Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Mehmetçik'in 70 yıl önce yaptığı tatbikat

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, 1980 ihtilaliyle devletin tozlu arşivlerine kaldırılan 600 bin metre filmi tabiri caizse ''ilmek ilmek işleyerek'' yeniden gün yüzüne çıkarıyor.

1/11

Kültür ve Turizm Bakanlığı, restorasyonu tamamlanan görüntülerin bir kısmını ilk kez Anadolu Ajansı ile paylaştı.

2/11

Kalkınma Bakanlığı'nın da desteklediği, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Fakültesi işbirliğiyle yürütülen ''Belgesel TV'' projesi çerçevesinde gün yüzüne çıkarılan görüntüler, Türkiye tarihine ışık tutuyor.

3/11

GÖRÜNTÜLER KENDİNİ İMHA EDİYOR Çekildikleri dönemin teknolojisi sebebiyle makaradan çıkarıldığında patlayarak kendi kendini imha eden ve uzun uğraşlar sonucunda restore edilebilen filmlerden birisinde, Türk askerinin 1940'lı yıllarda çıktığı tahmin edilen Ağrı Dağı tatbikatına ait görüntüler yer alıyor.

4/11

1980 ihtilalinin ardından devletin tozlu raflarına kaldırılırken sağlıklı olarak kayıt altına alınamadıkları için görüntüleri kimin çektiği, tatbikatı gerçekleştiren birlik, katılan askerlere ilişkin bilgiler, askerlerin sayısı ve tatbikatın gerçekleştirildiği tarih, henüz çalışmalar tamamlanmadığı için tam olarak bilinemiyor.

5/11

SIRTLARINDA KABAN YERİNE CESARET VE YİĞİTLİKLE AĞRI DAĞINA ÇIKTILAR Şimdilik sadece Ağrı Dağı'na tatbikat gerçekleştiren bir grup subaya ait olduğu net olarak tespit edilen görüntüler, Mehmetçiğin vatan sevdasıyla dolu yüreğine soğuğun ve korkunun işlemediğini de bir kez daha gözler önüne seriyor.

6/11

Ağrı Dağı'nın geçit vermeyen soğuğuna inat sırtlarına kaban yerine ''cesaret'' ve ''yiğitlik'' kuşanan bir grup Türk subayı, kazma, kürekle çıktıkları zorlu yolculukta mühimmatlarını da katır ve at sırtında zirveye taşıyor.

7/11

Görüntülerde ellerinde tırmanırken kulladıkları sopalar ve tipiden korunmak için taktıkları kar gözlükleriyle ''bismillah'' diyerek yola çıkan Türk askeri, tüm zorluklara rağmen zirveye nasıl adım adım kararlılıkla ilerledikleri görülebiliyor.

8/11

Mehmetçiğinin cesareti ve azminin bir kere daha gözler önüne serildiği görüntülerde, kaç gün sürdüğü bilinmeyen yolculuğun sonunda, bugün bile en usta dağcıların kolay kolay tırmanamadığı 4 mevsim karlarla kaplı Ağrı Dağı'nın zirvesine çıkan Mehmetçik, burada Türk bayrağını dalgalandırmanın gururunu yaşıyor.

9/11

Mehmetçiğin inançla çıktığı zirveden yine aynı inançla ve gururla indiği görüntüler seyredenleri duygulandırıyor.

10/11