Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Malatya'da pembe trambüs uygulaması

İnönü Üniversitesi'nde öğrenim gören bir grup kız öğrencinin yalnızca kadınların kullanması için talep ettiği pembe trambüsler kentte hizmete girdi.

1/17

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır'ın talimatıyla kadınlara özel hazırlanan ve çevresi papatyalarla süslenen pembe renkli trambüslerin şoförlüğünü de kadınlar yapıyor.

2/17

Okulların açılmasıyla hizmet vermeye başlayan pembe trambüslerde ilginç durumlar da yaşandı.

3/17

Trambüse binen bazı erkek yolcular, kadın sürücünün "Bu trambüs sadece bayanlara özel" uyarısı üzerine araçtan inmek zorunda kaldı.

4/17

Emekli İbrahim Dolambay, uygulamayı yerinde bularak, "Türkiye'de olması lazım. Öğrenciler tertemiz üniversiteye gidiyor. Zaten 5-10 dakikada bir üniversiteye trambüsler var, sıkıntı yok." dedi.

5/17

Öğrenci Hande Akyol ise uygulamayı doğru bulmadığını belirterek, "Bence cinsel ayrımcılık olarak da görülüyor. Uygulamayı doğru bulmuyorum." diye konuştu.

6/17

Öğrenci Bilge Kurt da trambüslerin karma olması gerektiğini düşündüğünü dile getirerek, "Bu şekilde empoze edilirse ileriki zamanlarda diğer uygulamalarda da kadın erkek ayrımı yapılacaktır." ifadesini kullandı.

7/17

Esnaf Yaşar Güven de kadınlara trambüs uygulamasının güzel olduğunu söyledi.

8/17

Malatya Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Hizmetleri AŞ'den (MOTAŞ) yapılan açıklamada da Malatya Şehit Hamit Fendoğlu Şehirlerarası Otobüs Terminali (MAŞTİ) - İnönü Üniversitesi hattında çalışan trambüslere ek olarak kadınlara özel pembe trambüslerin de seferlere katıldığı belirtildi.

9/17

Pembe trambüslerin her gün 07.00-17.00 saatler arasında 8 sefer yapacağı kaydedildi.

10/17

11/17

12/17

13/17

14/17

15/17

16/17