Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Meyve ve sebzelerin benzediği organlar

Meyve ve sebzelerin şekil olarak benzediği organlara nasıl etki ettiğini ve sağladığı yararları sizler için derledik.

1/30

Doğanın bize bu benzerliklerle vermek istediği mesaja haydi kulak verelim.

2/30

1. Avokado ve benzerliklerine bakın! Avokado, ortadan ikiye kesildiğinde rahme benzer. Rahim ağzı kanserini önler ve hormonları düzenler.

3/30

2. Kemik sağlığımız için kerevizin faydalarını okuyunca daha çok tüketeceksiniz.

4/30

Kerevizde bulunan silisyum, kemiğe güç verir. Ayrıca %23 sodyumdan oluşur ve iskelet yapınız için faydası oldukça fazladır. Doğan bir antioksidan olan kerevizi bolca tüketmeliyiz.

5/30

3. Kalp dostu domates! Ortadan ikiye kesilmiş bir domates, tıpkı kalp gibi dört parçalı görünüyor.

6/30

Domates, kalp hastalıklarının önlenmesinde yardımcı rol oynayan likopen içerir ve yapılan araştırmalar domatesin kan ve kalp için faydalı olduğunu gösterir.

7/30

4. Üzümün, alveollere olan benzerliğine ne demeli? Her bir üzüm tanesi, akciğerde bulunan alveolleri gösterir ve yapılan araştırmalar zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olan bir gıda olduğunu göstermiştir.

8/30

5. Ceviz, adeta küçük bir beyin. Ceviz şekil olarak beynin loblarına benzerlik gösterir. İçeriğindeki Omega 3 ve Omega 6 sayesinde beyin sağlığını korur ve hafızayı güçlendirir.

9/30

6. Minik fasulyenin, böbreklere olan faydasına bir bakın. Lif içeriği yüksek olan fasulye bu özelliği sayesinde hem sindirim hem de kalp sağlığı açısından önemli bir besin kaynağıdır.

10/30

Vücutta Leptin hormonu salgılanmasını sağlar.

11/30

7. Zencefilin midemize olan benzerliğine şaşıracaksınız. Zencefil şekil olarak benzediği mideye iyi gelmekle birlikte, sindirim sorunlarına da iyi gelmektedir.

12/30

8. Memelere faydaları kadar görüntüsü ile de benzeyen narenciye meyveleri! Greyfurt, portakal ve limon göğüse benzer ve bunların sağlığına hatta lenfin hareketine yardımcı olur.

13/30

Narenciye meyveleri, meme bezlerindeki lenfatik drenajı arttıran ve memelerdeki kanser hücrelerinin gelişimini engelleyen özelliklere sahip maddeler içerir.

14/30

9. Muz ile gülen yüzler Muz, vitamin ve mineral değerlerinin yanı sıra sinir sistemi sorunlarında da tedavi edici özelliğiyle biliniyor.

15/30

Muzun içerisinde bulunan besin maddeleri “mutluluk hormonu” olarak bilinen serotoninin üretimini artırıyor ve kişiye sakinlik hissi veriyor.

16/30

10. Retinaya benzerliği ile havuç! Havuç dilimi insan gözüne benzer. Bilimsel araştırmalar havucun gözlerin kan akışını ve işlevini iyileştirdiğini göstermiştir.

17/30

Yüksek oranda beta caroten içeren havuç, göz sağlığı için çok önemli bir besindir.

18/30

11. Uzun tatlı patatesin pankreasa benzerliği! Tatlı patates, pankreasa çok benzer ve bu organın sağlıklı çalışmasını sağlar. İçinde bulunan antioksidanlar, vücudun tüm dokularını yaşlanma ve kansere karşı korur.

19/30

12. Brokoli ve Brüksel lahanası, kanser hücresine benzerlikleri ile bilinir.

20/30

Yapılan araştırmalar brokolinin kanser hücresine iyi geldiğini gösterir.

21/30

Ayrıca Brüksel lahanası; lif, vitamin C ve azotça zengindir. Bu yönüyle kanser riskinin önlenmesine yardımcıdır.

22/30

13. Bakın mantar hangi organa benziyor? Mantarı dilimlediğiniz de nasıl da kulağa benzediğini göreceksiniz.

23/30

D vitamini sayesinde duyma kaybını engelleyen beyaz mantarın 100 gramı sadece 22 kalori. Kulaklarınızı güçlendirmek istiyorsanız mantar tüketmeyi es geçmeyin.

24/30

14. Zeytin ve kadın yumurtalıkları şekil olarak birbirlerine ne kadar çok benziyorlar. Zeytin, yumurtalıkların sağlığı ve fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol oynar.

25/30

15. Soğan, vücut hücrelerine benzemekle kalmayıp, sayısız fayda sağlıyor. Soğan, serbest radikalleri nötralize ederek hücrelerin zarar görmesini engelleyen önemli bir antioksidan kaynağıdır.

26/30

16. Soya filizinin, sperme benzerliği! Çinko ve esansiyel yağ asitleri erkek üreme sisteminin sağlıklı işlemesi için önem taşımaktadır. Soya filizinin içinde bu miktar fazlasıyla bulunmaktadır.

27/30

17. Göze benzerliği ile kivi! Dilimlenmiş kivi, göz bebeğine benzerlik gösterir. Kivi, antioksidanlar bakımından zengindir ve lutein içerir.

28/30

Lutein, yaşlılığa bağlı ortaya çıkan görme bozukluklarının önlenmesinde önemli yer tutar.

29/30

18.Nar ve Kan hücreleri benzerliği Nar kalp sağlığı için oldukça önemli bir antioksidandır. Zararlı hücrelerin tutulmasına yardımcı olur...

30/30