Foto Galeri
Ensonhaber.com
TÜM FOTO GALERİLER

National Geographic Türkiye'den en güzel fotoğraflar

Dünyanın en güzel fotoğraf dergisi National Geographic'ten en güzel kareler... Fotoğraf: Saravut Whanset Tayland, Surin'de birkaç fil, kaldırdıkları tozun içinde gizlenmiş

1/40

Bir geyik, kanola tarlasındaki sarı çiçeklerin arasından başını çıkarmış, fotoğrafçı Jeff McIntosh'a bakıyor.

2/40

Bir vatoz, Cayman Adaları'nın sığ sularında süzülüyor. "Sular sığ olmasına rağmen epey dalgalıydı," diyor Snowden-Smith. "Ancak bu işime yaradı." Kamerasının lensine çarpan bir dalga, gün doğumunu alev benzeri bir görüntüye çevirmiş.

3/40

İlk bakışta dilini dışarı çıkarmış gibi duran bu kral kobra, aslında bir su yılanını mideye indiriyor. Mattias Klum bu fotoğrafı Malezya, Borneo'daki Sabah bölgesinde çekmiş.

4/40

Fotoğraf: Saud Alenezi Kenya, Masai Mara'da bir sırtlan, sabahın erken saatlerinde bir öküz başlı antilobu mideye indiriyor. Alenezi bu fotoğrafı, kendi yaptığı ve uzaktan kumadayla hareket ettirdiği kamerasıyla çekmiş.

5/40

Fotoğraf: Mariusz Potocki Falkland Adaları'nda bir kumsala çıkan bir grup kral penguen alışılmadık bir görüntü ortaya koyuyor.

6/40

Fotoğraf: Jose Melim, National Geographic Your Shot Portekiz, Gaia'daki Valadares kumsalında su birikintileri, erozyonla şekillenmiş kaya şekillerinin arasındaki havuzlara hapsolmuş.

7/40

Aksaray–Niğde sınırındaki Narlıgöl'ün etkileyici lacivert rengi, etrafını saran karlarla iyice vurgulanmış. Acıgöl olarak da bilinen göl, bir krater gölü.

8/40

Fotoğraf: Tim Laman Eğer erkek bir mavi sümsük kuşuysanız, ayaklarınız ne kadar maviyse o kadar iyi - ne de olsa dişiler daha mavi ayakları olan erkekleri tercih ediyor. Siyah–beyaz renkli gövdesinde tek renkli bölüm ayakları olan bu okyanus kuşları, Galapagos Adaları'nın yerlilerinden.

9/40

Fotoğraf: Yoshiki Fujiwara Peru'daki Machu Picchu'nun en eski sakinlerinden olan lamalardan bir tanesi, müthiş manzaraya sırtını dönmüş. 15. yüzyılda kurulan ve 16. yüzyılda İspanyolların gelişiyle terk edilen Machu Picchu, günümüzde Peru'nun en çok ziyaret edilen noktalarından biri.

10/40

Fotoğraf: Kazım Arslan Takipçimiz Arslan, Sivas'ta koca kulaklı ve şaşkın bakışlı iki tilkiyi böyle görüntülemiş

11/40

Doç.Dr. Çağan Şekercioğlu, Türkiye'nin en güzel kuşlarından biri olan yalıçapkınını Kars-Iğdır'daki Aras Nehri Kuş Cenneti'nde fotoğraflamış.

12/40

Fotoğraf: Mathieu Rivrin Geçtiğimiz ay Fransa'nın Bretagne kıyılarında da etkin olan Ruzica fırtınası, kabarttığı dalgalarla birlikte kıyılardaki kayalıkları bolca dövdü. Sizun Burnu'nun ucundaki Tévénnec Feneri de bu karmaşadan payına düşeni almış.

13/40

Fotoğraf: Bjorn Persson, National Geographic Your Shot Bir grup zürafanın boynu, günbatımında ağaçların üzerinde birer kule gibi yükseliyor.

14/40

Fotoğraf: Yaman Ibrahim Hindistan'ın Agra kentinde bir adam, devesiyle Yamuna Nehri'nin çamurlu sularında bata çıka ilerliyor. Agra'nın en önemli yapısı olan Tac Mahal ufukta bir serap misali kendini belli ediyor

15/40

Fotoğraf: Claudia Van Zanten İki aslan, şanslarının düşük olduğu kovalamacada bir zürafanın peşine düşmüş. Zürafalar iri boyutları nedeniyle aslanların av listesinde çok sık yer almıyor; ancak bazen böyle karşılaşmalar yaşanabiliyor ve nadiren de olsa aslanların zürafayı yakalamasıyla sonuçlanabiliyor.

16/40

Fotoğraf: Mathieu Rivrin, National Geographic Your Shot Ruzica fırtınasının kabarttığı dalgalar, Fransa'nın Bretagne kıyısındaki La Jument fenerini dövüyor. Patladığında birkaç katlı bina yüksekliğine ulaşan dalgaları fotoğraflayan Rivrin, "Hiç bu kadar şiddetli olabileceklerini düşünmemiştim," diyor.

17/40

Fotoğraf: James Patrick Manaloto Malezya'daki Batu Mağaraları'nda yer alan bir tapınakta bir yavru maymun, annesinin güvenli kucağında süt emiyor. Bu Hindu tapınağında maymunlar serbestçe gezebiliyor.

18/40

Fotoğraf: Pham Ty, Natoinal Geographic Your Shot Vietnam'daki Mekong Deltası'nda bulunan My Tho balıkçı köyünde bir kadın, ağlarda hasar kontrolü yapıyor. "Denizde uzun süre geçirdikten sonra ağların hasarını kontrol etmeleri ve gerekirse tamir etmeleri gerekiyor," diyor Pham Ty. "Bu iş yarım gün sürebiliyor."

19/40

Fotoğraf: Bo Fu Çölün zemininde biriken sıcaktan kaçan bir Arabistan oriksi kum tepesinin sırtına tırmanmış, çölü izliyor. Arabistan oriksinin soyu, 20. yüzyılın ikinci yarısında neredeyse tükenmişti: 1972'de yabanda yalnızca 6 birey kalmıştı. Zor günleri arkasında bırakan Arabistan oriksi, bugün binden fazla birey ile Suudi Arabistan, Ürdün, İsrail ve BAE'nin yabanıl topraklarında varlığını sürdürüyor.

20/40

. Yok olmadan önce dünyada esaret altındaki 12.000 türün fotoğrafını çekmeyi hedefleyen projenin arşivinde şu an 5000'den fazla türün fotoğrafı bulunuyor

21/40

Fotoğraf: Gideon Siahaan

22/40

Fotoğraf: Mihaela Jurca Romanya, Bucovina'da iki at sürüden ayrılmış, karla kaplı ormanın kıyısında birbirine şefkat gösteriyor. Yanlarından geçen köpek dikkatlerini dağıtmamış

23/40

Fotoğraf: Serge Bouvet, National Geographic Your Shot

24/40

Fotoğraf: Michael Wilson, National Geographic Your Shot ABD, Arizona'daki Watson Gölü'nün etrafındaki dantel gibi işlenmiş kaya oluşumları, muson yağmurları altında ıslanıyor.

25/40

Tibet, Labrang Manastırı'nda rahip adayları, "dungchen" adı verilen ince uzun üflemeli çalgıyı üflüyor.

26/40

Fotoğraf: Alain Brin Bahamalar açıklarındaki sularda iki limon köpekbalığı, meraklı burunlarını Brin'in fotoğraf makinesine doğru uzatmış.

27/40

İki çocuk Pamukkale'nin ılık ve bulanık sularında oynuyor. Bölgedeki yeraltı suları ve arazinin karstik yapısı, Pamukkale'yi kendine has bir mekân kılıyor.

28/40

Fotoğraf: Hiroki Inoue Hokkaido, Japonya’daki Şiretoko Ulusal Parkı’nda yaşayan bu tilki, güneşin soğuk sonbahar yağmurlarından sonraki ilk ışıklarına bakıyor. “Birkaç gündür hiçbir şey yememiş gibiydi,” diyor fotoğrafçı Inoue.

29/40

Fotoğraf: Andy Skillen Güney Afrika, Phinda yakınlarında iki aslan yavrusu oynuyor. "Sürünün yetişkinleri yakınlarda pinekliyor ve akşam çökerken ne yapacaklarına karar vermeye çalışıyorlardı," diyor Skillen. Ancak oyun peşindeki yavruların kaybedecek zamanı yok gibi.

30/40

Bir kara kaşlı albatros, yavrusunu beslemeye hazırlanıyor. 3,5 metre ile dünyanın en geniş kanat açıklığına sahip kuşu olan albatrosların 60 yaşını aşkın bireyleri olduğu biliniyor.

31/40

Fotoğraf: Attila Balogh Meraklı bir buzağı, çamurlu yolda kameraya poz vermiş. Çin’in Yunnan eyaletinde Haziran ayları yağmurlu geçiyor ve toprak yollar hayvanlar için birer çamur banyosuna dönüşüyor.

32/40

Fotoğrafta gördüğünüz kuşlardan soldaki, Wisdom adında, 64 yaşında bir albatros. Dünyanın bilinen en yaşlı yabanıl kuşu olan Wisdom, 64 yaşında tekrar anne olmaya hazırlanıyor. Wisdom'ın bu yaştaki anneliği etkileyici olsa da hayvanlar arasında olağanüstü bir durum değil. Hayvanlar aleminin olgun annelerini nationalgeographic.com.tr'de keşfedin.

33/40

Fotoğraf: Jim Richardson Bir grup geyik, İskoçya'nın yağmurlu havasında otluyor. Bir zamanlar bölgede temel bir gıda olarak görülen ve bolca avlanan geyiklerin sayısı günümüzde yükselişte.

34/40

Fotoğraf: Jacob Anderson Yeni Zelanda denizaslanlarının Auckland Adaları'ndaki ormanlara girmesi alışılmadık bir durum değil. İklim baskısı, hastalık ve balıkçılık kazaları gibi nedenlerden ötürü sayıları hızla azalan Yeni Zelanda denizaslanlarının soyu tükenme tehlikesi altında. İnsanlardan hiç çekinmemesiyle ünlü olan türün bu üyesiyse fotoğrafı çekilirken pek de rahatsız olmamış.

35/40

Tayland'da bir genç, sırtını yavru bir file vermiş, kitap okuyor. "Dünyanın neresine gidersem gideyim, kitaplarının içine dalıp gitmiş insanlar gördüm hep," diyor fotoğrafçı Steve McCurry. "Yoksul veya zengin, genç veya yaşlı olmaları fark etmiyor, kitaplarının sayfalarında bilgi, huzur, eğlence ve ilham buluyorlar."

36/40

Fotoğraf: Tiong Wee Wong Sapa'da ufak bir çocuk, otlayan öküzünün sırtına çıkmış. "Basit ve tasasız bir hayat," diyor fotoğrafı çeken Wong.

37/40

Fotoğraf: Charlie Hamilton James Ölünün arkasını toplamak gibi pis bir işle uğraşan akbabalar çoğu kişi tarafından iğrenç bulunuyor. Hatta Darwin bile bu kuşlardan "iğrenç" yaratıklar olarak söz etmişti. Oysa akbabaların gerekliliği, sevimsizliklerine üstün geliyor.

38/40

Fotoğraf: Zhayynn James Bir ağacın altında pineklemekte olan erkek bir aslan, yakınlardan geçen bir av ilgisini çekince dikkat kesilivermiş. Etkileyici ifadesi ve yelesi akşamın altın ışığı tarafından aydınlatılınca da ortaya bu fotoğraf çıkmış.

39/40

Fotoğraf: Allison Choate Yanında yavrusuyla bir anne çita, kendileriyle aynı renkli otların arasından savanayı gözetliyor. Bugün neredeyse tamamen Afrika'da yaşayan çitaların yaşam alanı bir zamanlar Afrika'nın tümünü, Ortadoğu'yu, Orta Asya'yı ve Hindistan'ın tümünü kapsıyordu.

40/40