Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Maldivler hakkında bilinmesi gerekenler

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler, Hint Okyanusu'nda 1.200 adadan oluşan bir devlet.

1/40

Hindistan'ın güneyinde ve Sri Lanka'nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan ve tropikal iklime sahip ülkenin halkının % 97'si Müslümanlar oluşturuyor.

2/40

Türk Hava Yolları direkt uçuşlarıyla 8 saatte Maldivlerde olabiliyorsunuz. Turizm ve balıkçılık, Maldiv ekonomisinin iki temel bileşenini oluşturuyor.

3/40

Maldivler, çok çeşitli ve bol miktarda deniz canlısına, flora ve faunaya sahip binden fazla harikulade mercan adasına evsahipliği yapan şirin bir adalar topluluğu.

4/40

Maldivler’de rüya uyurken değil uyandığınızda başlıyor. “Over Water Villalar”da gözlerinizi okyanusun sonsuz maviliğine açıyorsunuz.

5/40

Okyanus suyunun sıcaklığı yıl boyunca 25 derece civarında olduğu için üşümeden rahatlıkla girebiliyorsunuz.

6/40

Daha serin su isteyen konuklar havuz seçeneğini tercih edebiliyor.

7/40

Kumsalında da çıplak ayak ile rahatlıkla ayaklarınız yanmadan yürüyebiliyorsunuz çünkü beyaz kum gibi görünen kumsal aslında zaman ile çözünmüş mercanlardan oluşuyor.

8/40

Halkı çok sevecen, güler yüzlü insanlar. Adaya gelen herkesin kendini özel hissetmesini sağlayacak bir karşılamaları var.

9/40

Sizi karşılarken söylenen “Marhabaa”nın yanlış söylenen bir merhaba olduğunu düşünmeyin, Maldivlerde “Marhabaa” merhaba demek oluyor.

10/40

14. yüzyılda adaya gelen arap tüccarlar sayesinde müslüman olan Maldiv halkı zamanla arapça bir çok kelimeyide kendi dillerine eklemişler.

11/40

Adada herkes ingilizce biliyor fakat kendi aralarında ve evlerinde Maldivlilerin kendi dili olan Dhivehi dilini konuşuyorlar.

12/40

Maldivler halkının çoğunluğunu Müslümanlar oluşturduğu için ve genelde balayı çiftlerini tercih etmesinden dolayı mahremiyet ve özel yaşam konusunda çok hassalar. Odalar buna uygun bir şekilde tasarlanmış.

13/40

“Beach Villalar”ın önlerindeki kişisel havuzları ve pilajları ile konaklamada kumsaldan yana da tercih yapabilirsiniz.

14/40

Bir çok adada çocuklar içinde tasarlanmış alanlar bulunmakta.

15/40

“Coconut Guru”ların ağaçtan, sizin yanınızda kopardığı tazecik hindistan cevizi ile hem ferahlayıp hem de yepyeni bir lezzet ile tanışabilirsiniz.

16/40

“Coconut Guru” diye adlandırılan insanlar hindistan cevizi konusunda adından da anlaşılacağı üzere uzman ve bilge insanlar.

17/40

Muazzam deniz ürünlerinin yanısıra oteller dünya mutfaklarına da yer veriyor, ama tabi ki bizim önerimiz deniz ürünlerinden yana.

18/40

Adalarda karşılaşacağınız karayolu araçları sadece golf arabaları ve bisikletler, bu bile adaları sevmemiz için başlı başına bir neden.

19/40

Maldivler’de gürültüyü bastırmak için müziğe veya kulaklığa ihtiyacınız yok. Okyanusun turkuaz mavisi sularına karşı hamağa yatın ve kendinizi doğanın sesine bırakın.

20/40

Adalar neredeyse su sporlarının her dalı için müsait. Tesisler şnorkelle dalış, tüplü dalış, sörf, rüzgar sörfü, uçurtma sörfü, deniz paraşütü gibi birçok su sporunu deneyimlemek için imkan sunuyor.

21/40

Bazı otellerde bulunan masaj odaları günün yorgunluğunu atmak ve kendinizi şımartmak için her türlü imkanı sunuyor. Bazı otellerde okyanus altında bulunan odalarda balıkları izleyerek masaj yaptırmak unutamayacağınız bir deneyim olacaktır.

22/40

Maldivler dünyanın en önde gelen sualtı dalış merkezlerinden biri. Alanında uzman kişilerle yapacağınız şnorkelli dalış ile insanlara zararsız köpek balıkları ve daha birçok deniz canlısını yakından görme şansını yakalamış olacaksınız.

23/40

Maldivlerde korkulanın aksine okyanuslardaki canlıların oldukça arkadaş canlısı olduğunu görebilir hatta bir vatozu sevip onu beslemeniz bile mümkün.

24/40

Adaların güzelliğini borçlu olduğu bir nokta ise mercan resifleri, ekolojik denge için çok önemli olan mercan resifleri için ada halkı ciddi önlemler almış durumda.

25/40

Mercan resifleri yıllık ortalama deniz suyu sıcaklığı 20 °C'nin üzerinde bulunan bölgelerde, kıtasal kenardaki adaların sığ sahillerinde, kalkerli bitkisel ve hayvansal organizmaların yığılımına verilen isim.

26/40

Mercan resifleri yok olursa sularda hiçbir canlı kalmama ihtimali var. O yüzden mercan resiflerinin varlığı bizler için çok önemli.

27/40

Maldivlerde yapılacak güzel aktivitelerden biri ise tekne ile okyanusa açılıp geleneksel yöntemlerle balık tutmak.

28/40

Kaldığınız ada içinde palmiyeler altında yürüyüşler yaparak doğayla iç içe olmanın huzurunu yaşayabilirsiniz.

29/40

Yeni ve farklı bir deneyim için sizi havaalanından kalacağınız otelinize götüren deniz uçağı seçeneği Maldivlerde kaçırılmayacak bir fırsat.

30/40

Gündoğumu ve günbatımının eşsiz olduğu bu adalarda geceleri ise tüm yıldızlar komşunuz oluyorlar.

31/40

Maldivler Türkiye vatandaşlarından vize talep etmiyor. Ayrıca ülkeye içki ve domuz eti sokmak yasak.

32/40

Maldivler’e 4 gecelik konaklamalı 5 yıldız konaklamalar Türk Hava Yolları direkt uçuşları ile Prontotour’da 1429 Avro’dan itibaren satılıyor.

33/40

Maldivler’de kişiye özel seyahat hizmetleri de Prontotour tarafından seyahat severlere sunulmakta.

34/40

Tavsiyemiz, çiftler için bir çok alternatif faaliyet sağlayan bu yer yüzündeki cennete yalnız gitmemenizden yana.

35/40

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler'den en güzel manzaralar...

36/40

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler'den en güzel manzaralar...

37/40

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler'den en güzel manzaralar...

38/40

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler'den en güzel manzaralar...

39/40

Balayı çiftlerinin günümüzdeki gözde mekanlarından olan Maldivler'den en güzel manzaralar...

40/40