseleceği şeklindeki tahminini iki katına çıkardı, bunun da ölümcül olabileceği uyarısı yapıldı.

10/11

4’üncü kategorideki bir kasırganın birçok yeri aylarca elektriksiz bırakabileceği ve birçok bölgeyi haftalar ya da aylar boyunca tamamen yaşanamaz duruma getirebileceği uyarıları yapılıyor.

11/11