Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mehmetçik eksi 15 derece soğukta nöbette

Fotoğraflar: İHA

Türkiye'nin Ermenistan sınırında yer alan Şehit Er Mustafa Koçak Hudut Karakolunda sıfırın altında 15 derecede soğukta vatan bekleyen Mehmetçik, şartlar ne olursa olsun 24 saat boyunca görev yerlerinden ayrılmıyor.

1/14

“Hudut Kartalları”, soğuğa aldırış etmeden sınır bölgesini tarıyor.

2/14

Haber merkezinde Türkiye-Ermenistan sınırına yerleştirilen termal kameralarla sınırı tarayan “Hudut Kartalları” sınır ihlalleri yapanlara da anında müdahale ediyor.

3/14

25. Hudut Tugayı 4. Hudut Tabur Komutanlığına bağlı Şehit Piyade Onbaşı Mustafa Koçak Hudut Karakolunda görevli Mehmetçikler, her gün sırayla yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda devriye görevi yürütüyor.

4/14

Bir kısım asker devriye görevini yerine getirirken, kule nöbetçileri ise elleri tetikte sınırı gözetiyor. Adeta sınırdan kuş uçurtmayan Mehmetçik, dosta güven düşmana gözdağı veriyor.

5/14

SINIR HATTI KAMERALARLA 24 SAAT İZLENİYOR

Türkiye-Ermenistan arası Kars sınır hattı, kameralarla 24 saat görevli askerler tarafından izlenirken, sınır ihlaline anında müdahale ediliyor.

6/14

Görevli askerin bir vatandaşı yasak bölgede tespit etmesi üzerine hemen bölgeye zırhı araçla asker sevk edildi.

7/14

Olay yerine kısa sürede intikal eden asker, anında müdahale ederek sınır ihlalinde bulunan köylüyü bölgeden uzaklaştırdı.

8/14

Askerlerin intikali haber merkezinden karakol komutanı tarafından dakika dakika takip edildi.

9/14

ARAZİ TARAMASI YAPTILAR

Türkiye ve Ermenistan’ı ayıran Arpaçay Nehrinin Ermenistan’a sınır noktasına intikal eden emniyet ve gözetleme timleri, yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda arazi taraması yaptı.

10/14

Gözetleme timi güvenlik önlemi alırken, emniyet timi ise sarp kayalık alanda tek sıra halinde yürüyerek arazi taraması yaptı.

11/14

Bölgeyi didik didik kontrol eden timler, daha sonra görevlerini başarılı bir şekilde tamamlayarak karakola döndü.

12/14

Sınırda kuş uçurtmayan Mehmetçik, başarılı bir görevi de tamamlamış oldu.

13/14