Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

Muhteşem eserlerin başmimarı: Mimar Sinan

Fotoğraflar: Anadolu Ajansı

Osmanlı Devleti zamanında mimarbaşı olarak görev yapan büyük usta Mimar Sinan'ın eserleri, ilk günkü heybetiyle ayakta duruyor.

1/21

15. yüzyılın sonlarına doğru dünya gelen Mimar Sinan, mimar olarak birçok eseri insanlığa kazandırdı.

2/21

En önemli eserlerinden Süleymaniye ve Selimiye camilerini yaparak mimari dehasını bugünlere kadar taşıyan Sinan'ın, memleketi Kayseri'de yaptırdığı Kurşunlu Camisi de adeta yıllara meydan okuyor.

3/21

Mimar Sinan, Kayseri'ye üç eser bıraktı. Bunlardan bir tanesi Hüseyin Bey Hamamı, diğeri Hacı Osman Paşa Camisi. Bu iki eser maalesef günümüze kadar ulaşamadı.

4/21

Mimar Sinan'ın Kayseri'de dimdik ayakta duran son eseri ise, Kurşunlu Camisi'dir.

5/21

1585 veya 1586'da yapılan bu cami son derece dingin, son derece sağlam birçok etkiye, depreme, hava şartlarına, zamana rağmen halen ayakta kalmayı başarmıştır.

6/21

MİMAR SİNAN'IN EDİRNE'DEKİ ESERLERİ
Edirne sınırları içerisinde şu an ayakta olan 13 eseri mevcuttur. Bu eserlerin en büyüğü en önemlisi Selimiye Camii ve Külliyesi'dir.

7/21

Havsa Sokullu Mehmet Paşa Külliyesi - Sokullu Mehmet Paşa tarafından ölen oğlu Kasım Paşa adına 1577 yılında yaptırıldı. Külliyeden günümüze cami, hamam, kervansarayın bir bölümü ile arasta dua kubbesi kaldı.

8/21

Defterdar Mustafa Cami - Talatpaşa Caddesi'ndeki cami 1576 yılında tek kubbeli olarak taş ve tuğladan inşa edildi. 16. yüzyıldaki büyük depremde hasar gören cami 1960'lı yıllarda Vakıflar Genel Müdürlüğünce ihya edildi.

9/21

Rüstem Paşa Kervansarayı - Sadrazamn Rüstem Paşa tarafından 1561 yılında Mimar Sinan'a yaptırılan kervansaray koza satışı yapıldığı dönemlerde Koza Han olarak da anıldı. Otel olarak hizmet veren kervansaray mimari açıdan Ağa Han Mimarlık Ödülü kazandı.

10/21

Ali Paşa Çarşısı - Kapalı Çarşı'nın bir benzeri olarak kabul edilen çarşı 1569 yılında yapıldı. Savaşlar döneminde ticaretin döndüğü çarşı önemini yitirdi. 1950'ler sonrası tekrar canlılık kazanan çarşı 1992 yılında büyük bir yangında tamamen kül oldu. 1997 yılındaki restore sonrası açılan çarşı ticari canlılığı elinde bulunduran lokasyonlar arasında sayılıyor.

11/21

Yalnızgöz Köprüsü - Tunca Nehri üzerindeki köprü 1567 yılında yapıldı. Şehir Merkezi ile Yeni İmaret Mahallesi arasındaki bağlantıyı kuran köprü II. Bayezid Köprüsü'ne ek olarak yapıldı. Tek kemerli olması nedeniyle Yalnızgöz olarak adlandırıldı.

12/21

Sokullu Mehmet Paşa Hamamı - Üç Şerefeli Camisi yanındaki hamam 1569 yılında yaptırıldı. Deprem ve yangınlarda çeşitli onarımlar gördü.1970 yılından bu yana şahıslar tarafından kiralanıp işletiliyor.

13/21

Adalet Kasrı - Kanuni Sultan Süleyman'ın emriyle 1561 yılında yaptırıldı. Edirne Saray'ının bulunduğu alandadır. Üst üste üç odadan oluşan kare plan kule yapının üst katında havuzlu padişah kasrı yer alıyor.

14/21

Adalet Kasrı'nın Kanuni Köprüsü'ne bakan kısmında yer alan seng-i arz ve seng-i ibret taşları yer almaktadır. Arzların bırakıldığı taşın diğerinde ise idam edilenlerin kellerin sergilendiği hatta Merzifonlu Kara Mustafa Paşa’nın da kellesi bu taşın üzerinde sergilendiği rivayet ediliyor

15/21

Kanuni Köprüsü - Dört gözlü ve sarayı şehre bağlamasıyla Saray Köprüsü olarak da anılmıştır. 1554 yılında Kanuni tarafından Mimar Sinan'a yaptırıldı.

16/21

Sultan Selim Külliyesi, Sultan II. Selim Darülhadisi, Sultan II. Selim Darülkurrası, Sultan II. Selim Mektebi de Mimar Sinan eserleri arasında yer alıyor.

17/21

18/21

19/21

20/21