Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Muğla'da orman yangını 18 saat sonra söndürüldü

Muğla'nın Dalaman ilçesi yakınlarında, dün saat 15.10'da orman yangını başladı.

1/30

Çıkan orman yangını sonrası harekete geçen Muğla Valiliği ve İl Jandarma Komutanlığı ekipleri ile Orman Bölge Müdürlüğü koordinesindeki orman yangınlarıyla mücadele ekipleri, 13 dakika sonra Karaağaç mevkisi Kızılçam Koru Ormanları'nın bulunduğu alandaki alevlere ilk müdahaleyi gerçekleştirdi.

2/30

Yangın sonrası bölgeye ulaşan 520 personel; 105 arazöz, 18 dozer ve iş makinesiyle söndürme çalışmalarını gece boyu sürdürdü.

3/30

Sabahın ilk ışıklarıyla hava araçları da bölgede çalışmalara yeniden başladı.

4/30

Bölgeye sevk edilen çok sayıda helikopter, yangına havadan müdahale etti.

5/30

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığı yangında; 350 hektar alan etkilendi.

6/30

Faaliyette olmayan bir butik otelin tahliye edildiği, söndürme çalışmalarına katılan bir arazözün yandığı, bazı iş makinelerinin zarar gördüğü öğrenildi.

7/30

Muğla Valisi Esengül Civelek, Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili oluşturulan kriz merkezinde çalışmaları yönetti.

8/30

Alınan bilgiye göre, 3. Küresel Balıkçılık ve Deniz Mahsulleri Fuarı dolayısıyla Rusya'da bulunan Bakan Pakdemirli, Dalaman'da çıkan ve Fethiye ilçesine kadar yayılan yangınla ilgili Muğla Valisi Esengül Civelek'i telefonla arayarak bilgi aldı.

9/30

Yangına müdahale için çevre ilçelerin yanı sıra Ankara, Eskişehir, Balıkesir, Bursa, Konya, Kütahya, Antalya, İzmir, Denizli ve Aydın'dan bölgeye ekipler gönderilmesi talimatını veren Pakdemirli, tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

10/30

Yangın söndürme çalışmalarına sivil desteklerde katıldı.

11/30

Aniden başlayan yangının, olası bir sabotaj ihtimali olma olasılığı üzerinde duruluyor.

12/30

Yangın tüm gece boyunca devam etti.

13/30

Muğla'nın Dalaman ilçesinde dün çıkan ve Fethiye'ye kadar sıçradı.

14/30

350 hektar ormanın kül olmasına neden olan orman yangını, 18 saat sonra kontrol altına alındı.

15/30

Bazı vatandaşlar yangını sadece izlediler.

16/30

Bazıları ise yangının fotoğraflamakla yetindi.

17/30

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Dalaman ilçesinde çıkan yangın nedeniyle Rusya'daki temaslarını tamamlayarak Muğla'ya hareket etti.

18/30

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Muğla'daki yangında can ve mal kaybımız yok Allah'a şükür, sadece içinde kimse olmayan bir butik otel bir miktar etkilenmiş gözüküyor."

19/30

İtfaiye ekipleri olay yerine hemen gelerek yangına müdahale etti.

20/30

Dün saat 15.30 sıralarında başlayan yangının kısa sürede yerleşim yerlerini tehdit ettiğine işaret eden Pakdemirli, "Tedbir amaçlı bazı yerleşim yerleri de boşaltmak durumunda kaldık. Dalaman'da Karacaağaç mevkisinde bir zirai tarladan çıkan bir yangın ilk tespitlerimiz bu." dedi.

21/30

Yangının Kayadibi Mahallesi'nde ilerlemesinin devam ettiğini ve daha sonra durduğunu anlatan Pakdemirli, "Göcek ve aşağı tarafındaki Kepez ve Taşbaşı mahallelerinde ilerlemeler dün devam etti.

22/30

Kepez ve Taşbaşı mahallelerini de tedbir amaçlı boşaltmıştık. Şu saat itibarıyla boşaltılan mahallelere geri dönüşler başladı. Vatandaşlar evlerine tekrar geri döndü. Ben yurt dışındaydım ve yangını çıkış anından itibaren takip ettim. Yangın şu an kontrol altında.

23/30

Yangın çok büyük olmamakla birlikte yerleşim yerlerini tehdit ettiği için çok ciddiye aldığımız bir yangındı. Valimizin koordinasyonunda devletin tüm kurumları çok güzel çalışma yaptı." dedi.

24/30

Akşam saatlerinde helikopter uçuşu olmadığını, ama sabaha kadar karadan söndürme faaliyetlerinin devam ettiğini anlatan Pakdemirli, sabahın ilk ışıklarıyla beraber, saat 5.30 itibarıyla helikopterlerin çalışmaya başladığını dile getirdi.

25/30

Konuyla ilgili bilgilendirmesini sürdüren Pakdemirli, “Yangın tamamen söndürülmüş diyemeyiz. Şu saat itibarıyla tamamen kontrol altında.

26/30

İlerleyen saatlerde hava şartları değişikliğine göre tam söndürülmeden yayılmaz diyemeyiz. Hava aracıyla çıkmış olsaydınız yangının korku vermeyen bir görüntüsüne şahit olacaktınız.

27/30

Türkiye'nin en büyük yangını 17 bin hektardır. Bu anlamda çok büyük bir yangın olmamasıyla birlikte yürekleri hoplatan yerleşim yerlerini tehdit ediyor olmasıydı.

28/30

Bu kadar rahat konuşur olmamı görünmez kahramanlarıma borçluyum. Bütün yangınlarda onlarla birlikte olmaya çalışıyorum.”

29/30

Pakdemirli, geçen yıldan bu yana yangınlarla ilgili önemli bir performans iyileşmesinin olduğunu vurguladı.

30/30